Poslanci a senátoři mají mnoho práci, někteří si proto nenašli čas na odpověď občance. Ilustrační snímek

Poslanci a senátoři mají mnoho práci, někteří si proto nenašli čas na odpověď občance. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Odpoví senátor nebo poslanec voličce? Obratem jen málokterý

  • 7
Moravskoslezská MF DNES po dvou letech testovala, jak poslanci a senátoři komunikují prostřednictvím e-mailu s lidmi. Výsledky? Z jedenácti oslovených politiků tři odpověděli až po urgenci. Pět nezareagovalo vůbec.

"E-mail od Jany Pechové? Na ten si opravdu nevzpomínám." Tak zareagoval senátor Jaroslav Palas (ČSSD), když se ho redaktorka MF DNES ptala, proč neodpověděl na dopis, který mu na adresu palasj@senat.cz poslala nejprve na konci ledna a  na začátku března ho urgovala.

"E-mailů mi chodí stovky. Snažím se odpovídat, pokud jsou relevantní, ne obecné," vysvětloval Jaroslav Palas. E-mail od redaktorky MF DNES píšící ze schránky fiktivní Jany Pechové ale konkrétní a relevantní byl.

Coby volička oslovených politiků poukázala na nárůst kriminality v místech, odkud poslanci a senátoři pocházejí, a ptala se, jak oni sami přispějí k tomu, aby trestných činů ubylo.

Kdy politici zareagovali

Po 2 dnech
Zdeněk Besta (ČSSD)

Po 4 dnech
Kateřina Konečná (KSČM) 

Po 5 dnech
Leopold Sulovský (Ostravak) 

Po 36 dnech (a urgenci)
Eva Richtrová (ČSSD), Karel Fiedler (ANO) 

Po 37 dnech (a urgenci)
Vladimír Plaček (ČSSD) 

Nezareagovali:
Lubomír Zaorálek (ČSSD), Jana Lorencová (ANO), Jaroslav Palas (SPOZ), Tomáš Podivínský (KDU-ČSL), Radek Sušil (ČSSD)

Po dotazu poslaném 29. ledna vesměs na sněmovní adresy politiků bylo dva dny ticho. Pak se jako první ozval senátor Zdeněk Besta (ČSSD) zvolený za Novojičínsko. Uvedl, že se o problematiku zrovna zajímá a že se ještě ozve. To opravdu udělal, 25. února poslal další dopis s poměrně detailními údaji o vývoji kriminality v Novém Jičíně i okrese.

Změna hesla, halda nevyřízené pošty

A to byl jediný podrobnější dopis, jejž pomyslná Jana Pechová dostala, ač třeba poslankyně Kateřina Konečná (KSČM), která zareagovala jako druhá a žádala upřesnit bydliště tazatelky, zdůraznila, že byla připravená věc řešit s šéfem strážníků.

Na lednový dotaz zareagoval i senátor Leopold Sulovský (Ostravak). Uvedl, že kvůli kriminalitě v Ostravě-Jihu, na níž byl tázán, jedná s vedením obvodu. A že o dalších krocích tazatelce napíše. Do středy to ale neudělal.

Senátor Vladimír Plaček (ČSSD), senátorka Eva Richtrová (ČSSD) a poslanec Karel Fiedler (Úsvit) odpověděli až po urgenci poslané 6. března. Plaček napsal, že vzhledem k množství nevyřízené pošty odpoví příští týden, Richtrová navrhla osobní schůzku a Fiedler sdělil, že sice jako poslanec může hlasovat o zákonech, které mohou postupně měnit stav naší země, ale o moc víc nezmůže.

Zbylí tři poslanci a dva senátoři na dopis neodpověděli. Proč? Třeba Josef Němčík, asistent Radka Sušila (ČSSD), řekl, že senátorovi před časem změnili heslo u pracovního e-mailu a on se nemůže dostat k poště.

"Urgujeme techniky, aby to dali do pořádku, ale pan senátor si musí nové heslo vyzvednout osobně. Zatím se k tomu nedostal," sdělil Josef Němčík s tím, že lidé mohou senátorovi psát i na e-mail nemcik.josef@seznam.cz.

Jaké máte zkušenosti s ochotou poslanců a senátorů?

celkem hlasů: 116

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 16. března 2014. Anketa je uzavřena.

Špatné
Špatné 57
Žádné
Žádné 44
Dobré
Dobré 10
Střídavé
Střídavé 5

Neodpověděl ani Lubomír Zaorálek (ČSSD), Tomáš Podivínský (KDU-ČSL), už zmíněný Jaroslav Palas (ČSSD) či Jana Lorencová (ANO). Ta uvedla, že denně dostává spoustu e-mailů a snaží se na ně poctivě odpovídat.

"Problém je v tom, že ne každý e-mail, který mi přijde, mohu ihned operativně řešit. A to byl asi i důvod, proč jsem nezareagovala na váš dopis," řekla poslankyně.

Po rozhovoru s redaktorkou ještě odepsala, že už před týdnem měla připravený koncept odpovědi, jenže zůstal mezi desítkami nevyřízených zpráv.

Při podobném testu před dvěma lety na e-mail "občanky" s dotazem, co už politici udělali pro čistší vzduch, zareagoval jen senátor Antonín Maštalíř. Další čtyři politici odpověděli po urgenci, zbylých pět mlčelo.

Jak už dřív uvedl politolog Tomáš Jarmara, politici by na dotazy lidí měli reagovat co nejhbitěji. "Mají k dispozici kancelář i placeného asistenta. Ten by jim měl v případě, že jsou zaneprázdněni, připomínat nutnost vyřízení pošty."