Výstava ukazuje i výstavbu nové Poruby v padesátých letech minulého století.

Výstava ukazuje i výstavbu nové Poruby v padesátých letech minulého století. | foto: Archiv MF DNES

Ze zemědělské obce nejlepší adresa Ostravy. Poruba se chlubí historií

  • 16
Vyrostl v Porubě. Když se s manželkou odstěhoval na sídliště Dubina, toužil po jediném: vrátit se zpátky. "To se nám poštěstilo po čtyřech letech. Jsem rád, že i s našimi syny můžeme žít v Porubě. Je to nejlepší adresa v Ostravě. Máme tu služby, hodně zeleně, klid i čistší vzduch," zdůvodňuje svůj vztah k Porubě třicetiletý Martin Holý.

Není sám. Členové místní letopisecké komise se i proto rozhodli připomenout lidem historii obce a vznik nové Poruby. Výstavu nazvanou Od vesnice k modernímu městu si mohou zájemci prohlédnout v Galerii na schodech porubské radnice až do 21. června.

"Lidé uvidí unikátní historické fotografie a kopie dobových dokumentů, které mapují život v Porubě od počátku 20. století. Nechybí fotografie z výstavby takzvané nové Poruby, ale také staveb, které se do současnosti nedochovaly. Snímky zachycují například kapličku ve "slaném dole," kamenný most spojující starý a nový hřbitov či obecní dům, který dřív stával na místě dnešní hlavní budovy porubského úřadu," líčí předseda letopisecké komise Jiří Lexa.

Jak se Poruba měnila

První historicky doložená zmínka o Porubě pochází z roku 1434, kdy připadla opavských knížatům Václavovi, Vilémovi a Arnoštovi. Její název souvisí s kácením - rubáním stromů a vznikem porubů.

Zemědělská obec se začala prudce měnit po 2. světové válce. Poruba se stala hlavním sídlištěm pro dělníky mohutnějícího průmyslu, dokonce se zvažovalo, že právě z Poruby by se stalo nové centrum Ostravy, když to dosavadní mělo ustoupit těžbě uhlí.

Na počátku výstavby vznikly nyní architektonicky ceněné stavby ve stylu socialistického realismu, tzv. sorela. Poruba byla v roce 1957 připojena k Ostravě a žilo v ní až sto tisíc obyvatel. Po roce 1990 začal počet obyvatel klesat, nyní v obvodu žije zhruba sedmdesát tisíc lidí. Poruba je také sídlem Vysoké školy báňské - Technické univerzity a Fakultní nemocnice Ostrava.

,