Šalvěj divotvorná zaujala podnikatele natolik, že s ní začal obchodovat.

Šalvěj divotvorná zaujala podnikatele natolik, že s ní začal obchodovat. | foto: Wikipedia

Podnikatel prodával halucinogenní šalvěj. Lidem se po ní dělalo nevolno

  • 38
Mimořádný případ vyřešili ostravští kriminalisté zaměřující se na drogovou trestnou činnost. Osmačtyřicetiletý muž prodával přes internet sušenou šalvěj divotvornou, která obsahuje zakázanou halucinogenní látku Salvinorin A. Obchodní úspěch měl veliký, zájem mělo zhruba devadesát lidí z celé České republiky.

Za sušenou šalvěj zaplatili lidé podle množství od 250 do 1 500 korun. "Vůbec ale nezkoumali, co jim muž poslal. Prostě vše hned vařili, případně v dýmce nebo v cigaretě kouřili. Kdyby jim poslal cokoliv jiného, tak by to nepoznali," podivil se kriminalista Jiří Kopeček.

Ani očekávané halucinace se u většiny odběratelů nedostavily. Právě naopak. Bylo jim nevolno, bolela je hlava a měli střevní potíže. Celkem muž prodal rostliny za více než čtyřicet tisíc korun.

Muž hledal, čím by obohatil své podnikání

Policisté si nabídek na internetu všimli už na konci roku 2009. Prodej mapovali až do července loňského roku, přičemž k rozšíření obvinění přispěla i loňská aktualizace seznamu návykových látek, kde se nově vyskytla i látka Salvinorin A.

Prodejce s vysokoškolským vzděláním nebyl nikdy trestán, žil rodinně a podnikal. Na šalvěj narazil při hledání, jak by své podnikání obohatil o novou činnost.

Usušená šalvěj divotvorná

Sušenou šalvěj si objednával v Kanadě. Policistům pomohlo, že si vedl evidenci odběratelů, na což přišli při domovní prohlídce. Všichni známí kupující už byli vyslechnuti. "Většina tvrdila, že o účincích šalvěje nic netušila, další zase říkali, že si šalvěj sice objednali, ale už nevyzkoušeli," usmál se kriminalista.

Muži hrozí za nedovolené šíření návykových látek jeden rok až pět let vězení.

Lidé si mohou myslet, že se z nich stal strom

Podle Petra Kůrky z Ústavu soudního lékařství v Ostravě roste sedm stovek druhů šalvějí. "A právě jen divotvorná, která pochází z Mexika, má halucinogenní účinky," řekl. Upozornil však, že využití většího množství může být zdraví nebezpečné.

"Lidé popisovali různé vidiny, například že se stali stromem, případně uvádějí, že vidí zvuky. Ale hrozí ovlivnění psychiky a další problémy," upozornil odborník.

Policisté upozorňují, že i kdyby někdo chtěl šalvěj divotvornou pěstovat jako okrasnou rostlinu, porušuje zákon. To však někteří lidé odmítají s odůvodněním, že toto je zakázáno jen u konopí, koky a máku. Odvolávají se přitom na vyjádření expertní skupiny ministerstva spravedlnosti (více zde).