Mnoho lidí láteří například na dým vycházející z ostravské huti ArcelorMittal. Jenže v Polsku mohou čadit ještě více.

Mnoho lidí láteří například na dým vycházející z ostravské huti ArcelorMittal. Jenže v Polsku mohou čadit ještě více. | foto: Alexandr Satinský, MF DNES

Poláci jsou za vodou, plně využijí výjimky na vypouštění škodlivin

  • 21
Podniky v Moravskoslezském kraji se budou dál potýkat s nevýhodným postavením ve srovnání s polským průmyslem. Pro vypouštění škodlivin do ovzduší mají stanovené mnohem přísnější limity a nic se nezmění až do roku 2020. Potvrdil to polský ministr životního prostředí Marcin Korolec.

"Určitě budeme využívat veškerá privilegia, která v rámci evropské legislativy máme. Emisní limity platné pro Polsko nebudeme měnit. Ani zvyšovat, ani snižovat," uvedl Korolec.

Zástupci z Polska v Ostravě s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou i představiteli Moravskoslezského kraje jednali o společném postupu na snižování emisí.

Soustředit by se chtěli především na vzájemné informování, společné čerpání evropských dotací a na domácí topeniště. Další společný postup zajistí tři pracovní týmy.

Naši investují do ekologie, Poláci do nových strojů

Zástupci průmyslu v Moravskoslezském kraji poukazují, že kvůli nerovným podmínkám mají polské firmy lepší postavení na trhu.

"Zatímco my musíme investovat do ekologických opatření, firmy v Polsku mohou peníze použít na nákup nových strojů a vyrábějí levněji," opakovaně upozornil například ředitel Vítkovic Jan Světlík.

Návštěva polského ministra a česko-polská spolupráce v oblasti ochrany ovzduší je průlomová. Schůzka se shodou okolností uskutečnila za sílící smogové situace. Tu meteorologové ve čtvrtek vyhlásili i na Třinecku. Hodnoty prachu stále rostou, už jsou nad čtyřnásobkem limitu.