Pro počítačové firmy je stále těžší najít kvalitní programátory. (Ilustrační foto)

Pro počítačové firmy je stále těžší najít kvalitní programátory. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Počítačová firma chce přijmout tři sta lidí, hledat je musí i v Polsku

  • 19
Najít kvalitního programátora je stále složitější, přiznávají počítačové firmy na Ostravsku. Mladým lidem chybí zkušenosti, problémem je ale třeba i neschopnost pořádně se domluvit anglicky. Třeba ostravská firma Tieto Czech tak musí nové zaměstnance hledat i v okolních státech.

Až tři sta nových zaměstnanců chce letos přijmout ostravská společnost Tieto Czech zabývající se vývojem počítačových programů pro své zákazníky.

"Je to stále složitější," přibližuje nesnáze při hledání nových programátorů a správců sítí personální ředitel společnosti Tieto Jaroslav Durda.

"Nyní je už trh práce v Moravskoslezském kraji v tomto oboru hodně vyčerpaný. Musíme hledat zaměstnance i v Polsku a na Slovensku. A to máme štěstí, že můžeme hledat mezi absolventy IT oborů na Vysoké škole báňské," dodal personální ředitel.

Společnost Tieto Czech zaměstnává okolo dvou tisíc lidí, převážná většina z nich pracuje v Ostravě.

Firma hledá i středoškoláky

"Nehledáme jen vysokoškoláky, ale i středoškoláky, kteří u nás pracují například jako správci sítí pro naše klienty," vysvětluje generální ředitel společnosti Petr Lukasík.

Lidé s technickým vzděláním zaměřeným na výpočetní techniku tak u nich mají podle něj šanci pořád. "Stačí jen umět programovat a domluvit se anglicky. Což bývá občas problém," dodal.

S faktem, že ne vždy mohou absolventi IT oborů hned nastoupit do nové práce, se potýká i Michal Berg, spolumajitel společnosti Esports.cz zabývající se vývojem a správou internetových stránek převážně pro sportovní kluby.

"Sehnat v dnešní době kvalitního programátora je celkem problém, těžce se hledá i mezi absolventy škol," popisuje situaci na trhu práce Berg.

Absolventi by měli být kreativnější

Jejich hlavní problém je podle Berga v tom, že nemají žádnou praxi. "Když se jich při přijímacím pohovoru například ptáme, jaké stránky už kdy vyrobili, často nám řeknou, že jen ty, které dělali v rámci výuky. A to je málo. V této profesi se člověk učí nejlépe praxí. A my prostě nechápeme, proč si svoje stránky, kterými by se pak mohli prezentovat, nedělají, když nám tvrdí, že je taková práce baví. Vždyť omezení nejsou žádná," dodal Berg.

"Ti, kteří si ty stránky na škole dělají, pak mají výhodu. Docela často je už v té době osloví nějaká firma, a s tou pak spolupracují. A po ukončení školy jim obvykle nabídnou práci. To je cesta, kterou se dáváme i my, abychom kvalitní zaměstnance podchytili včas," doplnil.

"Na vysoké škole báňské nyní studuje IT obory na Fakultě elektrotechniky a informatiky 2 165 studentů," přiblížila zájem o studium výpočetní techniky na Vysoké škole báňské Klára Janoušková zajišťující komunikaci pro projekt Národního superpočítačového centra IT4Innovations.

"Z toho letos bude končit bakalářské studium 441 studentů, magisterské studium pak 260," dodala počty možných budoucích zaměstnanců IT firem v Moravskoslezském kraji.

Společnost Tieto Czech sídlí od loňského roku v nově postavené výškové budově na náměstí Republiky nedaleko centra Ostravy. I při jejím plánování se muselo počítat s některými nedostatky absolventů škol.

Budovu přizpůsobili i potřebám angličtinářů

"Jejich velkým problémem je aktivní užívání angličtiny, což je v naší firmě hlavní používaný jazyk," vysvětluje generální ředitel společnosti Tieto Czech Petr Lukasík.

"Proto jsme už při úpravách projektu museli počítat s konferenčními místnostmi tak, abychom nemuseli posílat naše zaměstnance na jednotlivé lekce mimo budovu. Nakonec to vyšlo a nemuseli jsme do výsledného vnitřního rozdělení budovy nijak zasahovat, ale bylo to jen taktak, výuku angličtiny pro naše zaměstnance zvládáme," dodal.