Pracovníci Třineckých železáren dostanou letos mírně zvýšené mzdy.

Pracovníci Třineckých železáren dostanou letos mírně zvýšené mzdy. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Platy 2015 některé moravskoslezské firmy zatím tají, čekají i na odbory

  • 0
Jen v několika velkých firmách v Moravskoslezském kraji už zaměstnanci vědí, jak v letošním roce budou vypadat jejich platy. Ve většině totiž ještě neskončilo vyjednávání o platové doložce kolektivní smlouvy a do té doby nechce vedení výši platů příliš komentovat.

Tou největší, ve které už ví, jak budou platy vypadat, jsou Třinecké železárny. Mzdový dodatek ke kolektivní smlouvě tady překvapivě podepsali již v polovině prosince minulého roku, v jiných letech se přitom jednání běžně protahovala i do jarních měsíců. „Tarifní mzda se zaměstnancům zvýší o 150 korun, platy porostou o 1,9 procenta,“ přiblížila detaily mluvčí Třineckých železáren Petra Jurásková.

Předběžnou výši za rok 2014 železárny ale zatím nezveřejnily. V roce 2013 však dosáhly platy, včetně odměn, 27 750 korun. V roce 2004 pak vydělávali dělníci ve stejné firmě v průměru necelých třiadvacet tisíc korun.

Jak se platy vyvíjely

  • Krizový rok 2008 zastavil rychlý růst platů, který tak k lítosti zaměstnanců firem netrval dlouho.
  • Například v OKD se během posledních deseti let zvýšily platy o zhruba deset tisíc korun. Krize v těžebním průmyslu a nízké ceny uhlí ale firmu donutily sáhnout v rámci úspor i na mzdy horníků. Z pětatřiceti tisíc korun v roce 2013 by měly klesnout zhruba o dva tisíce.
  • Z třiadvaceti tisíc na téměř osmadvacet tisíc korun se v průběhu deseti let zvýšily platy v Třineckých železárnách. A o 1,9 procenta by měly růst i v letošním roce.

Jasno mají také ve společnosti OKD. Po peripetiích s podpisem dodatku kolektivní smlouvy, kdy odboráři vyhlásili i stávkovou pohotovost, vstoupila kolektivní smlouva v platnost až v polovině loňského roku s tím, že bude platit i v roce 2015. „O změnách výše tarifů i pohyblivých složek budeme s odborovými organizacemi jednat až na konci roku 2015,“ vysvětlil mluvčí OKD Marek Síbrt.

Průměrný plat v OKD, zmítané dlouhodobou krizí v oboru, podle všeho mírně poklesne. Zatímco v roce 2013 přesáhly platy důlních pracovníků 35 tisíc korun, loni i letos by se měly pohybovat okolo třiatřiceti tisíc. Před deseti lety pak byla průměrná mzda v OKD podstatně nižší a pohybovala se okolo 25 tisíc korun.

Na platový růst se v současnosti nemohou těšit ani zaměstnanci pracující v Moravskoslezském kraji pro společnost ČEZ. „Pro rok 2015 jsme se s odbory dohodli, že mzdy zůstanou ve stávající výši,“ sdělil mluvčí energetické společnosti Vladislav Sobol. „V dalších letech platnosti kolektivní smlouvy bude úprava mezd předmětem jednání.“

Naopak zvýšení platů se opět dočkají zaměstnanci společnosti MS Bolt z Dolního Benešova na Opavsku. „Zvyšovali jsme platy loni a budeme i letos. Ale podrobnosti po mně zatím nechtějte,“ řekl majitel strojírenské firmy Bruno Štefek.

Mittal ještě nechce zveřejnit podrobnosti

Opatrný je rovněž Pavel Roudný, jednatel ostravské firmy CNC Produkt. „Rok 2014 byl dobrý, přišlo hodně zakázek z Ruska,“ přiblížil situaci.

„Prosincový propad rublu ale vyvolal paniku a zhruba třicet procent zakázek odběratelé stornovali, takže teď budeme muset hodně počítat, abychom věděli, jak bude tento rok vypadat. Na paniku to zatím není, propouštět zřejmě nebudeme muset, zatím nás drží zakázky ze západní Evropy,“ dodal jednatel společnosti, v níž se průměrné čisté platy pohybovaly okolo 22 tisíc korun.

O tom, jak budou v roce 2015 vypadat platy v největší ostravské hutní společnosti, ArcelorMittal Ostrava, se zatím stále jedná. „Navyšování mezd vyplývá z kolektivní smlouvy, nechceme jej před dosažením dohody komentovat,“ nastínila mluvčí ostravského Mittalu Barbora Dvořáková Černá. „Stávající podmínky jsou platné do konce března 2015. Průměrný výdělek v roce 2013 bez započtení platů managementu činil 34 352 koruny, dohodnuto bylo pokrytí očekávané inflace,“ dodala. V roce 2004 se zde průměrná mzda pohybovala okolo 23 tisíc korun.

„Nelze říci, že se přidává plošně o určitá procenta. Růsty se projevují ve výkonnostních složkách mezd,“ popsala situaci ve strojírenských Vítkovicích mluvčí Eva Kijonková. „Kolektivní smlouvou z roku 2013 byl schválen nárůst mezd o pět procent, ale s tím, že k němu může dojít postupně během platnosti smlouvy, která končí v roce 2015.“