Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Policisté museli obvolat 17 tisíc podvedených, vytvořili call centrum

  • 34
Mimořádný případ podvodů rozplétají moravskoslezští kriminalisté. Obvinili 39letého muže, který nabídkou domácí práce s požadavkem zaslání administrativního poplatku obalamutil více než sedmnáct tisíc lidí. Zcela výjimečným způsobem pak policisté se státní zástupkyní vyřešili problém, jak tolik poškozených vyslechnout.

Jednoduchá, příjemná práce, kterou můžete vykonávat doma. Platíme až třicet korun za obálku, neexistuje žádný limit. Pokud naplníte například tisíc obálek, dostanete až třicet tisíc. To je jen část nabídky takzvaného Programu pro odesilatele domovních zásilek.

Pachatel, ke kterému policisté kvůli pokračujícímu vyšetřování zatím nechtějí nic bližšího sdělit, tímto způsobem lákal na jednoduchá vkládání listin do obálek, přičemž ti nejšikovnější které mohli získat velmi slušný výdělek.

Nabídka domácí práce, kterou podvodník napálil více než sedmnáct tisíc lidí.

Jenže ještě předtím museli všichni na jeho účet poslat 660 korun. „Ten pokrývá naše výdaje při zaslání tohoto programu. Poplatek chrání před těmi, kteří by si nechali program zaslat jen ze zvědavosti a nejsou seriózní,“ vysvětloval vykuk v dopise. Přidal ještě, že po zaslání první stovky obálek poplatek vrátí.

Inzerát pak takřka šest let šířil prostřednictvím internetu a různých tiskovin. Oslovil hodně zájemců. Z celé země se mu ozvalo 17 171 lidí, z nichž velká část požadovaný poplatek zaslala. Ale ani peněz, ani práce se nikdy nedočkala. Celkem mu lidé poslali 7,6 milionu korun, škoda však ještě nemusí být konečná.

Vyšetřovatelům vyvstal naléhavý problém, jak všechny postižené vyslechnout. „Ve spolupráci s vstřícnou státní zástupkyní Brigitou Bilíkovou jsme se nakonec rozhodli pro vytvoření policejního call centra a všechny obvolali,“ poznamenal moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel.

Podvodník vlastnil pět bytů

Policii velmi pomohlo, že lidé měli při registraci do programu jako svůj kód uvádět své telefonní číslo. „Od června do září deset policistů ve dvou směnách poškozeným volalo,“ vylíčil Kužel. Neví přitom o tom, že by někde jinde takovou metodu použili. „Nikoho jsme nekopírovali, byl to momentální nápad,“ přiblížil.

V dalším řízení pak už bude napálené lidi zastupovat jedna právnická osoba.

Muž už byl obviněn z podvodu, za což mu vzhledem k rozsahu trestné činnosti hrozí od pěti do deseti let vězení. Pachatel část podvodně získaných peněz investoval, protože jak policisté zjistili, vlastní pět bytů v hodnotě 2,5 milionu korun.

„Byty byly zajištěny, aby s nimi nikdo nemohl nakládat. Poté bude rozhodnuto, zda nepropadnou jako výnos trestné činnosti,“ konstatoval krajský policejní ředitel.