Návštěvníci planetária se mohou těšit na nové pořady pro celooblohovou projekci, která je obklopí. | foto: Vizualizace: Atelier 38

Skvostná podívaná, moderní dalekohledy. Planetárium v Ostravě se mění

  • 4
Nejen Svět techniky. Ostrava brzy získá další lákadlo z oblasti vědy. Blíží se dokončení opravy planetária. Stavba jde sice do finále se skluzem, vedení ale věří, že 29. listopadu proměněný areál otevře.

Trvalo to déle, než se čekalo. Teď už jde ale oprava ostravské Hvězdárny a planetária Johanna Palisy skutečně do finále.

Za 74 dní se lidé do areálu podívají poprvé. A proměna, kterou planetárium prošlo, je zřejmě hodně udiví.

Planetárium Johanna Palisy

Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě-Porubě je třetím největším planetáriem v Česku a jediným zařízením svého druhu v
Moravskoslezském kraji
. Jako jediné v zemi patří škole: Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava. Stojí 34 let.

1979 Začala stavba planetária

1980 15. října začal zkušební provoz. Vybavení sestávalo jen ze 100 židlí a projekčního přístroje Planetárium RFP DP (tehdy nejmodernějšího v zemi).

1981 Planetárium se postupně vybavuje dalšími přístroji i nábytkem. Vznikají první pořady pro školáky.

1982 až 1984 Do planetária chodí školní exkurze. Speciální pořady pro děti doplňují prohlídky hvězdárny a promítání popularizačních filmů.

1985 1. května začal pravidelný provoz i pro veřejnost: ve středy a soboty.

1991 – 2011 Program se rozšiřuje o přednášky pro astronomy amatéry i živé hudební pořady pro veřejnost. Ročně se tam vystřídá 50 až 55 tisíc lidí.

2012 1. 7. začala rozsáhlá rekonstrukce.

První novinku rozpoznají už před vstupem. Venku totiž vznikl nový přírodní amfiteátr s lavičkami a hlavně - k původní budově přibyla nová prosklená vstupní hala. Tím chystané změny nekončí. Jen tak pro zajímavost: většina dříve veřejně nepřístupných prostor se změní v jednu velkou galerii a v obou kopulích planetária přibudou moderní astronomické dalekohledy.

„Obrovské změny se návštěvníci dočkají v sále planetária,“ nastiňuje Ivana Češková, manažerka projektu modernizace planetária s názvem Vesmírná brána.

Otevírat se mělo už v únoru, práce mají skluz

V sále se lidé dočkají nejen nové projekční kopule, nových pohodlných křesel, ale hlavně nové projekční technologie označované jako optomechanické planetárium. Díky ní návštěvníci spatří v sále noční oblohu tak temnou, jaká je v dnešním elektrifikovaném světě už jen málokde, a zásluhou „celooblohové“ projekce v sále s kopulí místo stropu získají pocit, že se ocitli uprostřed vesmíru.

Zástupci planetária už zároveň plánují program, který po znovuzprovoznění areálu nabídnou.

Jeho součástí budou pořady pod umělou oblohou, ale i pozorování hvězdného nebe, přednáškové cykly a spolupráce se školami. „Určitě budeme chtít připravovat i netradiční kulturní - hudební či divadelní - program ve spolupráci s dalšími ostravskými institucemi,“ podotýká Ivana Češková.

Zrod nového planetária

Přestavba planetária začala 1. července 2012 a původně měla skončit letos v únoru. Skluz vznikl mimo jiné proto, že se hlavní dodavatel stavebních prací, společnost VOKD, dostal do vážných finančních problémů, což vyvolalo i odchody subdodavatelů. „Po složitých jednáních se nakonec podařilo zajistit práce tak, aby stavba pokračovala a podařilo se ji dokončit, byť v posunutém termínu,“ informuje Češková.

Předchozí technický stav budovy byl neudržitelný

Vysoké škole báňské - Technické univerzitě, jíž planetárium patří, také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dal před časem pokutu kvůli údajnému porušení zákona o veřejných zakázkách. Škola vůči rozhodnutí podala rozklad.

Planetárium funguje od roku 1980. Před zahájením rekonstrukce za bezmála 150 milionů, z nichž asi 22 milionů dává stát a zbytek EU, byl areál už dost zastaralý.

Jak vypadal, to nastínil v červnu 2012 ředitel planetária Tomáš Gráf: „V nevyhovujícím stavu jsou například elektrické rozvody v budově, nedostatečná je kanalizace a dosluhuje už i samotné vybavení.“ Od zahájení přestavby až do současnosti funguje planetárium v náhradních prostorech v areálu VŠB-TUO.