Únor 2013: Dům s adresou 6. května 39, Frenštát pod Radhoštěm. Jen normální sousedské spory?

Únor 2013: Dům s adresou 6. května 39, Frenštát pod Radhoštěm. Jen normální sousedské spory? | foto: Google Maps

Policisté řeší sousedské spory každý den. Jak poznat nebezpečí?

  • 4
Hádky, hlasitě puštěná televize, rozjívené děti, nepořádek na chodbách. Soužití sousedů nebývá idylické, strážníci ke sporům vyjíždějí každý den. Některé neshody přerostou až v trestný čin, i když ne v takovém rozsahu jako ve Frenštátě. Jak však poznat, že byla překročena hranice obvyklých sousedských sporů?

I šestkrát denně. Sousedské spory jsou v Moravskoslezském kraji tak časté, že se počet výjezdů strážníků a policistů k nim šplhá do tisíců. Závažné případy, které by přerostly v trestný čin, podobně jako ve Frenštátu, jsou ale výjimečné.

"Přesně vyčíslit se spory sousedů nedají, ale jde o každodenní události," uvedla Dana Klišová z ostravské městské policie. Dodala, že většinu strážníci vyřeší na místě, závažnější případy pak předávají úřadům a státní policii. Města mají i své notorické stěžovatele a problémové domy. Strážníci tak často vyrážejí na stejná místa.

Co dělat při potížích

V problematické situaci odborníci doporučují kontaktovat městskou policii nebo linku 158. Policisté či strážníci musejí přijet na místo a věc prošetřit.

Dvě třetiny výjezdů obvykle vyřeší na místě. Zhruba třetina putuje ke správnímu řízení na městský úřad, ojedinělé případy řeší policie jako trestný čin.

Například v Karviné loni magistrát řešil 799 prohřešků proti občanskému soužití. Na jeden den v roce tak připadají zhruba dva.

"Dalších 131 bylo proti veřejnému pořádku, kam spadá i rušení nočního klidu. Ve skutečnosti jich však může být až třikrát víc. Úřad se zabývá zhruba třetinou všech přestupků, dvě třetiny strážníci vyřeší na místě," informovala mluvčí města Šárka Swiderová. Dodala, že město má i notorické stěžovatele. Na ně samotné ale žádné stížnosti ani žaloby nechodí.

Nejčastěji sousedé hlásí rušení nočního klidu a schválnosti jako nepořádek ve společných prostorách nebo zvonění na zvonky. "Ojediněle se ale policie setká i třeba s nebezpečným vyhrožováním. Jakékoliv oznámení vždy prověřujeme," komentoval mluvčí opavské policie René Černohorský.

Že se potíže mezi sousedy občas vyhrotí až v trestné činy, potvrdil také zástupce ředitele karvinských strážníků Václav Ožana. "Některé se vlečou léta a mohou být i přesgenerační. Ojediněle přerůstají až do trestných činů, jako je ublížení na zdraví nebo způsobení škody na majetku," popsal.

Policie nedokáže přesně vyčíslit, o kolik takových případů ročně jde. "Trestné činy evidujeme podle skutkové podstaty, takže to nelze ve statistikách dohledat," vysvětlila mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

 Karvinští policisté zkusili projít spisy za loňský rok a objevili jediný případ. "Šlo o muže, který z komunikace hodil do okna technické místnosti domku hořící předmět. V místnosti byl mimo jiné plynový kotel. Muž tím způsobil těžké ublížení na zdraví a škodu na majetku. Chtěl se pomstít," přiblížila mluvčí Zlatuše Viačková. Dodala však, že u některých činů se policie ani nedozví, že by mohlo jít o následek sporu sousedů.

Kdy jde o neškodný spor a kdy o nebezpečnou situaci, se těžko rozlišuje. "I stokrát nic umořilo vola. Pro každého je jeho spor závažná věc. I malichernosti mohou přerůst," míní Václav Ožana. Policie radí vše hlásit. "Problém se nesmí nechat přejít do vyššího stadia. Lepší je jej hned ohlásit," poradil mluvčí René Černohorský.