Blažkova práce: odmontovaný hlavní uzávěr plynového potrubí.

Blažkova práce: odmontovaný hlavní uzávěr plynového potrubí. | foto: Policie ČR

Šílenec z Frenštátu chtěl zabít více lidí. Policie případ odložila

  • 22
Potvrzeno. Moravskoslezská policie poprvé oficiálně oznámila, že únorový výbuch domu ve Frenštátě pod Radhoštěm zavinil Antonín Blažek, který bydlel v přízemním bytě. Po výbuchu zahynul nejen viník, ale dalších pět lidí, z toho tři děti. Podle kriminalistů měl nájemník v plánu zcela zničit celý dům.

V neděli 17. února přesně ve 3:45 hodin rozmetaly výbuchy plynu bytový dům na ulici 6. května ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku. V troskách zahynuli tři dospělí a tři děti, další se zachraňovali skokem z okna, mnozí utrpěli vážné popáleniny.

Strašný výsledek Blažkova šílenství.

Ve čtvrtek 24. října dopoledne kriminalisté potvrdili, že viníkem výbuchů byl obyvatel přízemního bytu Antonín Blažek.

"Opravdu se jedná o Antonína Blažka, který čin udělal úmyslně," řekl šéf ostravské kriminálky Antonín Řezníček.

Hned od počátku bylo zřejmé, že nejpravděpodobnějším viníkem je muž z přízemního bytu, údajně velký podivín, který měl s dalšími nájemníky dlouhodobé spory. Několikrát jim i vyhrožoval. Byl to zručný řemeslník, proto pro něj nebylo problémem pustit plyn v domě.

V zámcích obou vchodů zalomil klíče

Teď kriminalisté popsali způsob, jak Blažek svůj promyšlený útok uskutečnil. "Nejprve zamkl oba vchody a zalomil v zámku klíče. Pak pustil plyn u sebe a poté ve sklepě, kde odstranil kuželový ventil plynového potrubí," řekl další ostravský kriminalista Radomír Pasečný.

Jak kriminalista uvedl, zatímco byl Blažek ve sklepě, vyrušil ho Vilém Špaček, soused z protějšího bytu.

"Blažku, co tady děláš?" ptal se ho. A Blažek odvětil: "To máte za to." Pak otevřel dveře do svého bytu a následoval výbuch.

Kdyby Blažek přežil, hrozil by mu až výjimečný trest

Původní Blažkův plán byl zřejmě ještě šílenější, než jaké byly skutečné následky. Chtěl, aby plyn zaplnil celý dům, a pak by způsobil výbuch, který by budovu i se všemi šestnácti lidmi uvnitř okamžitě zničil. Kdyby se mu to povedlo, více poškozeny by byly i sousední vchody.

"Jenže naštěstí hluk ze sklepa a zvuk unikajícího plynu probudil souseda," poznamenal krajský policejní šéf Tomáš Kužel.

Šílencova práce

Jak Blažek inicioval výbuch, není jasné. Zřejmě v bytě založil požár, nebo měl v ruce zapalovač. Ač silně popálen, tak ještě vyšel do prvního poschodí, kde jeden z mužů v troskách hledal své dvě děti. Tam se mu Blažek dokonce vysmíval a divil se, že přežil.

"Ještě chtěl odejít do nejvyššího poschodí k bytu předsedy sdružení vlastníků, se kterým měl největší spory, ale tam nedošel. Zranění byla silnější a pachatel zemřel na schodech," uvedl kriminalista Pasečný.

Policisté případ odložili. "Jisté je, že kdyby strůjce výbuchu přežil, hrozilo by mu za obecné ohrožení 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Ten by byl pravděpodobný," řekl krajský policejní šéf.

Blažek byl klidný, s rodinou ještě vtipkoval

Nikoho dalšího policisté nepodezírají, byť večer před výbuchem si všechny své věci odváželi syn s dcerou a až do druhé hodiny ranní Blažkova manželka převážela věci ke své matce.

"Blažkovi měli nařízeno exekuční vystěhování a on měl vše velmi dobře naplánováno. V rodině udělal takovou atmosféru, aby si všichni před stěhováním odvezli své věci. Podle svědectví byl klidný, ještě prý vtipkoval a bavil se o rodinných věcech. Vůbec prý na sobě nedal znát, co chystá," popsali ostravští kriminalisté.

Podle znalce požární ochrany Iva Šroma stačilo čtvrt hodiny, aby zemní plyn, který je dvakrát lehčí než vzduch, naplnil sklep a přízemní prostory.

"K uvolnění kuželového kohoutu hlavního uzávěru plynu stačí trochu zručnější člověk. Vzhledem k tomu, že Blažek byl na zámečnické práce šikovný, neměl problém," řekl znalec.

Novější typ hlavního uzávěru neumožňuje už tak snadné odmontování. "Ale pokud někdo chce a pořídí si jiné nářadí, tak by to dovedl do podobného konce," povzdychl si znalec. Není ani možné, aby se zabránilo k přístupu k hlavnímu uzávěru. "Právě například při požáru musí být přístupný," dodal Šrom.

Strůjce neštěstí nebyl nemocný, trpěl však kverulenstvím

Policie zdokumentovala všechny stížnosti, které Blažek poslal na různé úřady. Byly jich stohy, protože jak Blažek, tak i další nájemníci vedli dlouholeté spory. Někteří uváděli, že určitá část viny je na obou stranách. Blažek třeba odmítal platit do společného fondu, což v konečném důsledku vedlo k exekuci na byt.

Blažek podle znalců netrpěl psychickou nemocí, ale paranoiou spojenou s kverulanstvím a sudičstvím, měl tedy stálý pocit křivdy.

"Ačkoliv byl přesvědčen, že má pravdu, přišel o majetek a měl opustit byt," uvedl šéf ostravských kriminalistů Řezníček. To pak vedlo k touze po odplatě a šílenému, naprosto neomluvitelnému činu.

Silně poškozený dům byl stržen a srovnán se zemí, rekonstrukcí procházejí i dva sousední vchody. S postiženými lidmi projevilo nebývalou solidaritu mnoho lidí, na speciálním účtu se shromáždilo zhruba dvacet milionů korun. Z financí si lidé ze zničeného domu postaví nové domky, v bytovém domě už odmítají žít.

Podívejte se na únorovou reportáž z místa neštěstí:

18. února 2013

,