Petr Havlena, majitel krnovské společnosti Prowork vyrábějící zdravotní židle.

Petr Havlena, majitel krnovské společnosti Prowork vyrábějící zdravotní židle. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Výrobce speciálních židlí doma uspěl, teď chce dobýt Ameriku

  • 0
Nekoupí si je každý. Docela hodně lidí i pozdvihne obočí nad tím, kolik stojí. Ceny židlí z krnovské firmy Prowork začínají okolo deseti tisíc korun a vyšší vývojové řady jsou i podstatně dražší. Zato ale vydrží. Se zdravotní řadou či židlemi pro dispečery teď chce výrobce uspět v USA.

Na cenu židlí se zakladatel a majitel krnovské společnosti Prowork Petr Havlena nedívá. Levné židle jej nezajímají.

Příběh roku

Petr Havlena se účastní soutěže EY Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů za nejlepší podnikatelský příběh. Hlasovat pro něj můžete v anketě ZDE

„Židle je v podstatě jednoduchá věc, ale v praxi je to stejné jako s auty. I ta blondýna z vtipu ví, že mezi nimi může být rozdíl dva miliony,“ přibližuje filosofii své firmy Petr Havlena.

„A to druhé auto je dražší proto, že v něm jsou kvalitnější součástky. A stejné je to s mými židlemi. Vím, že jsou v obchodě židle, které stojí tisíc korun, ale také vím, jak dlouho vydrží. A to se našim židlím nestává, není problém setkat se s exempláři, které byly vyrobeny před deseti, patnácti lety. Občas nám je lidé přivezou... abychom jim je znovu očalounili,“ směje se.

Vyšší cenu si krnovský výrobce může dovolit i proto, že se zaměřuje na výrobu zdravotních a ergonometrických židlí.

Pro Petra Havlenu můžete hlasovat v anketě ZDE

„Vedla mne k tomu i vlastní zkušenost. V roce 2005 jsem se dost vážně rozbil v autě, při uzdravování jsem se seznámil s fyzioterapeutkou, která nám při hledání správných tvarů sedáků a opěr pomáhala,“ vysvětluje muž, který se původně živil coby konstruktér.

Židle začal vyrábět v roce 1995 se společnicí, po dvou letech zůstal ve firmě sám. A na pokraji krachu.

„Tak dlouho jsem měl smůlu na šéfy, až jsem se osamostatnil,“ vzpomíná na své „předpodnikatelské“ období.

Petr Havlena, majitel krnovské společnosti Prowork vyrábějící zdravotní židle.

„Nejdříve jsem pracoval ve fabrice jako konstruktér, pak jsem dělal třeba ředitele v jedné firmě, ale šéfové neplatili faktury. A ostuda to byla moje. Tak jsem se chtěl osamostatnit, abych si za své průšvihy mohl jen já sám,“ dodává důvody, proč se pustil do podnikání.

Tomu se paradoxně začalo dařit právě po roce 1997, kdy zůstal ve firmě sám. Za poslední peníze tehdy sestavil katalog, objížděl zákazníky. A uspěl.

Jeho krnovská firma v současnosti vyrábí zhruba čtyři tisíce židlí ročně, pracuje v ní patnáct zaměstnanců a plány jsou veliké. Dobýt Ameriku. Nebo se tam alespoň dobře uchytit.

A americká mise už začala.

„Mě to tak ani nenapadlo, to byl spíše nápad syna, který mě na projekt umožňující dostat se do Spojených států upozornil,“ vysvětluje Petr Havlena důvody, proč se rozhodl uspět také v USA.

„Není to pro úplně začínající firmy, spíše pro ty, které už něco dokázaly a mají zkušenosti s exportem. Museli jsme ukázat účetnictví, co jsme dokázali, mít originální produkt. Tím vším jsme prošli a dostali jsme se mezi nejlepších pět. Ale není to tak, že by nám tam někdo umetal cestičku a sháněl odbyt. Spíše dostáváme možnost udělat ten krok. Máme k dispozici kancelář a to je náš odrazový můstek. A je už jen na nás, kdo uspěje a kdo ne.“

Zda se v Americe uchytí zdravotní řada, nebo třeba židle pro dispečery, zatím není jasné. Nápadů ale má Petr Havlena dost. Jako když nabídl na zkoušku právě speciální židle pro dispečery. Policistům, hasičům, záchranářům.

„Ti chlapi na nich sedí 24 hodin denně, nejsou to žádní drobečkové a židle stále drží. To je pro mne nejlepší reklama. Vyzkoušeli, koupili. A zatím se nerozbila jediná,“ naznačuje jednu z cest jak uspět muž, který chce dobýt Ameriku.