Zloděje kovů velmi lákají i kanálové poklopy.

Zloděje kovů velmi lákají i kanálové poklopy. | foto: HZS Zlínského kraje

Kradou se značky i svodidla, za jeden víkend zmizelo 27 vík od kanálů

  • 48
V Moravskoslezském kraji přibývá případů poničených dopravních značek a ukradených kovových zábradlí a svodidel. Zloději a vandalové tím každý rok způsobí kraji milionové škody.

Policisté v Hlučíně na Opavsku hledají výtržníky, po nichž v ulicích města zůstaly jen zlomené či vyvrácené dopravní značky. Škody musejí platit radnice a šplhají se do desetitisíců. V Moravskoslezském kraji nejde o výjimku, každý rok na opravy značek a dalšího vybavení u cest padnou miliony.

Škody na cestách

Pro zloděje v Moravskoslezském kraji jsou nejpřitažlivější zábradlí, svodidla a litinové mříže na kanály. Vandalové se nejčastěji zaměřují na dopravní značky, které lámou, vyvracejí nebo poškozují sprejem.

Krajští silničáři kontrolují stav dopravního značení jednou měsíčně, reagují i na podněty občanů. Lidé z Ředitelství silnic a dálnic kvůli tomu vyrážejí do terénu dvakrát týdně. Zdrojem podnětů bývá i policie.

"Rok od roku krádeží či poškozování silničních zařízení přibývá," upozorňuje například Martina Vápeníková z Ředitelství silnic a dálnic. Jen na nápravu škod u silnic první třídy, rychlostních komunikací a dálnic v ostravském regionu loni šlo přes dva miliony korun. Další statisíce padly na odstranění škod u silnic druhé a třetí třídy.

"Značnou část vynaložených prostředků na svislé dopravní značení nám odčerpávají vandalismus a krádeže značek a hlavně částí silničního vybavení, jako jsou svodidla, zábradlí u mostů, mříže kanalizačních vpustí, návěstidla před železničním přejezdem i přenosné dopravní značky," uvádí několik příkladů mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková.

Dodává, že počet krádeží roste především v případě litinových mříží, svodidel a zábradlí. "Například během jednoho víkendu bylo ukradeno sedmadvacet vík kanalizačních vpustí a cena jednoho se pohybuje od 1 500 korun. U krádeže svodidel se jedná o desetitisíce," doplňuje Vlčková. Upozorňuje, že silničáři v poslední době opravují i turistické informační značení - rovnají jej, myjí a vyměňují zničené části.

Chytit zloděje se často nedaří

Kanalizační vpustě na cestách se stávají častým terčem zlodějů ve městech. "Jde o desítky ročně, v nápravách škod po zlodějích na místních komunikacích tvoří největší podíl," líčí Martin Girášek z Technických služeb Opava. Krádeže se místní radnici prodraží, ve městě je pětadvacet druhů uličních vpustí a víka na řadu z nich už se nevyrábějí.

"V takovém případě je nutné vyměnit celou vpusť včetně rámu, což přijde až na sedm tisíc," upřesnil Girášek.

Úspěšnost pátrání v takových případech nebývá vysoká. "Policie zatím viníka nezjistila a vše nasvědčuje tomu, že ani nezjistí a případ bude odložen," sdělil k hlučínskému případu poškozování značek mluvčí města Miroslav Pech.

Po zlomeném a vyvráceném značení si teď vandalové v Hlučíně vzali do ruky sprej a ničí jím značky a informační tabule.

Podle mluvčího opavské a bruntálské policie Reného Černohorského pachatelé těchto činů v hledáčku policie bývají pravidelně. Momentálně se policie zaměřuje také na viníky dopravních nehod, kteří poškodí svodidla nebo jiné zařízení, a pak ujedou.

"Nehody s následným ujetím prošetřujeme poměrně často na Bruntálsku. Řidič poškodí dopravní značku nebo svodidla, ale nenahlásí to," sdělil Černohorský.