Budu pracovat o víkendech a po večerech, říká k souběhu placených funkcí poslanec a ostravský šéf ČSSD Adam Rykala.

Budu pracovat o víkendech a po večerech, říká k souběhu placených funkcí poslanec a ostravský šéf ČSSD Adam Rykala. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

A je to! Politici v Ostravě-Jihu hned zdvojnásobili placené funkce

  • 66
Velkolepě začala úřadování v největším ostravském obvodě Ostrava-Jih trojkoalice stran ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Oproti minulému volebnímu období prakticky zdvojnásobila počet placených funkcí určených pro členy jednotlivých stran. Ti si tak každý měsíc přijdou na více než padesát tisíc korun.

„Zatímco v minulém volebním období byly uvolněné funkce určeny pro starostu a tři místostarosty, nyní to je starosta, čtyři místostarostové a ještě další dva členové rady.

A k nim je nutno přidat i nově uvolněnou funkci předsedy kontrolního výboru. Tím si prostě,koupili‘ opozici, dávat někomu za ty dvě hodiny měsíčně, co se výbor schází, padesát tisíc, to se ani nedá jinak nazvat,“ komentoval povolební změny na radnici Radim Miklas, bývalý místostarosta za ODS.

Placených politiků je více

Výrazný nárůst počtu uvolněných radních není po posledních komunálních volbách ničím výjimečným.

Například počet uvolněných zastupitelů ve Frýdku-Místku se oproti minulému období, po vzniku placených funkcí dvou předsedů výborů a jednoho radního, zvýšil ze čtyř na sedm (podrobněji zde).

Místo dvou místostarostů mají nově čtyři také v ostravském obvodu Slezská Ostrava.

Náklady na nově vzniklé uvolněné funkce přesáhnou deset milionů korun za volební období, tedy zhruba dva a půl milionu ročně. K tomu je potřeba připočíst sociální a zdravotní pojištění plus další benefity, jako je telefon, sekretářky, automobily a podobně.

Mezi uvolněné funkcionáře se dostal i poslanec Parlamentu a předseda ostravské ČSSD Adam Rykala. I on bude dostávat peníze za práci na radnici. K poslaneckému platu a náhradám, při jejichž čerpání patří k nejagilnějším členům Sněmovny, si přidá dalších více než padesát tisíc.

Lze souběh funkcí zvládnout? Ano, ale těžce

„Počet uvolněných radních určila koaliční smlouva, mne navrhl klub ČSSD. V Parlamentu jsou coby poslanci i starostové měst a obcí, nevidím v tom problém,“ komentuje Adam Rykala své nové angažmá.

„Dá se to zvládnout, ale jen hodně těžce,“ částečně potvrzuje Rykalova slova Herbert Pavera, poslanec za TOP 09 a zároveň starosta v Bolaticích na Opavsku.

„Starosta může práci poslance zvládat, protože si jako šéf může naplánovat práci tak, jak potřebuje. Na nižších postech se ale musí přizpůsobovat, a to se už zvládat moc nedá,“ dodává poslanec KDU-ČSL Petr Kůdela. „Poslanecká práce sice není o pevně daných hodinách týdně, ale při práci ve výborech se třeba minulý měsíc stalo, že jsme téměř, kromě pondělků, neměli šanci dostat se do svých obvodů.“

Vzdám se kraje i některých dozorčích rad, říká poslanec

Adam Rykala má vysvětlení i pro navýšení počtu uvolněných radních. „V minulém zastupitelstvu byla moc soustředěna mezi čtyři lidi, tomu jsme chtěli zabránit, koncentrace moci není zdravá. Navíc se o mne nedá říkat, že jsem sběratelem funkcí, na nejbližším zastupitelstvu se například vzdám postu krajského zastupitele, skončím i v některých dozorčích radách.“

Práce poslance by podle Rykaly neměla mít na funkci uvolněného radního, se zaměřením na školství, žádný vliv. „Udělám si na to čas,“ vysvětluje. „Všechno to stihnu, budu pracovat o víkendech a po večerech.“