Stonavská farnost obnovila tradici mytí nohou na Zelený čtvrtek.

Stonavská farnost obnovila tradici mytí nohou na Zelený čtvrtek. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Podívejte se na obřadní mytí nohou, takřka zapomenutou velikonoční tradici

  • 0
Do českých, moravských a hlavně slezských kostelů se vracejí velikonoční zvyky, které se v minulosti vytrácely z povědomí lidí. Velkou zásluhu na tom mají i polští faráři sloužící ve farnostech, pro které se nedostávalo tuzemských služebníků božích.

Ve Stonavě na Karvinsku se na Velký čtvrtek obnovila tradice obřadního mytí nohou. Nový farář Dr. Roland Manowski před mší svatou posvětil nový ornát pro stonavskou farnost.

Po kázání kněz poklekl a umyl nohy dvanácti mužům stejně, jako Ježíš umyl nohy apoštolům. Na Zelený čtvrtek se v kostele zpívala i oslavná píseň Gloria, během které znějí všechny zvonky a zvony. S koncem písně se všechny zvony odmlčí až do Bílé soboty a budou se používat pouze dřevěné řehtačky.

Farář Roland Manowski (vpravo) při obřadu mytí nohou.

Zapojil se i stonavský starosta Ondřej Feber.

Velikonoční zvyk mytí nohou ve Stonavě na Karvinsku.

Velkopáteční obřady začnou v kostele svaté Maří Magdalény tím, že farář ulehne na podlaze kostela tváří k zemi, což je symbolem pokory před ukřižovaným Kristem. Poté si, když jako první z věřících půjde uctívat kříž, na kterém zemřel Kristus, sundá boty a ornát. "Velký pátek je dnem přísného půstu a smutku, kdy si připomínáme smrt Ježíše Krista na kříži," dodal farář Manowski.