A plachta je dole. Slavnostního odhalení pomníku Gheorghe Bănciulesca se

A plachta je dole. Slavnostního odhalení pomníku Gheorghe Bănciulesca se účastnili zástupci české i rumunské strany. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Rumun jako první pilotoval bez nohou. V Rýmařově mu odhalili pomník

  • 11
Ten příběh znal donedávna v Česku málokdo. Teď ale díky aktivitě zástupců Rýmařova, tamní nemocnice a také rumunské strany opět vstoupil do povědomí lidí. Hrdinou je Rumun Gheorghe Bănciulescu, vůbec první letec na světě, jenž pilotoval s protézami místo nohou. Život mu v roce 1926 zachránili v rýmařovské nemocnici. Tam mu také nyní odhalili pomník.

Jeseníky. Někdy půvabné, jindy zrádné. Když se Rumun Gheorghe Bănciulescu 12. září 1926 při letu z pařížského letiště Le Bourget do Bukurešti snažil překonat rychlostní rekord, nad Jeseníky ho zastihlo špatné počasí.

Zajímavosti ze života Bănciulesca

- Když se léčil v Rýmařově, nad špitálem na důkaz solidarity kroužili čeští letci.
- 22. října mu francouzský prezident coby prvnímu pilotu, který létal s protézami, udělil Řád čestné legie v hodnosti rytíře.
- V roce 1934 uskutečnil na palubě IAR-23 rychlostní zkušební let z Bukurešti do Prahy. Trval 5 hodin a 6 minut.
- Dnes se po něm jmenuje letiště v Ploješti ležící 60 kilometrů od Bukurešti. 

Jeho stroj Potez-XV A2 se zřítil k zemi. A zatímco mechanik Ioan Stoica zemřel, pilot Gheorghe Bănciulescu přežil. Díky péči lékařů rýmařovské nemocnice. Ti mu museli amputovat obě nohy. A podle dobových materiálů pilotovi věnovali výjimečnou péči.

"Důkazem laskavosti je i to, že během hospitalizace kroužili opakovaně na znamení solidarity s pilotem, sice cizincem, leč přítelem, čeští letci nad nemocnicí," uvedli zástupci rumunského velvyslanectví v České republice.

Právě velvyslankyně Rumunska Daniela Gîtman byla jedním z hostů, kteří ve středu do Rýmařova zavítali. Přijeli, aby tu v areálu nemocnice odhalili pomník Gheorghe Bănciulesca. Ten už v červnu 1927 opět usedl do pilotní kabiny. Stal se prvním pilotem na světě, který létal s protézami místo nohou.

I s protézami žil naplno

Pamětní desku s obrázkem letce, již doplňuje orel z bílého mramoru, nechali vyrobit zástupci rumunského Velitelství vzdušných sil. Spolupracovali s Velvyslanectvím Rumunska v České republice, městem Rýmařov, zdejší nemocnicí a dalšími organizacemi.

Kromě pomníku navíc Rýmařovští zorganizovali i výstavu o životě pilota, ve středu se tu odehrála i premiéra dokumentu Gheorghe Bănciulescu - A přece budu létat režisérky Ancy Filoteanuové.

"Jsem přesvědčena o tom, že slavnostní odhalení pomníku, jakož vznik výstavy a filmu, jsou významnou příležitostí k tomu, jak široké publikum seznámit s pozoruhodným příběhem rumunského letce a jeho vazbami na český prostor," řekla velvyslankyně Daniela Gîtman.

Gheorghe Bănciulesca v roce 1935 francouzská vláda pověřila důležitou misí - prozkoumat trasu mezi Paříží a Madagaskarem kvůli zřízení letecké linky. Téměř na konci mise, 12. dubna 1935, pilot zemřel v Káhiře na malárii.