Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Archiv MAFRA

Podvodníci mají nové finty. Někteří nabízejí kupříkladu hádání z ruky

  • 18
Stále rafinovanější jsou podvodníci, kteří se snaží vymámit peníze z důvěřivých seniorů. Jen málo obětí ještě věří tomu, že jim cizí člověk donesl přeplatek za elektřinu. Zloději se tak učí nové příběhy. V Bohumíně se nedávno do bytu nájemnice jednoho městského domu vloudil muž, který se vydával za zaměstnance radnice.

Podvodník se dostal do kuchyně, ale oči mu těkaly po dalších místnostech, které byly zavřené.

„Snažil se tam dostat, to ženě bylo nápadné, a tak prohlásila, že ve vedlejším pokoji spí manžel,“ uvedla Miroslava Veselková z bohumínské radnice.

Žena se zachovala duchapřítomně a podvodník urychleně z bytu zmizel.

Jenže takových případů je spíše pomálu. Většinou, když už se takový člověk dostane do bytu, odchází s tisíci až desetitisíci korun.

Varovné prohlášení k výskytu podvodníků vyslal i Úřad práce ČR.

Podle něj se v poslední době objevilo několik případů, kdy zástupci různých firem předstírali, že jsou zaměstnanci úřadu, a poté se v bytě snažili z lidí vytáhnout peníze. Podvodníci využili toho, že skuteční zástupci pracáků v rámci sociálních šetření do některých domácností chodí.

„Vždy se však prokážou služebním průkazem společně se zvláštním oprávněním,“ uvedla mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Pachatelé zneužívají důvěřivosti a sociálního cítění seniorů

Někdy ale stačí podvodníkům i mnohem méně úsilí v přípravě své legendy. Policisté mají ve spisech skutečné perličky, po kterých však zůstaly podvedeným lidem oči pro pláč. Některé příběhy zní až neuvěřitelně.

„Podvodnice například nabízely hádání z ruky. Krom toho měly k prodeji i nějaké deky. Ve chvíli, kdy je senior pustil do bytu, na něj deku hodily a z bytu si odnesly peníze,“ dává příklad karvinský policejní mluvčí Jaroslav Kus.

Podvodnice se snažily nabízet hádání z ruky i policistům při výslechu. „Ti to však kategoricky odmítli,“ podotkl Kus.

A naučit se odmítat by měli také zejména staří lidé, kteří jsou cílovou skupinou těchto podvodníků.

„Pachatelé zneužívají důvěřivosti a sociálního cítění seniorů. Do karet jim hraje i sociální izolace, ve které se mnozí starší občané ocitají,“ vysvětluje krajská policejní mluvčí Daniela Vlčková.

Rad, jak se s takovými podvodníky vypořádat, je spousta. Ale ty základní podle Vlčkové zní stále stejně: „Nedůvěřujte neznámým lidem. Nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu a nikdy neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.“