Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Pozor na pohozené jehly. Po Praze jich je v Ostravě nejvíce

  • 8
Lidem v Ostravě hrozí větší riziko poranění o injekční jehly a stříkačky pohozené narkomany než ve všech ostatních českých městech s výjimkou hlavního. Více jsou tak Ostravané ohrožení i přenosem nakažlivých nemocí.

Vyplývá to ze statistiky ostravských strážníků, jejichž operativní oddíl se specializuje také na sběr povalujících se jehel a stříkaček.

„Loni nasbírali strážníci na území města asi 1 800 kusů jehel a stříkaček. Ostrava se tak ve srovnání s jinými velkými městy České republiky ocitla na druhém místě za Prahou,“ říká mluvčí ostravské městské policie Jana Urbaníková. A netají, že už tak vysoký počet nálezů dál strmě narůstá. „Letos evidujeme už 2 241 kusů jehel a stříkaček, které strážníci posbírali na území Ostravy“.

Každému, kdo si všimne odhozené injekční stříkačky či jehly, strážnice doporučuje, aby se jí vůbec nedotýkal a rovnou kontaktoval městskou policii na bezplatné telefonní lince 800 199 922 či 156.

Opatrní by měli být především rodiče dětí a o riziku s nimi promluvit. Jehly se totiž povalují téměř všude, kde se pohybuje větší počet lidí.

„Narkomanům je jedno, jestli použité stříkačky odhodí na dětském hřišti nebo v parku. Strážníci je sbírají pod lavičkami, v křoví, na chodnících, pískovištích, na travnatých plochách, ve dvorech i pod okny obytných domů,“ popisuje situaci Jana Urbaníková. A dodává, že členové operativního oddílu jsou proškoleni a vybaveni, takže mohou jehly sbírat bez rizika zranění či přenosu infekční choroby.

Největší počet narkomanů se zřejmě pohybuje v centrálním městském obvodě. V Moravské Ostravě a Přívoze totiž strážníci letos nasbírali už okolo 600 stříkaček a jehel. Druhý největší počet, 400 kusů, pochází z území Zábřehu. Třetí příčka patří Porubě s 260 kusy.

Městští policisté nemají informace o vývoji počtu narkomanů užívajících drogy injekčně. Podle nich souvisí narůstající počet nalezených jehel a stříkaček s tím, že na ně upozorňuje stále více lidí.

„Strážníci z úseku prevence totiž po celý rok informují obyvatele města, a to už od nejmenších dětí v mateřských školách, jak se mají zachovat, když injekční stříkačky a jehly najdou,“ vysvětluje mluvčí Městské policie Ostrava.