Po stavebních úpravách se zvýší kapacita porodnice až na 2800 porodů ročně.

Po stavebních úpravách se zvýší kapacita porodnice až na 2800 porodů ročně. | foto: Ivana Lesková

Část žen bude muset kvůli opravám v ostravské nemocnici rodit mimo kraj

  • 0
Pro ženy, které se chystají rodit v létě, to není dobrá zpráva. Ale pro ty, které plánují potomka až příští rok, určitě ano. Největší porodnice v Moravskoslezském kraji ve Fakultní nemocnici v Ostravě, jejíž součástí je i perinatologické centrum pro nedonošené děti, se musí koncem června vystěhovat kvůli stavebním úpravám.

Až bude celá investice za 130 milionů korun na konci letošního roku hotová, zvýší se kapacita porodnice až na 2 800 porodů ročně a pod jednu střechu se přistěhují i gynekologická lůžka.

„Naše porodnice byla vybudována pro dva tisíce porodů ročně. Ale my jich máme až 2 300 ročně, proto dostavujeme nové křídlo pavilonu péče o matku a dítě. Pavilon ale musíme dočasně vystěhovat, protože začátkem července do něj budou stavební dělníci se sbíječkami bourat otvory, aby mohli stávající budovu propojit s novostavbou,“ vysvětluje ředitel Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluk Němeček.

Podotkl, že součástí stavebních prací budou i úpravy stávajících prostor porodnice a perinatologického centra. „To vše potrvá dva měsíce, pavilon tedy nebude v provozu do konce srpna,“ dodal ředitel.

V létě zvládnou maximálně pět porodů denně

Přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Ondřej Šimetka ujišťuje, že péče o rodičky a novorozence bude zajištěná v náhradních prostorách, především v osmém a prvním podzemním podlaží lůžkového monobloku a také v prvním patře dětské kliniky. Ambulance najdou pacientky v prvním patře polikliniky.

„Nemocnice nemá nadbytečné prostory, proto nebylo lehké rozmístit kliniku s asi 50 lékaři a 220 zdravotními sestrami. Jednoduché nebude ani stěhování a provoz, ale jsme připraveni to zvládnout. Jenže budeme pracovat v o něco menších prostorách, a to je důvod, proč musíme omezit porody asi o dvacet procent a částečně také gynekologickou péči,“ líčí Šimetka.

Zatímco nyní má klinika průměrně šest porodů denně, v létě jich zvládne maximálně pět. Omezí také akutní gynekologickou péči na službách. Lékaři se zaměří především na rizikové porody a operace onkogynekologických pacientek.

Některé ženy asi budou muset rodit v jiném kraji

V náhradních prostorách však bude mít méně lůžek také perinatologické centrum, kde leží dlouhé týdny nedonošené či jinak ohrožené děti. Proto se zvýší pravděpodobnost, že Ostrava nebude moci přijímat všechny předčasné či komplikované porody a ženy budou muset odcestovat sanitkou nebo vrtulníkem za odborníky mimo kraj.

„Už jsme o naší situaci informovali okolní perinatologická centra. Nejbližší je v Olomouci, další ve Zlíně, Brně nebo Hradci Králové,“ říká přednosta kliniky Šimetka.

Podotkl, že i nyní se občas stává, že ostravské perinatologické centrum je plné dětí, a proto každý rok okolo deseti až dvaceti žen z Moravskoslezského kraje musí rodit v jiném regionu.

„Zda a kolik žen budeme muset letos v létě směřovat jinam, to se nedá odhadnout. Ale po dostavbě pavilonu nabídneme matkám i dětem více lůžek, nadstandardní pokoje i novou stanici pro ženy s rizikovým těhotenstvím,“ dodal.