VIDEO: Ryby z ostravské zoo mají unikátní metodu lovu. Na kořist plivou vodu

  • 0
Skupina třináctí stříkounů lapavých obývá pavilon Papua v ostravské zoologické zahradě. Návštěvníky zoo si získává zajímavým způsobem lovu. Hmyz, kterým se živí, sestřelují ryby proudy vody.

Liší se tak oproti jiným druhům ryb, které sbírají hmyz z vodní hladiny. Stříkouni dokáží vystříknout ústy proud vody tak, že trefí i hmyz sedící nad hladinou. „Kořist dokáží zasáhnout na vzdálenost dvou až tří metrů. Pokud nezasáhnou první ranou, stříkají opakovaně,“ uvedla mluvčí zoo Šárka Nováková.

Jako u jiných druhů zvířat se s přibývajícími zkušenostmi zvyšuje úspěšnost lovu. „Dospělí jedinci zasahují kořist zpravidla napoprvé, mladé rybky se tomu postupně učí,“ vysvětluje Šárka Nováková.

Stříkouni lapaví loví v malých skupinách. Všechny ryby se snaží zároveň sestřelit potravu, čímž se pravděpodobnost zásahu zvyšuje. „Často spolupracují ve skupině tak, že jeden jedinec sestřeluje hmyz a druhý ulovenou kořist pozře,“ dodala mluvčí.

Stříkouni v ostravské zoo obývají spolu s dalšími druhy ryb a plazů akvaterárium s názvem Batanta - pobřežní mangrove, které představuje typický biotop, jaký stříkouni v přírodě obývají. Kromě Papuy se vyskytují i v dalších příbřežních oblastech v jihovýchodní Asii a v severní Austrálii.