Lukáš Brus, většinový majitel společnosti Lumitrix, vyrábí v Kopřivnici...

Lukáš Brus, většinový majitel společnosti Lumitrix, vyrábí v Kopřivnici unikátní projektory pro videomapping. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V Kopřivnici vyrábějí projektory jako nikde jinde na světě

  • 1
Budoucnost stále oblíbenějšího videomappingu možná leží na severu Moravy, v Kopřivnici. Ve společnosti Lumitrix zde Lukáš Brus vyrábí unikátní projektory, použitelné po celý rok.

V práci se nudil, chtěl vytvořit něco zajímavého, dumal, přemýšlel, až s kamarády přišel na videomapping, promítání na stěny domů. A vymyslel přístroj, který je ojedinělý na světě.

Příběh roku

Lukáš Brus se účastní soutěže EY Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů za nejlepší podnikatelský příběh. Hlasovat pro něj můžete v anketě ZDE

„Videomapping je ve světě poměrně běžná záležitost, my jsme unikátní v tom, že dodáváme našim zákazníkům unikátní přístroj. Projektor pro venkovní použití, který je dálkově ovládaný prostřednictvím mobilní sítě,“ vysvětluje Lukáš Brus, spolumajitel kopřivnické společnosti Lumitrix.

„Klasický videomapping je ve většině případů jednorázová záležitost, při níž se promítá na vybrané budovy ze speciálně upraveného místa, většinou stanu, jde o improvizované technické řešení. My jsme vyvinuli vlastní přístroj, počítač spojený s projektorem, který může být po celý rok například na sloupu, odkud promítá. Nevadí mu déšť, sníh, ani vítr.“

Pro Lukáše Bruse můžete hlasovat v anketě ZDE

V České republice se s výrobky kopřivnické firmy zatím nikdo nesetká. Úspěšná je paradoxně jen v zahraničí, zvláště pak v Británii a ve Švýcarsku. Přístroje už zamířily do sedmi evropských zemí a do Kolumbie.

První zlom v historii firmy založené v roce 2012 nastal na frankfurtské výstavě Seasons of Decorations, zaměřené mimo jiné na vánoční výzdobu měst a obchodních domů.

Lukáš Brus, většinový majitel společnosti Lumitrix, vyrábí v Kopřivnici unikátní projektory pro videomapping.

„Tam jsme sklidili obrovský úspěch. Měli jsme malinkatý stáneček, ale zájem byl obrovský. Předtím jsme neprodali nic, jen jsme to zkoušeli v garáži a vymýšleli, jak by to mohlo fungovat,“ přibližuje předěl Lukáš Brus. „Leden 2014, kdy byla ta výstava, byl prostě zlom.“

Do té doby to s podnikáním vypadalo všelijak. On i kolegové si přivydělávali na brigádách, Lukáš Brus coby designér a architekt navrhoval, aby se uživil, armádní vozidla.

„Je to společnost, která vyrábí armádní vozidla, já pro ně navrhoval jejich design. Tatínek, který pracoval i jako konstruktér v Tatře pro tu firmu pracuje, kdysi jsem jim tam pomáhal a tak o mně věděli a tu zakázku mi dali. I při tom jsme ale přemýšleli, jak to naše zařízení vylepšit,“ vzpomíná většinový majitel firmy.

Další jeho kolega rozvážel pivo, třetí do party dělal kontrolora kvality v automobilce. A všichni chtěli změnu. Rok vymýšleli co dělat, projektor byl zhruba patnáctý nápad v řadě, který všichni odsouhlasili.

„Kamarád dělal v Kopřivnici videomapping, já mu pomáhal. Strašně jsme se tehdy nadřeli, tahali jsme kabely ve sněhu a bylo to jen na jeden den. Tak jsem chtěl najít na internetu nějaký jednodušší způsob, jak videomapping dělat, nějaký projektor, ale nenašel jsem, byť jsem byl přesvědčen, že najdu. Prostě neexistoval. Díra na trhu. A to nás nadchlo,“ vzpomíná Lukáš Brus na okamžik, kdy padlo rozhodnutí co dělat.

Projektor už mají, teď chtějí oslovit více zákazníků.

„Nebráníme se ani příchodu finančního investora, s některými už jednáme. Peníze bychom použili jak na marketing, tak na další vývoj, osobně bych se nebál jít i do vývoje optických částí našeho projektoru. Ale to je hudba budoucnosti, teď se musíme soustředit na prodej,“ vysvětluje Lukáš Brus.

Firma v současnosti zaměstnává osm lidí, další čtyři pracují externě. Vedle kopřivnické centrály má i kancelář v Praze.