Ovocné destiláty z ostravské pálenice mohou být zdraví nebezpečné. Týká se to i starších lihovin. (ilustrační snímek)

Ovocné destiláty z ostravské pálenice mohou být zdraví nebezpečné. Týká se to i starších lihovin. (ilustrační snímek) | foto: SXC.hu

Policie varuje lidi, aby nepili ani starší destiláty uzavřené pálenice

  • 9
Neriskujte, mohlo by se vám to šeredně nevyplatit. Policie varuje všechny, kteří si v letech 2011 až 2013 nechali vypálit ovocný destilát v ostravské pálenici PP FAKR, aby pálenku nepili a raději nechali laboratorně zkontrolovat. I starší lihoviny totiž mohou obsahovat zakázané látky.

Pálenici PP FAKR z Ostravy-Radvanic ministerstvo zemědělství v dubnu odebralo licenci k pálení, protože celníci v jejím alkoholu objevili denaturovaný líh. Ten sice obvykle není smrtelně nebezpečný, ale může způsobit vážné zdravotní obtíže a v lihovinách určených ke konzumaci se nesmí objevit.

Isopropylalkohol - 2-propanol

V organismu se oxiduje v játrech na aceton. Silně dráždí oči a sliznice. Způsobuje útlum centrální nervové soustavy a ve velkých dávkách tlumí také kardiovaskulární systém.

I když dávka 15 g může být bez léčby smrtelná, isopropylalkohol není zdaleka tak toxický jako methanol nebo ethylenglykol.

Při požití lze během první 30 minut odstranit malé dávky zvracením, u větších se používá výplach žaludku. Požitý isopropylalkohol lze vázat pomocí aktivního uhlí.

Zdroj: wikipedia.cz

Zákazníci pálenici dodali kvas, případně ovoce, ale občas dostali a zaplatili pančované pálenky. V jablkovém destilátu byl zjištěn 2-propanol, 2-metyl-2-propanol a nadlimitní množství metanolu. V hruškovém destilátu pak laboratorní analýzy potvrdily přítomnost 2-propanolu a 2-metyl-2-propanolu.

 "Množství metanolu bylo překročeno zhruba o 45 procent proti platné evropské legislativě. Zjištěné hodnoty však nejsou pro člověka smrtelné," řekl pro ČTK mluvčí ministerstva Jan Žáček.

Případem se zabývá policie. "Z dosud zjištěných faktů vyplývá, že někteří zákaznicí již destilát požili bez toho, že by pozorovali zdravotní potíže. Další kontaktovali policisty s dosud nezkonzumovaným alkoholem poté, co byl podroben zkoumání v některé z akreditovaných laboratoří, kde byla zdraví závadná látka zjištěna," uvedla ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Nejprve kontrola, pak popíjení

Poškozených zákazníků tak bude zřejmě mnohem více, než se původně předpokládalo. Navíc policie zjistila, že se zakázaná látka vyskytovala i v destilátech vyrobených už v roce 2011, tedy ještě před vypuknutím metanolové aféry, při které se smrtelně otrávilo čtyřicet lidí.

"Apelujeme proto na zákazníky této pálenice, kteří stále vlastní ovocný destilát pořízený v období od roku 2011 až do 2013, aby ho nekonzumovali. Doporučujeme nejprve kontaktovat některou z akreditovaných laboratoří, podrobit destilát zkoumání a požít jej až v případě jeho nezávadnosti," řekla policistka.

Dále požádala, že pokud laboratoř zjistí přítomnost nebezpečných příměsí, aby se lidé co nejdříve ozvali kriminalistům na telefonní číslo 974 725 349.