Vítkovický policista Vladimír Zetek ukazuje na kola zabavená zlodějskému gangu.

Vítkovický policista Vladimír Zetek ukazuje na kola zabavená zlodějskému gangu. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Policie dopadla zloděje, kteří ukradli desítky kol. Nyní hledá majitele

  • 9
Policisté v Ostravě-Vítkovicích mohou založit speciální cyklistickou jednotku. Po dopadení několika skupin zlodějů a zabavení jejich lupu se jim totiž na služebně shromáždilo asi šest desítek jízdních kol a zatím se nepodařilo dohledat všechny majitele. Gang působil po celé republice.

Policisté z Vítkovic se na stopu zlodějům dostali asi před půl rokem. Nakonec zadrželi devět výtečníků z Ostravy, kteří se nadmíru činili. "Kola kradli nejčastěji ze sklepů, koláren a před obchodními centry. Přeštípli zámky a vše odnesli," uvedl vítkovický kriminalista Vladimír Zetek s tím, že celkem okradli zhruba osm desítek kol.

Neorientovali se však jen na Ostravu, nebo její okolí. Některé kusy pocházejí například z Přerova nebo dokonce až z Třebíče.

S kradenými koly honem do zastaváren

Zloději nepohrdli ani jinými cennějšími věcmi, například rybářskými pruty, lyžemi, elektronikou nebo golfovými holemi. Nejčastěji však brali právě kola. "Nechávali jen opravdu velmi stará. Jinak jim to bylo jedno," uvedl policista.

Ukázka některých ukradených kol, která ostravští policisté zabavili zlodějům, případně už v zastavárnách.

Zatím se podařilo dohledat něco přes šedesát kol, některá byla opravdu hodně drahá, primát drží stroj za zhruba sto tisíc korun.

Přibližně o dvaceti kolech sice policisté vědí, že je banda ostravských zlodějů odcizila, ale už jsou někde u nových majitelů, kteří zřejmě ani netuší, že koupili sice zřejmě levně, ale nelegálně. Celkem zloději vzali kola za takřka milion korun, za což jim hrozí vězení od jednoho roku do pěti let.

Cyklozloději brzy po krádeži zamířili do zastaváren. "Vyšetřujeme dvě osoby kvůli možnému podílnictví," naznačili policisté, že z nekalé činnosti podezírají i zastavárníky.

Vlastnictví kola musí každý prokázat

Všechna nalezená kradená kola se shromáždila v jedné z místnosti na vítkovické policejní služebně. Zhruba u dvaceti z nich policisté znají majitele, ale dalších čtyřicet je zatím bezprizorních.

Neviditelná DNA jízdních kol

"Proto by se měli přihlásit ti, kterým v poslední době někdo ukradl kolo. Kola však nelze vydat jen tak. Musí prokázat vlastnictví, tedy popis kola, případně fotografii, svědectví souseda a podobně," uvedl policista Zetek s tím, ať se okradení ozvou na vítkovickou policejní stanici.

Krádeží kol v Ostravě přibývá. Zatímco loni policisté evidují 582 případů, tak letos jen od ledna do března už to je 169 odcizených kol.

Novinkou, jak kolo ochránit, je od loňského roku speciální syntetický nátěr lepidla s UV složkou, nazývané DNA kola. "Syntetická DNA kola není okem viditelná, ale čtečkou zjistíme identifikační číslo vlastníka kola. Na takto označená kola dáváme nálepku městské policie a takové stroje zloději neberou," uvedl preventista Městské policie Ostrava Jaromír Kolářík.

O speciální nástřik je velký zájem. Loni si tak zdarma nechalo označilo své kolo v Ostravě asi sedm stovek cyklistů, za měsíc a půl letošního roku další dvě stovky. Kromě Ostravy už nabízejí stejnou službu například v Kroměříži, Orlové, nově i v Opavě, Jeseníku, Frýdku-Místku, Karviné, Prahy 9 a dalších městech. 

Kolářík dodal, že všichni by svá kola měli co nejpečlivěji hlídat. "Nyní je poměrně velkým nešvarem to, že si lidé odstaví kola u restauračních předzahrádek a myslí si, že ho mají pod kontrolou. Ale zlodějům opravdu stačí chvilka," upozornil policista, který radí, aby si lidé také udělali co nejpečlivější dokumentaci svého kola.