Policisté chtějí efektivněji předcházet pouličním krádežím i potírat drogovou kriminalitu. (Ilustrační snímek)

Policisté chtějí efektivněji předcházet pouličním krádežím i potírat drogovou kriminalitu. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Cihla, MAFRA

Policie v Moravskoslezském kraji přitvrdí. Cílí na daně, drogy i chodce

  • 20
Moravskoslezská policie si vytýčila šest priorit, kterými chce v letošním roce věnovat zvýšenou pozornost. Jejím cílem je především zvýšit objasněnost případů či zaměřit se na oblasti s rostoucím počtem zločinů, aby se lidé cítili bezpečněji.

1. Drogová kriminalita

V kraji vévodí pervitin, ale ostatní drogy, jako například marihuana nebo kokain, nezůstávají pozadu.

Objasnili více případů

  • Ačkoliv se v roce 2013 na území kraje stalo téměř 43 tisíc trestných činů, což je o zhruba dva tisíce více než předchozí rok, tak objasněnost se zvýšila o více než dvě procenta na 39,93 procenta. 
  • Z loňských jedenácti vražd je neobjasněna jen zářijová smrt poštovní úřednice ve Skřipově na Bílovecku.

Počet drogově závislých přibývá, což se projevuje v mnoha oblastech kriminality.

"Nejvíce však v pouličních trestných činech, kdy je takovým lidem jedno, jakou částku získají, hlavně potřebují peníze na drogu. I proto máme hodně přepadení na ulicích. Jejich útoky jsou často brutální," řekl krajský policejní šéf Tomáš Kužel.

Policie proto chce přerušit tok zásilek do kraje, a to především z Polska, odkud výrobci získávají látky potřebné pro výrobu pervitinu. Součástí většího počtu silničních hlídek se stane test nejen na alkohol, ale také na přítomnost drog.

2. Stop pouličním krádežím

Kapesní krádeže, vytržená kabelka, vykradená auta. Zdánlivé drobnosti, které však působí mnohé nesnáze a leckdy končí zraněním napadeného. A přitom objasnění právě takových činů je velmi složité.

Policie například loni evidovala takřka pět tisíc vloupání do automobilů a necelých pět set loupeží. "To jsou opravdu vysoká čísla," připustil Kužel. Lék? Hlavně více policistů v ulicích.

Loňský rok byl z pohledu moravskoslezské policie úspěšný, jak však připustil její krajský šéf Tomáš Kužel, pořád zůstává dost rezerv. Proto se zaměří například na pouliční kriminalitu.

3. Konec tolerance neukázněných chodců

Marnost nad marnost. Na konci loňského roku přibylo nehod s úmrtím chodců a tragickou bilanci se nedaří snížit ani letos. Policie se proto rozhodla skoncovat s domluvami.

"Pokud policista spatří někoho, jak například přebíhá silnici a přitom nedaleko by mohl využít přechodu pro chodce, má pokyn ho pokutovat, a to až do dvou tisíc korun. Výše samozřejmě bude záležet na konkrétním případu, ale rozhodně přitvrdíme," prohlásil vedoucí moravskoslezské dopravní policie Jiří Zlý.

Za přímo šílenství pak označil přebíhání čtyřproudých silnic. "I to se bohužel děje. A končívá to tragicky," dodal Zlý.

A slova už se přeměnila v činy. Například v Novém Jičíně začali policisté hlídkovat u železničního nádraží, kde většina lidí přechází poměrně frekventovanou silnici jen pár metrů od přechodu pro chodce. Policie by rovněž přivítala, aby podobně jako na Slovensku bylo nošení reflexních prvků u chodců povinné.

4. Odhalování daňových deliktů

Mnohamilionový nelegální byznys se dosud vyplácel. V loňském roce se sice po vlně úmrtí po požití jedovatého alkoholu podařilo rozprášit velkou část lihové mafie, ale to je jen vrcholkem ledovce.

"Velmi časté jsou například podvody při odvádění DPH po dovozu paliv," zmínil například šéf hospodářské kriminálky Martin Válek. Právě kriminalisté zaměření na hospodářskou kriminalitu dosáhli loni při objasňování jedny z nejlepších výsledků v zemi.

"Přitom odhalování krácení daně je stále náročnější. Pachatelé jsou variabilnější než v minulosti a jejich trestná činnost sofistikovanější. Podílí se na ní více lidí, kteří si rozdělují úkoly. Často musíme spolupracovat se zahraničními kolegy," vyjmenoval Válek.

Dodal, že by policistům velmi pomohla změna legislativy, protože příprava daňového podvodu není trestná.

5. Zajišťování výnosů z trestné činnosti

Loni se v kraji podařilo zabavit majetek z trestné činnosti za zhruba čtvrt milionu korun, čímž se moravskoslezští policisté zařadili mezi špičku České republiky. Jeden z policistů byl dokonce při zabavování nejlepší.

Policie získala například hodinky značky Breitling, zlatem a diamanty posázený telefon Vertu, pozemek pořízený za peníze z daňového podvodu, nebo dokonce nákladní vlak v hodnotě šedesát milionů korun.

"Budeme se snažit tuto částku navyšovat, protože tím zasáhneme pachatele na nejcitlivějším místě – jejich majetku," konstatoval krajský policejní šéf Kužel.

6. Včasná reakce na tísňová volání

Tento úkol si ředitel Kužel vytyčil při loňském dubnovém nástupu do funkce. A hodlá v tom pokračovat také v letošním roce.

"Lidé musejí mít jistotu, že se k nim dostaneme co nejdříve, a to v řádu minut. Není možné, aby ve více než padesáti procentech byli na místě činu dříve strážníci," prohlásil už v minulém roce. Přeorganizoval systém policie a začal budovat jednotku hlídkové služby.

Výrazně má pomoci rovněž navýšení počtu policistů v kraji o sto padesát, byť dříve tehdejší ministr vnitra Martin Pecina sliboval ještě o padesátku nových mužů a žen v uniformě více.

"Za sto padesát tabulkových míst a finance na ně poskytnuté jsme rádi. O dalším navýšení budu jednat jak s policejním prezidentem, tak i s novým ministrem vnitra Milanem Chovancem," slíbil Tomáš Kužel.