Řečnit v poslanecké sněmovně. I takové mohou být ambice mladých politiků. (Ilustrační snímek)

Řečnit v poslanecké sněmovně. I takové mohou být ambice mladých politiků. (Ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Politické strany chtějí mladé lidi. Verbují je na síti i ve školách

  • 10
Politické strany chtějí do svých řad mladé lidi. Nováčky lákají komunisté v centrální Ostravě a nabírat chtějí i lidovci. Mladých lidí, kteří mají ambice změnit dění kolem sebe a vstupují kvůli tomu do politiky, není v Moravskoslezském kraji mnoho. I proto, že mladí jen zřídka proniknou na vyšší posty.

Politické strany se předhánějí ve vymýšlení strategií, jak mladé lidi zaujmout. Zatímco třeba komunističtí zastupitelé v centrálním ostravském obvodu nedávno zveřejnili na svém webu výzvu, kterou chtějí přitáhnout do svých řad nováčky, mladí lidovci zatím zvažují, jak chystaný "nábor" provedou.

Mladí z kraje, kteří se prosadili v politice

Mezi nynější mladé politiky, kteří to dotáhli nejdál, patří sociální demokraté. Pětadvacetiletý Adam Rykala je momentálně nejmladším poslancem parlamentu. Jeho mladí straničtí kolegové Aleš Boháč, Jiří Srba nebo třeba Michal Pobucký zase získali funkce ve vedení měst poté, co si zajistili vliv v místních organizacích ČSSD. Nejmladší poslankyní byla v minulosti třeba i komunistka Kateřina Konečná.

"V minulosti jsme třeba pořádali besedu s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem na gymnáziu nebo posílali brožury o naší činnosti do sborů a farností, a to nejen katolických, ale i jiného vyznání," říká předseda krajské organizace Mladých křesťanských demokratů Mirek Návrat.

"Nechtěl jsem jen nadávat, ale i něco dělat. Tak jsem v politice"

Mezi nováčky v řadách jeho strany je třeba jednatřicetiletý Jiří Pilnáček, který bydlí ve Staré Vsi nad Ondřejnicí.

"Lidé, se kterými se potkávám ať v práci, tak třeba na ulici, mají něco společného: nadávají na politiky v Praze. To jsem já nechtěl. Řekl jsem si, že je třeba i něco dělat. A že je nutné začít odspodu. Proto jsem vstoupil do KDU-ČSL," říká Jiří Pilnáček a vysvětluje, že lidovci mu byli nejbližší, protože je křesťan.

Mladé lidi podle něj ale obecně politika moc neláká. "Jsou asi odrazeni chováním politiků na vysokých postech," přemýšlí Pilnáček.

Ani politolog Tomáš Jarmara mladých lidí v místních politice mnoho nevidí. "Až na mladé sociální demokraty, kteří před časem v místních organizacích strany udělali převrat a dostali se do vyšších funkcí," připomíná politolog kauzu z nedávné minulosti. 

Mladí sociální demokraté se tenkrát do vlivných politických funkcí na radnicích i jinde dostali díky zneužití stranických stanov, když postupně rozšiřovali svůj vliv v místních organizacích ČSSD. Některé z dlouholetých straníků tím naštvali, vybojovali si ale vlivná místa.

I Paroubek může lákat

To letošní maturant Matěj Benda do ostravské ČSSD vstupoval teprve před pár týdny. Ještě předtím prošel funkcemi ve studentských samosprávách na úrovni školy, města i kraje.

"O politiku se zajímám již od šesté třídy. K mé vysněné straně mě přitáhl ve své době velmi temperamentní předseda Jiří Paroubek," říká mladík, který prací pro stranu tráví řádově několik hodin měsíčně.

Pětadvacetiletý Adam Rykala, který je současně poslancem i místopředsedou ostravské ČSSD, přitom dodává, že od 1. ledna 2006 vstoupilo jen do sociální demokracie v Ostravě 211 lidí ve věku od 18 do 30 let.

Do moravskoslezské ODS ve stejném období vstoupilo více než 500 lidí mladších 35 let. Nejvíce, přes sto padesát, jich přitom přibylo ve volebním roce 2010.

Čtyřiadvacetiletá Karin Hurtová do ostravské ODS vstoupila loni v září. "Sledovala jsem programy různých stran, nakonec to u mě vyhrála ODS. Do politiky bych se chtěla co nejaktivněji zapojit," říká mladá žena.