Z firmy Služby města Orlová prý nelegálně odtekly miliony korun. (ilustrační snímek)

Z firmy Služby města Orlová prý nelegálně odtekly miliony korun. (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Dobrodinec, nebo zloděj? Orlová dále řeší údajné úniky milionů

  • 0
Zastupitelům Orlové na Karvinsku v pondělí auditor sdělil výsledky šetření v městské firmě SMO. Vyšlo najevo, že v letech, kdy byl místopředsedou představenstva Alfred Roik, firma bez vědomí akcionáře utrpěla škodu přes 34 milionů korun. Roik to popírá a říká, že naopak městu peníze ušetřil.

Donedávna zdánlivě poklidné orlovské vody se bouří. Někteří členové nového vedení města, které nastoupilo v červnu, upozorňují na údajnou snahu bývalého místopředsedy představenstva Služeb města Orlové (SMO) Alfreda Roika zajistit si několikamilionové odstupné.

A žhavým tématem je i audit, jejž po odchodu Roika zadalo nové představenstvo firmy a který ukázal, že v posledních letech někdo bez vědomí jediného akcionáře, městské rady, firmě způsobil škodu přes 34 milionů korun.

Audit ve firmě SMO

Zabýval se hospodařením Služeb města Orlová (SMO) v době od 1. ledna 2009 do 31. března 2013. "Výsledky prokazují, že vedení SMO v řadě případů nehospodařilo transparentně a efektivně a v některých případech docházelo i ke zjevnému poškozování SMO," řekla mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

Celková výše zjištěných škod v hospodaření SMO činí 34,5 milionu korun. Na základě auditu zastupitelé také schválili, že tepelné hospodářství v Orlové bude propříště městské, nebude možné ho prodávat.

Tato suma dle informací MF DNES obsahuje například odměny, které si Alfred Roik nechal vyplácet bez vědomí radních.

Peníze chceme zpátky, vyzývají radní

Právě s výsledky auditu se v pondělí seznámili orlovští zastupitelé. Ještě předtím se ale sešla městská rada. Té vedení SMO představilo návrhy kroků, jak řešit zjištěné potíže ve firmě, která ve městě mimo jiné rozvádí teplo, sváží odpad a provozuje většinu sportovních zařízení.

"Těch opatření je řada, není možné je shrnout jednou větou," řekl Waldemar Danělyšin (Město lidem), který je nynějším předsedou představenstva firmy SMO a byl jeho členem i dřív.

Radní Miroslav Chlubna (Nezávislí) po jednání rady sdělil: "Zjednodušeně řečeno, uložili jsme představenstvu firmy SMO činit takové kroky, aby se peníze, které byly z firmy neoprávněně vyvedeny, zase vrátily."

Jak přitom naznačil Waldemar Danělyšin, některé z kroků, které by měly vést k nápravě situace, už představenstvo zahájilo. Kontaktovalo třeba některé obchodní partnery. A údajně vyzvalo i bývalého šéfa Roika, aby vrátil část peněz, již si nechal vyplatit prostřednictvím záloh. "Ozval se, že to předává advokátní kanceláři," podotkl Waldemar Danělyšin.

Roik: Městu jsem naopak peníze ušetřil

"Nikdo mě nekontaktoval," řekl v pondělí Alfred Roik. O dění spjaté s údajně problémovou minulostí SMO se prý moc nezajímá. "Jsou to pomluvy a nesmysly. Oni chtějí něco říkat, ale protože nemají co, tak si vymýšlejí," sdělil.

Provedený audit považuje za zmanipulovaný. Městu dle svých slov naopak peníze šetřil. "Zastupoval jsem ředitele společnosti a zároveň i šéfku ekonomického oddělení. A to vše za dvě stě tisíc korun měsíčně. My jsme jen na mzdách ušetřili zhruba pět milionů," snažil se Alfred Roik doložit jednu z forem údajných úspor.

Třeba radnímu Chlubnovi se přitom někdejší výše platu Alfreda Roika nelíbí. "Každá domácnost v Orlové platí za teplo asi tisíc korun měsíčně. Takhle se na měsíční plat pana Roika skládalo asi dvě stě domácností."

Nikdo si nestěžoval, proto nikdo ztrátu nečekal

Jak podotkl starosta Orlové Jaromír Kuča (ČSSD), radní se seznámili s návrhy kroků, které vůči předchozímu vedení chystá současné představenstvo SMO. "Myslím, že to skončí zřejmě trestním oznámením," podotkl.

Ač stejně jako někteří další představitelé města byl i v předchozí radě, podle svých slov o potížích v hospodaření SMO nevěděl. "Netušil jsem to, a dokonce jsem byl přesvědčený, že všechno klape. Město bylo uklizeno, nebyly stížnosti ani na odvoz odpadu, ani na zimní úklid a bývalý pan místopředseda představenstva nás ujišťoval, že se údajně během pěti let ušetřilo 150 milionů korun."

Trestní oznámení, které podle starosty hrozí, by nebylo první, které by v souvislosti s činností SMO v posledních letech padlo. Dvě trestní oznámení na neznámého pachatele už podalo nové představenstvo firmy.

Jedno se týká údajného krácení tržeb v Hotelu Sport, druhé krádeže serveru s daty o firmě SMO. A ještě jedno trestní oznámení možná padne - kvůli údajně zmanipulovanému usnesení rady, jehož pomocí by si Alfred Roik zajistil vysoké odstupné. Sám jakoukoli manipulaci popřel. Zastupitelé ale také schválili, že odstupné nedostane.