Karel Šimko se při vyhlášení rozsudku oblékl celý do bílého, aby tak symbolizoval svou nevinu. Další den už přišel v běžném obleku.

Karel Šimko se při vyhlášení rozsudku oblékl celý do bílého, aby tak symbolizoval svou nevinu. Další den už přišel v běžném obleku. | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Falešný šlechtic po osmihodinovém čtení rozsudku proklel soud

  • 192
Přibližně třicet tisíc stránek vyšetřovacího spisu, tři roky soudu a osm hodin čtení rozsudku. Případ stovek podvedených lidí s celkovou škodou přes devadesát milionů patří k největším unikátům českého soudnictví. Na deset let odsouzený Karel Šimko však považuje líčení za zmanipulované. A soud proklel.

Karel Šimko z Frýdku-Místku nikdy neměl peněz nazbyt. Otec brzy umřel, matka na tři sourozence zůstala sama. Býval taneční mistr a hasičský technik, ani v podnikání se mu zpočátku příliš nedařilo, u finančního úřadu nakonec měl několikamilionový dluh a exekuci na byt.

V roce 2008 však přišel zásadní přerod. Hlavně přes firmu Astra Invest Limited a zprostředkovaně i do Company Management Limited  začal slibovat rychlé a hlavně až neuvěřitelné zbohatnutí. Byl velmi přesvědčivý, měl charisma. A peníze se ve letech 2008 až 2010 od stovek důvěřivců z celé země jen hrnuly.

Padouch, nebo hrdina?

„Cílem obžalovaného však nebylo zbohatnutí, ale užít si slávu a být uznáván, má typické znaky narcismu,“ konstatoval soudce Igor Krajdl. Při čtení zdůvodnění rozsudku se posluchač ocitl ve zcela jiném ekonomickém světě. Ve světě 25 miliard euro výnosů nebo šedesáti tisíc tun zlata. „Vše bylo ekonomicky nereálné,“ řekl ve čtvrtek Krajdl, pro kterého byl tento případ nejdelším za čtrnáct let profesní kariéry.

Věnoval se i údajnému Šimkovu šlechtickému původu. „Pro televizi jste říkal, že bez obav vytáhnete a ukážete váš rodokmen až do třináctého století. Můžete tak učinit?“ vyzval soudce Šimka. „Teď ne, ještě počkám, nyní není vhodný čas,“ reagoval Šimko. „Ale kdy jindy než u soudu?“ povzdychl si Krajdl.

Pyramida se vyčerpala

Podobně bylo rozebráno tvrzení, že Šimko spravuje obrovský rodový majetek, díky kterému údajně bez problému jistil investice od lidí. „Schází jakýkoliv důkaz, například ve třech tisících textových zpráv není o údajné korporaci žádná zmínka. Poněkud zvláštní je i to, že by kdokoliv tak obrovský majetek vedl z Frýdku-Místku,“ zmínil soudce, čímž si u Šimka vysloužil pobavený úsměv.

Zázračnému zbohatnutí uvěřily stovky lidí

Znalecký posudek Šimko odmítl se zdůvodněním, že k psychologovi necítí důvěru. Krajdl však poznamenal, že za desítky líčení už si troufne z osmdesáti procent odhadnout, jakou výmluvu Šimko na připomínky využije.

„Cílem nebylo poskytovat půjčky, ale tahat z lidí peníze. Systém byl pyramidově vyčerpán,“ konstatoval soudce.

Karel Šimko při zahájení soudního líčení v březnu 2012. Tehdy ještě byl ve vazbě

Zdůvodnil také, proč senát vynesl v sazbě pět až deset let trest na horní hranici, přičemž žalobce žádal o rok méně. Soudce připustil, že Šimko dosud nemá v trestním rejstříků záznam, ale například postrádá jakoukoliv sebereflexi, přiznání, lítost a proto desetiletý trest je podle soudu přiměřený.

Do trestu se započítávají i tři roky vazby a v polovině lze u tohoto trestného činu požádat o podmínečné propuštění. Je tedy možné, že pokud Šimko nakonec opravdu skončí za mřížemi a bude se ve věznici chovat příkladně, dostane se na svobodu už za dva roky.

Okamžité odvolání

Šimko vinu odmítá, rozsudek považuje za zmanipulovaný a procesně nespravedlivý. „Abych byl odsouzen za podvod, musel bych se obohatit aspoň o korunu. Ale to se nestalo,“ konstatoval.

Soud podle něj konal účelově a proces prý rozhodně nebyl spravedlivý. „Při tomto způsobu řízení uvaříte každého. Jako občan proklínám tento soud.“ Naznačil také, že by mohl stát hnát k arbitráži.

Šimko se přímo na místě odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.