Kvízomaty z jedné z bohumínských heren skončily v nákladním autě.

Kvízomaty z jedné z bohumínských heren skončily v nákladním autě. | foto: Policie ČR

Tvrdší postup. Policie kvízomaty zabavuje, začala v Bohumíně

  • 19
Nejspíše poprvé v Moravskoslezském kraji skončily výherní kvízomaty ve větším množství v policejním skladu. Ačkoliv se v Bohumíně vzápětí objevily další takové přístroje, město slibuje nikdy nekončící boj. Naopak zájmové sdružení loterijních systémů oponuje, že se tímto přístupem více zkazí.

Byla to poměrně neobvyklá policejní akce. V souvislosti s vyšetřováním údajně nelegálního provozování takzvaných kvízomatů naložili muži na několika místech Bohumína přístroje do nákladního vozu a odvezli je do policejní úschovny.

„Mohu potvrdit zabavení těchto přístrojů. Co s nimi bude dále, se rozhodne po vyšetřování, které dosud neskončilo,“ uvedla karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Podle MF DNES to je zřejmě první případ v Moravskoslezském kraji, kdy policie kvízomaty zabavila plošně. Podobnými trestními oznámeními se ale zabývá i na jiných místech regionu, například v Třinci nebo v Českém Těšíně.

„Hazardní společnosti si nedají pokoj. Jsou úporné jako vši nebo štěnice. Vloni jsme uspěli u ministerstva a všechny herny musely kvůli naší zákazové vyhlášce zavřít. Pak ale do některých míst navezli protiprávně kvízomaty, kterými se jejich provozovatelé snaží obejít zákon o loteriích,“ zlobil se bohumínský starosta Petr Vícha.

Bohumín proto podal trestní oznámení a na kvízomaty upozornil i Specializovaný finanční úřad.

„Tak to je fantastické. Čím více zabavených kvízomatů, tím lépe. S hazardem se musí bojovat,“ reagoval na bohumínský zátah Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci.

Více odvahy starostům i vyšetřujícím policistům

Sám našel podobné přístroje i v Českém Těšíně. Upozornil, že kvízomatů je několik druhů.

„Nejčastější jsou ty, na kterých nejprve odpovíte na nějakou primitivní otázku, ale už jsem viděl i takové, do kterých se mohou vkládat peníze hned. Vše mám natočené.“

Konieczny doufá, že Bohumín dodá více odvahy dalším starostům i vyšetřujícím policistům.

„Je to náročný boj, ale nesmí se v něm polevit. A zvláště to platí pro Moravskoslezský kraj, kde je různých výherních terminálů stále hodně.“

Naproti tomu Petr Vrzáň, prezident Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů, považuje aktivitu Bohumína za nesmyslnou. Prý nic dobrého nepřinese.

„Když si město dává vlastní gól tím, že jde cestou prohibice, tak jeho důsledkem je vždy příliš mnoho černého hazardu a jakékoliv nekalé konkurence,“ domnívá se.

Podle Vrzáně bude postup následující: „Policie něco zabaví, dá to do skladu, pak začne vyhodnocovat a dělat posudky. Mezitím nastoupí do Bohumína nelegálové s dalšími mašinami a vše bude pokračovat.“

Hráči bez přístrojů dlouho nezůstali

Vrzáň sice považuje za jediné správné řešení regulaci hazardu, ale rozhodně ne v nulové variantě.

Částečně mu dává za pravdu to, co se v Bohumíně po policejní akci stalo. Někteří provozovatelé záhy poté navezli další kvízomaty. Názor těchto provozovatelů se zatím nepodařilo získat.

Bohumínský starosta Vícha se nehodlá vzdát. „Strážníci místa, kde bývaly automaty, pravidelně monitorují. Hned jsme proto zjistili, že zabavené kvízomaty nahradily nové. Takže jsme opět podali trestní oznámení a vyzvali Specializovaný finanční úřad, ministerstvo financí i policii, aby zakročily,“ přiblížil.

Jak nedávno uvedl v České televizi mluvčí Specializovaného finančního úřadu Jindřich Mejvald, v našem kraji zatím zjistili přes dvě stě kvízomatů. „Žádná z uložených pokut nebyla uhrazena dobrovolně, všechny byly předány k vymáhání. Prozatím bylo zaplaceno přibližně jen deset procent z uložených pokut,“ připustil.