Nanočástice se musí pod tlakem nastříkat, pak však podle prvotních výsledků mají zajímavý účinek.

Nanočástice se musí pod tlakem nastříkat, pak však podle prvotních výsledků mají zajímavý účinek. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Po nástřiku nanočástic ubylo plísní, nemocnost dětí klesla o třetinu

  • 12
Do škol, školek i mezi zdravotníky vstoupil nový fenomén. Nanočástice, které čistí vzduch. Mohou se stát řešením například pro smogem zatížený region, využití by jistě našly i v zaplavených regionech, kde se potýkají s plísněmi.

Žádné pachy, mnohem nižší nemocnost. Už přes tři měsíce mají ve třídě Křemílek v mateřské škole v Paskově na Frýdecko-Místecku na stropě speciální nástřik z nanočástic. K tomu, že by tam mohl zlepšit čistotu vzduchu, byl i personál školky zprvu spíše skeptický.

Nemocnost se tam však rázem snížila o třetinu. A změnu pocítí každý, kdo do třídy vstoupí. Že je něco jinak, je u paskovských křemílků na první pohled znát jen díky několika UV lampám u stropu. Právě jejich světlo spouští reakci, díky které děti méně stonají.

Jak nanočástice čistí v místnostech vzduch?

Speciální nástřik má vysoký obsah oxidu titaničitého. Je průhledný a nanáší se postřikem na stropy či stěny místnosti, ale také na interiéry vozů a další povrchy.

Částice v nástřikovém roztoku jsou velké jen dva nanometry, což je důležité pro jejich účinnost – čím jsou menší, tím větší je jejich aktivní povrch. Celý proces nastartuje působení světla. Stačí běžné denní, v zimním období či v prostorách, kde není dostatek světla, se přisvětluje zářivkami se světlem o určité vlnové délce.

Působením světla dojde k oxidaci, která všechny mikroorganismy spálí. Trvanlivost jednoho nátěru je dva až pět let, účinnost může dosáhnout 30 až 50 procent.

"Vidět to není, ale úplně se změnilo klima třídy. Máme pocit, že ničí pachy. V ostatních třídách je charakteristický stále stejný pach, naše třída je provoněnější, jako by bylo stále utřeno, uklizeno, vyvětráno," hodnotí učitelka Jarmila Petrošová.

Přítomnost nové technologie se odrazila i v docházce. V této třídě jako v jediné najednou vzrostla. A to i přesto, že právě sem chodí nejmenší děti. Teprve se začínají adaptovat na kolektiv a bývají častěji nemocné.

"Za celé sledované období od března klesla nemocnost o 32 procent. To je zatím první výstup, čekáme ještě na delší časový úsek, který by nám účinek potvrdil," uvádí starosta Paskova Petr Baďura.

Podle učitelky Jarmily Petrošové je pravděpodobné, že za úspěchem stojí právě nanočástice. "Chceme to ale sledovat déle, abychom mohli zcela vyloučit možnost, že se děti už na školní kolektiv plně adaptovaly, a proto byly méně nemocné," uvedla.

Dodala, že tříleté děti vybrala školka záměrně, právě kvůli vysoké nemocnosti. Místní zastupitelé se rozhodli pro pokus v jedné třídě, protože hledají způsob, jak dětem ulehčit. "Znečištěné životní prostředí těžko změníme. Podle účinnosti uvidíme, zda nástřik rozšíříme do všech tříd. Jasno chceme mít v listopadu, kdy se bude tvořit nový rozpočet," dodává starosta. Investici si obec musí dobře promyslet, metr čtvereční ji přijde asi na 200 korun.

Školka není v Paskově jediná. Stejný nástřik mají také v místní čekárně zdravotního střediska a v komunitním centru, kde je pizzerie. "Třeba v pizzerii se výrazně snížil pach. Pracovní prostředí je tam teď mnohem lepší," uzavírá Baďura.

Že nanočástice fungují, si ověřila také ostravská městská nemocnice. Ta koncem března nechala nastříkat některá svá oddělení, třeba porodní. Zdravotní ústav následně testoval, jak fungují. "Ústav vydal nezávislé certifikáty, které potvrzují, že nemocnice na těchto odděleních dosáhla více než padesátiprocentního zlepšení mikrobiální čistoty ovzduší. Po sérii kontrolních stěrů budeme vědět více," uvedla mluvčí nemocnice Darina Majková.

V květnu nechala nemocnice stejně ošetřit i jednu ze sanitek. "Do budoucna bychom rádi takto ošetřili všechny sanitní vozy. V tuto chvíli srovnáváme výdaje za údržbu a dezinfekci dosud a jak by to finančně vypadalo, kdybychom jeli v režimu nanotechnologií," uvedl ředitel nemocnice Tomáš Nykel.

Nástřik s obsahem nanočástic je českým patentem. Zprostředkovávat je začalo hned několik firem. Podle Jaromíra Hanačíka, ředitele společnosti NanoGT, která nanočásticemi vymalovala ostravskou nemocnici, představují nanočástice revoluci v ničení mikroorganismů.

"Nemocnice dodrží hygienické normy lépe, než kdyby používala dezinfekční přípravky a stěny každý rok malovala," tvrdí Hanačík. Také Petr Michálek ze společnosti Nano4People, jež provedla nástřiky v Paskově, mluví o nebývalé účinnosti. "Čistí ovzduší od bacilů, mikrobů i plísní. Plánujeme tyto technologie nabídnout i jako pomoc v oblastech při odstraňování povodní, kdy se lidé často potýkají právě s plísní," říká Michálek.

Můžou nanotechnologie pomoci zdravotnímu stavu obyvatel regionu nejvíce sužovanému špatným stavem ovzduší? To zatím zůstává otázkou. Jejich použití však láká i další. Momentálně se například jedná o nanonástřicích ve školních zařízeních a dalších objektech ve Frýdku-Místku.

"Město dostalo nabídku na bezplatné pořízení nanonástřiku pro plochu 300 metrů čtverečních s tím, že uhradí náklady za práce spojené s nástřikem. Vytipovali jsme místa, v nichž by mohl být tento nástřik proveden," sdělila mluvčí frýdecko-místecké radnice Jana Matějíková. Nová technologie by se mohla objevit v některých místnostech v místním hospici, v Základní a Mateřské škole Naděje, v přípravné třídě 4. základní školy a v Mateřské škole Anenská.