Sanatoria Klimkovice pomáhají dětem po mozkové obrně.

Sanatoria Klimkovice pomáhají dětem po mozkové obrně. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Po narození mu ochrnula půlka těla. Teď cvičí mozek americkou metodou

  • 1
Má prázdniny. Před pár dny oslavil dvanácté narozeniny. Místo oslav a běhání po venku se spolužáky ale Marek Jurečka z Kopřivnice denně tvrdě dře na tom, aby zlepšil svoji kondici. Přesněji – rehabilituje v klimkovických lázních, kde se s pomocí odborníků snaží zmírnit následky mozkové mrtvice.

Tu chlapec utrpěl hned po narození. Tehdy mu ochrnula pravá polovina těla. Markovi rehabilitace nevadí. Naopak. „Baví mě,“ tvrdí.

Ujišťuje, že v lázních se mu líbí: „Nenudím se a mám tu kámoše. Dneska jsem překonal dva osobní rekordy. A nad terapeutkou vyhrávám ve šprtci.“

I když má problém s hybností pravé nohy a ruky, je zapálený sportovec. „Proto ho souboj ve stolním hokeji – šprtci hodně motivuje. Chce vyhrávat a daří se mu to. Hrajeme za odměnu, když překoná nějaký svůj osobní rekord,“ líčí Markova terapeutka Karin Laská.

„Nejen proto se ale snaží. Má dvě velká přání. Chce se zlepšit v ping-pongu natolik, aby se brzy mohl zúčastnit turnaje a zvládl podání vyhozením míčku pravou rukou. A také chce umět vykopnout fotbalový míč do vzduchu,“ dodává. 

Zpočátku nedokázal vytočit dlaň nahoru a rozevřít prsty

Loni chlapci pomáhala s terapií ruky. „Když přišel, nedokázal vytočit dlaň nahoru a rozevřít prsty. Při hře stolního tenisu proto nepodával, nemohl uvést míček do pohybu. Po terapii už to zvládl, i když bez nadhazování míčku,“ vzpomíná Laská.

Letos mu pomáhá lépe rozhýbat nohu. „Jeho chůze byla ještě v červnu nejistá, zpomalená, nedokázal zvednout špičku pravé nohy. Po třech týdnech chodí mnohem lépe a míč, který dřív kutálel po zemi, už dokáže zvednout do výšky jednoho metru,“ popisuje Laská.

Marek je její první dětský pacient, který podstupuje speciální terapii – CI Therapy – pro dolní končetinu. Vlastně je prvním dětským pacientem ve střední Evropě, který ověřuje účinnost programu nehrazeného zdravotními pojišťovnami.

Sanatoria Klimkovice se už delší dobu s úspěchem věnují intenzivní rehabilitaci pacientů s omezenou hybností končetin způsobenou cévní mozkovou příhodou, dětskou mozkovou obrnou, roztroušenou sklerózou nebo úrazem.

Komplexní metodiku CI terapie, kterou vymysleli odborníci z Alabamské univerzity v Birminghamu, zavedli v Klimkovicích před třemi lety, ale donedávna ji nabízeli výhradně dospělým lidem. Až nedávno začali s rehabilitací ruky u dětí. Zatím ji absolvovalo devět pacientů včetně Marka.

Otec Marka přihlásí na turnaj ve stolním tenise, až se zlepší

A teď začínají i s programem léčby dětské nohy. Hned po Markovi nastoupí další dva pacienti. „Ruku i nohu nelze touto metodou rehabilitovat najednou. Mozek by si nedokázal zafixovat tolik podnětů,“ vysvětluje Laská.

Ale netají, že u Marka využila čas pobytu v lázních i k upevnění návyků, které získal minule při rehabilitaci postižené ruky.

„Rodiče jsou na něj až moc hodní a já zjistila, že Marek trochu polevil. Když mu něco nešlo, pomohl si levou rukou. Podmínkou úspěchu CI terapie je ale právě stimulace mozku používáním postižené končetiny. Abychom dosáhli co nejlepších výsledků, je nutné zdravou ruku znehybnit. Zkušenosti ukazují, že to výborně funguje. Marek není výjimka,“ tvrdí Laská.

S výsledky rehabilitace je spokojená nejen ona a její pacient, ale také jeho rodiče.

„Pokrok je viditelný,“ říká přesvědčivě chlapcova matka Pavla Jurečková. Souhlasí i otec. „V předškolním věku Marka jsme také jezdili do Klimkovic a rehabilitovali i jinde, ale zlepšení nikdy nebylo tak rychlé jako dnes,“ míní Radim Jurečka, který se synem trénuje stolní tenis a slíbil mu, že až se zlepší, přihlásí ho na turnaj.

„Zjistí sice, že nemůže vyhrát, ale motivace je to dobrá. To, že lépe chodí nebo otočí dlaň, je totiž důležité hlavně pro jeho běžný život. Dřív si například nemohl pravou rukou nabrat ani polévku, příbor držel jen v levé ruce. Teď už je to jiné. A nejen to. Marek se zlepšil i ve škole. S pomocí asistentky chodí do běžné třídy,“ dodal Radim Jurečka.