Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Lékař si z rakoviny dělal byznys. Nemocnice jej již propustila

  • 32
Kriminalisté stíhají ostravského lékaře, který zpronevěřil přes čtyři miliony korun. Obohacoval se na lécích pro onkologické pacienty. Policisté lékaře stíhají od listopadu, případ však oznámili až při pondělním shrnutí krajských statistik za rok 2016. Nemocnice, ve které pracoval, jej propustila.

Lékař, ke kterému docházeli onkologičtí pacienti, je obviněn z toho, že vykazoval jiné množství drahých léků hrazených pojišťovnou, než pacientům skutečně vydával.

„Vykázal dvě balení a pacientovi jedno vydal a jedno si nechal. Léky pak dával do oběhu zpravidla za polovinu původní ceny. Cena jednoho balení těchto léků se pohybovala kolem 90 tisíc korun,“ uvedl náměstek policejního ředitele Radim Wita.

Podle policistů lékař spolupracoval s dalšími dvěma lidmi a zpronevěřil tak celkem 4,1 milionu korun. „Muž zatím při vyšetřování nespolupracuje,“ uvedl Wita.

Policisté přišli k pacientům i na Štědrý den

MF DNES zjistila, že lékař pracoval pro společnost Agel. „Jednalo se o lékaře detašovaného onkologického pracoviště Nemocnice Nový Jičín v Ostravě, který byl jako jediný ze tří obviněných zaměstnancem nemocnice a se kterým byl ihned rozvázán pracovní poměr,“ uvedla mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Podotkla, že další obvinění nikdy pro společnost nepracovali. „Vedení nemocnice spolupracuje s policií. Ale protože vyšetřování stále probíhá, nemůžeme sdělit více informací,“ dodala mluvčí.

Kriminalisté při vyšetřování případu navštívili řadu nemocných lidí doma. „Překvapili mě na Štědrý den. Přišli za mnou a zjišťovali, jaké léky užívám a kolik jsem jich od lékaře dostal,“ zmínil jeden z pacientů.

Policisté objasnili všechny vraždy

Případ se zařadil mezi 26 528 dalších trestných činů, které policisté v Moravskoslezském kraji v roce 2016 řešili.

„Z tohoto počtu je jich objasněných zhruba polovina. Jedná se o meziroční pokles o skoro čtyři tisíce případů. Celkovou škodu jsme vyčíslili na 1,885 miliardy korun. Nejvyšší kriminalita je v Ostravě a Karviné, nejnižší pak na Bruntálsku,“ přiblížil ředitel moravskoslezských policistů Tomáš Kužel.

I přes meziroční pokles je region hned po Praze nejnebezpečnější v Česku. Jen za loňský rok policisté řešili 17 případů vražd.

„Všechny jsme objasnili. Nejčastěji měli pachatelé v ruce nůž nebo sekyru. Deset vražd bylo provedeno právě bodnořezným předmětem, dvě tupým, tři uškrcením, jedna střelnou zbraní a jedna pak vystrčením z okna,“ uvedl náměstek ředitele Radim Wita. Nejčastějším motivem vražd pak byly osobní vztahy. „Jednalo se i o žárlivost při rozchodu partnerů,“ pokračoval Wita.

Kriminalita v kraji za rok 2016 v číslech

  • Z celkového počtu 26 528 trestných činů bylo 11 187 spácháno v Ostravě, 5 295 v Karviné a 3 437 ve Frýdku-Místku. Nejméně jich bylo na Bruntálsku, kde policisté řešili 1 674 případů.
  • Nejčastějším trestným činem byly krádeže, a to především z automobilů, kterých bylo 2 395.
  • Přibylo lidí obviněných z drogových zločinů. Loni jich bylo celkem 460, o rok dříve 416.
  • Snížila se hospodářská kriminalita, a to celkem o 12 procent proti roku 2015.
  • Celkem loni přibylo 260 policistů, kterých nyní slouží celkem 4 153, v letošním roce by policejní ředitelství chtělo přijmout dalších 180 policistů.
  • Největší škoda byla spáchána v rámci takzvaného pyramidového podvodu. Společnost vybírala od klientů peníze. Slibovala další zhodnocení investicemi. Poškozených je několik stovek. Firmě svěřili kolem 600 milionů korun. Policisté nakonec zajistili 210 milionů.

Počet násilných trestných činů v regionu je nejvyšší v republice. „V kraji jich bylo v minulém roce spácháno přes dva tisíce. Což je více než v Praze,“ podotkl Wita.

Řeší i výtržnosti z fotbalu

Obecné kriminalitě vévodí co do počtu případů majetkové trestné činy, policisté jich v minulém roce řešili přes 14 tisíc. Nejčastěji krádeže.

Podle policistů roste v kraji počet případů takzvané kyberkriminality, kdy pachatelé využívají internet i sociální sítě. Zvyšuje se rovněž počet trestných činů v souvislosti s drogami a omamnými látkami.

V loňském roce policisté také obvinili deset lidí, kteří během fotbalového zápasu mezi Baníkem Ostrava a Opavou vtrhli na hrací plochu.

„Všichni byli obžalováni z výtržnictví. Prověřujeme další kamerové záznamy a snažíme se identifikovat další agresivní fanoušky,“ uvedl náměstek ředitele Radím Daněk. Mezi obžalovanými je také jeden Polák.

,