Podnikatel Martin Dědic předloni v březnu, kdy na něj byla uvalena vazba. Byl v...

Podnikatel Martin Dědic předloni v březnu, kdy na něj byla uvalena vazba. Byl v ní tři měsíce. (28. března 2014) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Policie udivila svědky v ostravské kauze Dědic. Pustila jim odposlechy

  • 23
Osm manažerů či vlastníků čtyř firem, které policie obvinila z ovlivňování veřejných zakázek v Ostravě, trvá na své nevině. I řada svědků tvrdí, že nic neví. Některým ale rozvázal jazyk záznam telefonátů.

Pro ostravské politiky a další lidi, kteří úzce spolupracovali s místním podnikatelem a lobbistou Martinem Dědicem, to může být dost špatná zpráva. Zvlášť pokud s mužem obviněným z ovlivňování ostravských veřejných zakázek a přijímání úplatků řešili "citlivé záležitosti" po telefonu.

MF DNES se totiž podařilo potvrdit to, co řada lidí včetně Dědice posledních pár měsíců tušila.

O co jde v kauze Dědic

Policie přivádí obviněného podnikatele Martina Dědice na Okresní soud v...

Policie obvinila čtyři firmy (Business Advisor, Vostav Morava, Martek Medical, Pragoimex) a osm jejich manažerů nebo vlastníků v čele s Martinem Dědicem, že ovlivnili šest veřejných zakázek v Ostravě.

Dědic měl od vítězů tendrů dostat na úplatcích přes třicet milionů korun. Je ve vazbě. Hrozí mu až dvanáct let vězení.

"Policie má nahrávky Dědicových telefonních rozhovorů," řekl redakci muž, který si nepřeje zveřejnit jméno. "Odposlouchávali ho ale už v roce 2012," dodal člověk, který vystupuje v případu jako svědek.

Výslechy budou pokračovat

V kancelářích protikorupční policie se teď denně střídají zastupitelé Ostravy, zaměstnanci městských společností, podnikatelé i další lidé, kteří tam dlouhé hodiny odpovídají na otázky týkající se šesti údajně zmanipulovaných veřejných zakázek dopravního podniku a nemocnice, Dědice, ale také politiků.

"Na duben jsme předvolali pětadvacet osob," netají dozorující státní zástupce Vít Koupil. "Postupně ale přibývají další jména a někdo se naopak omluvil, takže výslechy budou pokračovat i v květnu," dodal.

Starší odposlechy Dědice zřejmě souvisí s tím, že policie už v únoru 2012 začala šetřit první z ostravských veřejných zakázek. Dnes jich prověřuje několik desítek.

Podle kriminalistů bují ve městě organizovaný zločin, který umožnilo propojení podnikatelů s politiky. Loni v září proto prohledali úřady, městské společnosti, soukromé firmy i byty na dvaceti místech v Ostravě i Praze. V počítačích a listinách hledali důkazy o korupci.

Dědicovi hrozí až dvanáct let vězení

Půl roku se zdánlivě nedělo nic. Řada lidí čekala, že vše "vyšumí". Ale v březnu policie obvinila z podílu na korupci u šesti zakázek městské nemocnice a dopravního podniku čtyři firmy a osm jejich manažerů či vlastníků v čele s Dědicem. Ten jako jediný skončil ve vazbě. Za přijímání úplatků mu navíc hrozí nejvyšší trest - až dvanáct let vězení.

"Z šesti zakázek získal přes třicet milionů korun," říká Koupil. "Dostal je po částkách, které byly zakrývány smlouvami o poradenské a kontrolní činnosti," vysvětlil.

MF DNES už popsala způsob, jakým Dědic získával miliony. Tři obviněné firmy, které vyhrály zakázky městských společností, platily za poradenství čtvrté obviněné firmě Business Advisor. Ta patří Dědicovi. Podle policie šlo o úplatky.

To stále odmítají všichni obvinění včetně Dědice. "Vždy byl ochotný vše vysvětlit i doložit, ale nedostal příležitost. Věří, že uspěje se svou stížností proti vazbě," líčí Dědicův mluvčí Tomáš Zdechovský.

Policie se prý zajímá i o politiky

Jeho optimismus moc lidí nesdílí. Svědci sice tvrdí, že nesmí mluvit o tom, co policii řekli, nebo se sami o vyšetřování dozvěděli, i ze střípků jejich vyjádření však postupně vzniká zajímavá mozaika.

"Obvinění podnikatelů a firem se podle mě rozšíří i na politiky," řekl MF DNES před týdnem podnikatel Oldřich Lahoda s tím, že policii zajímají Dědicovy vazby na porubské sociální demokraty, hejtmana Miroslava Nováka, starostu Poruby Lumíra Palyzu a náměstkyni primátora Simonu Piperkovou. Ale i na europoslance Vojtěcha Mynáře.

To nyní potvrzují další lidé. "Tři vyšetřované zakázky dopravního podniku se týkají let 2008 až 2010. V té době byl náměstkem primátora pro dopravu i předsedou dozorčí rady DPO Vojtěch Mynář," líčí nynější předseda dozorčí rady DPO a zastupitel města Aleš Boháč. "Zakázky nemocnice se naopak týkají posledních tří let, kdy má zdravotnictví ve městě na starost náměstkyně Piperková," řekl.

Policie zajistila i dvanáct milionů v hotovosti a drahokamech

Politici jednohlasně odmítají, že by měli s Dědicem a ovlivňováním zakázek cokoli společného. A nikdo z nich dosud nebyl obviněn. Ale podle jednoho ze svědků, kterým policie pustila záznam odposlechů, je z nahrané konverzace patrné, že Dědic měl vliv na místní politiky i městské společnosti. "Plyne z toho, že úkoloval některé manažery a možná i zaměstnance. Je otázka, na čí přání," říká svědek.

Sám byl ve své výpovědi zdrženlivý. "Ale jen do chvíle, než mi pustili záznam a řekli, kolikrát jsem s Dědicem v roce 2012 telefonoval," přiznává muž.

Vít Koupil připustil, že některým lidem už pustili záznam odposlechů. Komentovat to nechtěl. Upřesnil ale informace o penězích, které už policie zajistila na krytí Dědicova výnosu z trestné činnosti: "Kromě směnky na devět milionů korun jde asi o dvanáct milionů v hotovosti a investičních kamenech."