Nejen nový krytý akvapark s tobogánem a dalšími atrakcemi, ale i venkovní bazén by v budoucnu mohl vzniknout v areálu krnovských městských lázní. | foto: Projekční kancelář WACH

Nový akvapark v Krnově je promrhaná šance, zlobí se architekti

  • 7
Ten nápad vypadá chvályhodně, sklízí ale kritiku. Vedení Krnova chce staré lázně proměnit v akvapark za možná i více než 300 milionů. Část lidí se zlobí, že město nechce kvalitní architekturu, a vidí i jiná rizika.

Letos lázně oslavily čtyřicátiny. A vyhlídky do dalších let? Ty podle vedení města nejsou dobré.

"Experti vám řeknou, že třicet čtyřicet let, to je u lázní, jako jsou ty v Krnově, i při pečlivé údržbě maximální životnost," říká místostarosta Krnova Michal Brunclík.

Zdůvodňuje tak, proč krnovské městské lázně, jež jsou trvale ztrátové, potřebují obnovu. Obnovíme koupaliště, či lázně? Ptali se před časem radní a do debaty zapojili i lidi. Obě zařízení totiž opravu potřebují. Lázně vyšly jako vítěz.

Navržená podoba proměněných městských lázní.

Přípravu jejich přestavby, která by si mohla vyžádat i přes 300 milionů korun, ale provází značná kritika. Zní z řad architektů, ale i dalších lidí, jimž jde o to, aby velká investice přinesla městu i odpovídající nadčasovou architektonickou a urbanistickou hodnotu.

Co jim vadí? Diví se, že studii na tak významnou a nákladnou stavbu, jakou by lázně mohly být, město přímo zadalo projektové firmě z Chebu, již vybralo podle referencí, a dál chce postupovat formou obchodní soutěže.

"V případě veřejných investic, které spoluvytvářejí obraz města, je dnes už skoro běžné (a to nejen na západ od Čech), že veřejní zadavatelé staveb využívají k nalezení nejvhodnějšího řešení veřejnou architektonickou soutěž," říká Adam Halíř, jeden z architektů, kteří kritizují postup města.

O co v architektonické soutěži jde? Návrhy stavby posuzuje anonymní odborná porota, vítěz je vázán cenou projektu.

Koncepci proměny lázní najdete zde

Vedení města ale podobný postup odmítá. "Jsem jedním z jeho velkých odpůrců," netají Michal Brunclík s tím, že architektonická soutěž by sice mohla zajistit vizuálně zajímavý návrh, ale často se s ní pojí třeba soudy kvůli závaznosti navrženého řešení. A ty by mohly stavbu protáhnout. Architekti ale trvají na svém.

"Nejvíc mně vadí, že u tak velké investice není využit potenciál zkušeností expertů tak, aby stavba měla co největší společenský přesah. Je to promarněná šance," říká třeba architekt Petr Ondruška.

Ani krnovský zastupitel Bedřich Marek není spokojen s dosavadním postupem vedení města při přípravě stavby.

Nelíbí se mu, že vedení města nechalo za půl milionu zpracovat koncepci proměny lázní, aniž předtím kdokoli navrhl kvalitní zadání.

"O studii jednala jenom rada, nikoli zastupitelstvo"

"Měla vzniknout skupina lidí, kteří mají k rekonstrukci lázní co říct, a ta zadání sestavit," míní Bedřich Marek. Na dotaz, proč coby zastupitel vznik skupiny nenavrhl, odvětil: "Protože já jsem se o studii dozvěděl, až když byla hotová. Jednala o ní jenom rada, nikoli zastupitelstvo."

A zastupitelé nebyli jediní, kdo o tom, že vedení města zadalo vytvoření koncepce proměny lázní západočeské firmě, nevěděl. Netušili to třeba ani členové výboru pro architektonický a urbanistický rozvoj města, který funguje jako poradní orgán zastupitelstva.

"Výbor tímto tématem nebyl pověřen," říká jeden z členů výboru Petr Ondruška.

Jak uvádí Michal Brunclík, příští rok vznikne pracovní skupina složená ze zástupců politických stran a organizací, jichž se lázně a jejich proměna týkají, a vytvoří podklady pro zadávací podmínky k výběrovému řízení na zhotovitele projektové dokumentace

 Třeba Bedřich Marek věří, že by se ještě mohla uskutečnit i architektonická soutěž. Tu vedení města nyní odmítá.

Kritici poukazují i na jistou zastaralost navrženého řešení proměny lázní. Je podle nich dost megalomanské s ohledem na to, že podobná zařízení bývají vesměs ztrátová.

"Třeba v Jeseníku před pár dny zastupitelé museli couvnout od záměru postavit akvapark za dvě stě milionů, protože jim na něj banka nechtěla dát úvěr," připomněl další z architektů, krnovský rodák Ondřej Volný. Obnova městských lázní je rozvržena do pěti fází, přičemž není nutné uskutečnit všechny najednou.