Radnice v Krnově (vlevo)

Radnice v Krnově (vlevo) | foto: Archiv

Po Frýdku-Místku prověřuje policie zadávaní zakázek také v Krnově

  • 3
Zdánlivě klidné vody zadávání veřejných zakázek už se nečeří jen ve Frýdku-Místku, kde policie viní z možných nezákonných praktik některé členy vedení města či zástupce firem. Teď policie prověřuje i okolnosti podobných postupů v Krnově.

Georgios Bazakas je tento týden na dovolené. Místo odpočinku má ale dost možná špatné spaní. Nechodit do práce totiž šéfovi investičního oddělení krnovské radnice nařídili nadřízení.

Důvodem je fakt, že policie začala vyšetřovat okolnosti zadávání veřejných zakázek, jež má Bazakasovo oddělení na starosti.

"Policisté zahájili úkony trestního řízení v souvislosti s možnou trestnou činností hospodářského charakteru na Krnovsku," potvrdila mluvčí krajské policie Daniela Vlčková.

Další informace nemůže sdělit kvůli tomu, že vyšetřování teprve začíná.

Zahájení vyšetřování potvrdila i mluvčí Krnova Dita Círová. Jak řekla, policie zástupce města požádala o spolupráci při vyšetřování nejasností kolem některých městských zakázek.

"Vedení vyšlo policii vstříc a předalo jí všechny žádané materiály," sdělila mluvčí s tím, že zástupci města udělali "odpovídající personální opatření, aby se nesnížila kvalita nebo nenastalo prodlení u probíhajících zakázek".

Podle informací MF DNES vyšetřování souvisí mimo jiné s možností "přihrávání" zakázek vybrané firmě či firmám.

"Je veřejným tajemstvím, že při získávání stavebních zakázek města je trvale nadstandardně úspěšná jedna z firem," řekli nezávisle na sobě dva lidé, kteří ale chtěli zůstat v anonymitě.

Obvinění je nesmyslné, hájí se vedoucí

Firmou, o které se ve městě mluví v souvislosti s možným zvýhodňováním při výběrových řízeních na zakázky města, je společnost AF stav.

Její majitel Aleš Fousek řekl, že investiční oddělení radnice se snaží výběrová řízení pořádat co nejčistěji to jde.

"Vůbec nechápu důvod policejního vyšetřování. Neexistuje totiž cesta, jak obejít legislativou nastavená pravidla výběrových řízení," uvedl Aleš Fousek.

Tvrzení některých místních, kteří míní, že jeho firma je ve výběrových řízeních upřednostňována, označil za pomluvy.

"Jsou to absolutní nesmysly. Kdo to tvrdí, nemá pravdu," sdělil Aleš Fousek, jenž má podle svých slov ve věci účasti firmy ve výběrových řízeních na zakázky města čisté svědomí.

To tvrdí i Georgios Bazakas. "Stojím si za tím, že všechna výběrová řízení byla v pořádku," míní.

Do vyšetření případu bude na radnici dělat jinou než dosavadní práci. Policisté ho zatím nevyslechli. Udělají to v dohledné době.

Zástupci stavebních firem z okresu se k věci nechtěli moc vyjadřovat. Platilo to i pro Libora Nowaka, krnovského zastupitele a ředitele firmy Stafi CZ.

"Už jednou jsem paní starostce řekl, že do výběrových řízení na zakázky města, které vypisuje investiční oddělení, se hlásit nebudeme," podotkl Nowak. Blíže svá slova ale zdůvodnit nechtěl.

Podle Martina Kameníka ze sdružení Oživení, jež usiluje o transparentnost veřejné správy, manipulace výběru veřejných zakázek možná je.

"Riziko jejího výskytu souvisí třeba s tím, zda se jedná o zakázky malého rozsahu, kde nespokojení uchazeči nemohou podávat žádné opravné prostředky," zmínil Martin Kameník.

Mezi užívané praktiky, které se objevily třeba u právě posuzované kauzy Davida Ratha, podle něj patří třeba i vytváření "křoví", kdy se účastníci výběrového řízení předem domluví na tom, kdo dá nejlepší nabídku, a v dalších soutěžích si pak jen mění pořadí.

"Jindy může být manipulace založena na stanovení kritérií, podle nichž jsou účastníci řízení posuzováni. Pokud se ve větší míře jedná o kvalitativní, nikoli kvantitativní kritéria, je následně hodnocení komise dost subjektivní," vysvětlil Kameník.

Policie prověřuje i zadání několika veřejných zakázek magistrátu ve Frýdku-Místku.

Mezi prověřovanými jsou třeba okolnosti výběrového řízení na nákup počítačového vybavení či výběru zakázky na čištění příkopů u silnic po povodni v roce 2010. Mezi obviněnými jsou i nynější a bývalí členové vedení města.