Areál Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Porubě.

Areál Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Porubě. | foto: ostravaci.cz

Porodnice v Ostravě-Porubě nezvládá nápor, brzy bude mít nové prostory

  • 4
Pavilon péče o matku a dítě ve Fakultní nemocnici v Ostravě praská ve švech. Je v něm málo lůžek pro rodičky a inkubátorů pro novorozence na moc komplikovaných porodů. Nemocnice proto začala s přístavbou nového křídla pavilonu.

Velký stres zažívají zatím poměrně často zdravotníci i rodičky kvůli přeplněnosti Pavilonu péče o matku a dítě ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě. Ten by ale měl zhruba za půl roku skončit. Nemocnice se totiž po patnácti letech od otevření třípodlažní budovy porodnice pustila do její přístavby za sto třicet milionů korun.

„Nové křídlo bude mít také tři patra a umožní sloučit pod jednu střechu celou Gynekologicko-porodnickou kliniku a hlavně rozšířit neonatologické oddělení. Porodnice s neonatologií totiž tvoří jediné perinatologické centrum v Moravskoslezském kraji, jehož kapacita už dlouho nedostačuje potřebám regionu,“ vysvětluje mluvčí nemocnice Tomáš Oborný důvody, kvůli kterým nákladná novostavba vzniká. Hotová bude v dubnu.

Nedostačuje ani počet inkubátorů

Přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Ondřej Šimetka se těší, že díky novému křídlu bude mít konečně v jednom pavilonu všech 77 stávajících lůžek pro ženy a kromě toho získá navíc dalších 11 lůžek pro ženy s rizikovým těhotenstvím i jejich doprovod. „Naše pacientky s gynekologickými a onkogynekologickými potížemi zatím leží v jiné budově, máme tam 25 lůžek. Mimo Pavilon péče o matku a dítě jsou dosud i některé naše ambulance včetně denního stacionáře pro chemoterapii,“ uvedl Šimetka.

Nedostačuje ani počet 23 inkubátorů pro nedonošené děti, na jejichž záchranu se neonatologické oddělení fakultní nemocnice specializuje – a jeho výsledky patří k nejlepším v zemi a také v Evropě. Inkubátory jsou téměř stále plné.

Někteří novorozenci v nich tráví mnoho týdnů. „U nedonošených dětí sledujeme závažná onemocnění, která ovlivňují jejich další vývoj, například krvácení do mozku nebo chronické plicní onemocnění. A právě v této oblasti dosahujeme v některých parametrech vůbec nejlepších výsledků v republice,“ sdělila primářka oddělení Renáta Poláčková.

„Naše perinatologické centrum je přitom nejvytíženější v zemi,“ říká jeho šéf Šimetka a dokládá to čísly.

Více než pětina porodů je předčasných

Jen loni se v ostravském Pavilonu péče o matku a dítě narodilo 2 405 dětí, z toho 130 vážilo pod 1 500 gramů a 55 dětí méně než kilogram. „Více než pětina všech porodů je předčasných. V poradně pro rizikové gravidity sledujeme ročně více než 800 žen a z rizikových vícečetných gravidit se narodilo 200 dětí. Kromě toho přijímáme z okolních nemocnic každý rok až 200 hospitalizovaných těhotných žen a 260 dětí se zhoršeným zdravotním stavem po porodu,“ líčí Šimetka.

Netají, že právě kvůli obrovskému tlaku na lůžka musí někdy fakultní nemocnice rodičky odmítat nebo hospitalizované matky i s nemocnými dětmi, jejichž stav se zlepšil, převážet do jiných nemocnic.

Po dostavbě pavilonu už to naštěstí nebude nutné. Bude v něm o pět inkubátorů více. „Přibudou i další čtyři lůžka pro maminky, které budou chtít zůstat se svými nemocnými dětmi jako doprovod, a tři nadstandardní pokoje,“ dodal Oborný.