Čerstvá maminka Martina Gizová s partnerem Rodrigem Ramosem a dcerou Milou...

Čerstvá maminka Martina Gizová s partnerem Rodrigem Ramosem a dcerou Milou několik hodin po porodu. | foto: Archiv Jany Čurdové

Do zapadlého města jezdí rodit ženy z celé republiky

  • 247
Stále více žen v Česku volá po přirozeném porodu s minimem zásahů ze strany lékařů. Bez léků, s co nejmenším množstvím stresových faktorů. V málokteré porodnici ale všem jejich přáním vycházejí vstříc. Jednou z výjimek je krnovská nemocnice. I proto zdejší porodní oddělení vyhledávají ženy z celého Česka.

V České republice je čím dál více porodů, do kterých lékaři zasahují. Spousta žen bere předtím, než přivede své­ dítě na svět, různé léky. Mnohé z ­nich pak musí podstoupit císařský řez. Podle statistik je to zhruba dvacet až čtyřicet procent. A jakmile žena dítě porodí, zdravotnický personál jí ho zpravidla hned bere a přenáší na vyhřívaná lůžka či­ na ­koupání.

Krnovská porodnice je v tomto ohledu úplně jiná. Zdejší zdravotníci podporují porody přirozenou cestou, takže pokud je nastávající maminka zdravá, nechávají zrození dítěte volný průběh.

„Místní personál je naprosto úžasný a­ maximálně respektuje všechna přání maminek. Každá žena si může sama podle sebe zvolit, v jaké pozici chce porodit. Každému totiž vyhovuje jiná poloha,“ řekla Jana Čurdová, která jako dula doprovodila do krnovské porodnice už spoustu těhotných žen.

„Úplně běžné jsou tady porody mimo lůžko. Ať už ze startovací polohy, na židličce, na žíněnce, nebo na čtyřech. V Krnově pořídili i porodní stoličku Combitrac se závěsem, která je velmi oblíbená a dítě na ní přivedlo už mnoho spokojených žen,“ dodala.

V Krnově maximálně podporují ranou vazbu matka-dítě

Maminky si v krnovské nemocnici pochvalují také vstřícný přístup porodních asistentek. Ty jsou ochotné se kvůli nim sehnout, ohnout v zádech nebo si i dřepnout.

„V ostatních nemocnicích to tak rozhodně není. Navíc tady mívají ženy u ­porodu klid. Nestojí kolem nich dalších pět lidí jako v jiných porodnicích,“ podotkla Čurdová.

Na rozdíl od jiných porodnic v tuzemsku v Krnově maximálně podporují ranou vazbu matka–dítě, takzvaně kůže na ­kůži. Maminka si tedy může čerstvě narozené dítě okamžitě přivinout na hruď. A ­to po normálním i operativním porodu.

9 z 10 doporučuje

Podívejte se, jaké hodnocení dostala porodnice Krnov na eMimino.cz.

„Navíc maminky si porodí dítě přímo do náruče, takže miminko je přivítáno láskyplně, proto po narození nepláče. Samo se přisaje, protože ví, že má být aktivní. Není utlumeno léky,“ popsala další z porodních asistentek Anna Kohutová, která má ve svém okolí k dispozici pět porodnic, ovšem s budoucími maminkami jezdí výhradně do Krnova.

„Pochopili tady totiž, že když nebudou do porodů zbytečně zasahovat, budou porody nejzdravější,“ podotkla s ­tím, že krnovská porodnice dodržuje doporučení Světové zdravotnické organizace a také medicínu založenou na důkazech.

Jednou už v Krnově rodila i Češka žijící v Mexiku

Díky vstřícnosti zdravotnického personálu vyhledávají služby krnovské porodnice nejen ženy z jejího nejbližšího okolí. Běžně tady jezdí rodit maminky z ­celého Moravskoslezského kraje, ale také z Brna nebo z Prahy.

„Jezdí tu i ženy ze Slovenska. Přijedou dva týdny před porodem, ubytují se v­ penzionu v Krnově a tam počkají na­ porod,“ popsala Kohutová. Přibližně čtvrtinu žen v porodnici v Krnově tvoří takzvané porodní turistky. „Loni tady porodilo asi 840 žen, z nichž více než dvě stě bylo odjinud,“ doplnila Jana Čurdová.

Ta na podzim roku 2014 doprovázela do krnovské porodnice ženu, která kvůli narození dítěte přiletěla z druhé strany světa. „Byla to Češka žijící v Mexiku, kde jsou soukromé kliniky příliš drahé, takže se jí vyplatilo koupit letenky a ­přiletět tady,“ přiblížila Čurdová.

Na rozdíl od jiných porodnic jsou v ­Krnově daleko shovívavější také k porodním asistentkám doprovázejícím nastávající maminky.

„V ostatních nemocnicích nejsme příliš vítané,“ upozornila Kohutová, která si společně s dulou Janou Čurdovou pochvaluje schůzky s­ personálem nemocnice, konající se jednou do roka z iniciativy vstřícného primáře porodnice Lumíra Studeného.

„Bavíme se všichni mezi sebou, co se povedlo a co by se naopak mohlo a­ mělo zlepšit. Cítíme se velice dobře, že jsme vítané, a spolupráci s krnovskou porodnicí si tak nemůžeme vynachválit,“ shodly se porodní asistentka Anna Kohutová a dula Jana Čurdová.

V rámci pravidelných prohlídek v krnovské porodnici si budoucí rodiče mohou na porodním sále všechny pomůcky osahat a vyzkoušet. Vrchní sestra každý týden během své exkurze informuje ženy, jak lze u nich porodit. Probírá s rodičkami, jak sestavit porodní plán, a dává spoustu podnětů, jak se ženy mohou na porod dobře připravit.

V loňském roce získala vrchní sestra Lenka Petřeková ocenění za svou vynikající práci, byl jí udělen titul Moravskoslezská sestra roku 2015.