Nemocnice v Moravskoslezském kraji čeká radikální řez. (ilustrační snímek)

Nemocnice v Moravskoslezském kraji čeká radikální řez. (ilustrační snímek) | foto: Pardubická krajská nemocnice

Plán na rušení lůžek v nemocnicích vyvolává protesty i podezřívání

  • 0
Kraj chce zefektivnit fungování svých osmi nemocnic a hodlá v nich zrušit přes 500 lůžek. S nutností úspor všichni souhlasí, ale konkrétní plány se nelíbí řadě lidí. Nevěří firmě RGM Medical, která navrhla opatření.

Zdravotní sestry a ošetřovatelky mají strach o práci. Po zániku lůžek si bude muset nové místo hledat okolo 250 zdravotníků. Asi nejhůř na tom budou lidé z Vítkovska.

Co se má změnit

V osmi krajských nemocnicích má zmizet přes 500 z 3 713 lůžek.

Firma RGM Medical radí například zrušit ortopedii v Novém Jičíně, Orlové i Opavě, kožní oddělení v Opavě, oční lůžka v Karviné-Ráji, ORL ve Frýdku-Místku, akutní péči v Orlové a Bílovci a posledních 40 lůžek následné péče ve Vítkově.

"Realita je taková, že nemocnice jsou ztrátové a lůžek v zemi je nadbytek, musíme proto jejich počet snížit. S tím souvisí i snížení počtu obslužného personálu," netají hejtman kraje Jaroslav Palas.

Pacienti se obávají zhoršení dostupnosti péče. Hejtman jim vzkazuje, že nic takového nehrozí.

Starostové z Vítkovska protestují

Radní v Bílovci, Orlové či Vítkově si to ale nemyslí a už spřádají plány na to, jak zachránit "své" nemocnice. Včera odpoledne se sešli starostové mikroregionu Vítkovsko, kteří nesouhlasí se záměrem zrušit poslední lůžka v tamní nemocnici, kde se léčí lidé dlouhodobě nemocní a rehabilitují pacienti například po mozkové mrtvici.

Mnozí odpůrci navrhovaných změn se navíc domnívají, že analýza nemocnic zpracovaná firmou RGM Medical je nedůvěryhodná a řada doporučených změn nemá opodstatnění.

"Je to účelově napsaná analýza plná nesmyslných čísel. Firma vznikla den před tím, než dostala od krajského úřadu zakázku za 1,8 milionu korun. Stojí za tím finanční skupina Penta a lidé z firmy Beckmann Coulter, která prodává analyzátory pro laboratorní vyšetření," říká Vladimíra Bůčková, šéfka krajské rady Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.

Totéž tvrdí i další lidé. A jdou ještě dál. "Asi není náhoda, že analýza kritizuje všechny nemocniční laboratoře s výjimkou té, kterou vlastní hejtmanova neteř, doporučuje nákup analyzátorů od firmy Beckmann Coulter a zvýšení produkce, přestože nemocnice jsou placené paušálem, takže další výkony laboratoří jim už nikdo nezaplatí," říká člověk z krajské nemocnice, který nechce zveřejnit jméno.

Podle Palase však analýzu připravil tým asi dvaceti odborníků, kteří odvedli profesionální práci.

Schellong odmítá spojení s Pentou

Také šéf týmu, šestatřicetiletý Norbert Schellong, který na východním Slovensku řídí holding pěti nemocnic, si za výsledky analýzy stojí a popírá různá nařčení z nekalých úmyslů. "Nemám absolutně žádné spojení s finanční skupinou Penta," tvrdí.

Nesmyslná jsou podle něj i další nařčení. "Nikde v analýze jsme nedoporučovali nákup přístrojů či služeb od jedné konkrétní firmy, ale vždy jsme uváděli jména několika největších hráčů na trhu," vysvětluje důvod, proč se mezi navrženými objevil i název firmy Beckmann Cloulter, jejíž zaměstnanci se podíleli na vypracování podkladů pro kraj.

Zdravotní pojišťovny souhlasí s většinou změn

S většinou změn, které expertní tým navrhl, předběžně souhlasí i zdravotní pojišťovny. Rušení lůžek se navíc podle nich nevyhnou ani ostatní nemocnice. "My teď máme 752 lůžek a počítáme s úsporou do deseti procent. Máme vlastní analýzu, ale počkáme na to, s čím přijdou pojišťovny," říká ředitel Městské nemocnice Ostrava Jan Zháněl.

Zástupci fakultní nemocnice i Agelu naopak shodně tvrdí, že lůžka výrazně omezili už dříve, proto s tím teď nepočítají. Šéf odboru zdravotní péče VZP v kraji Michal Vojáček ale říká: "Rezervy jsou ve všech nemocnicích, včetně fakultní."