Poslankyně Kristýna Kočí loni dostala luxusní šátek i krém.

Poslankyně Kristýna Kočí loni dostala luxusní šátek i krém. | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Moravskoslezští poslanci přiznali dluhy, luxusní dárky i tělový krém

  • 8
Milionové dluhy, ale i vysoké vedlejší příjmy. Takové jsou majetkové poměry politiků z Moravskoslezského kraje. Jednou ročně je o sobě prozrazují v čestných prohlášeních. Ta ale mají podle kritiků značné mouchy. Úřady například nekontrolují jejich správnost.

Celkem dluží poslanci z kraje skoro osmnáct milionů korun. A bokem si - až na výjimky - loni příliš nevydělali.

Největší dluh má mezi poslanci z kraje Zbyněk Stanjura z ODS, který ke konci loňského roku dlužil přes 5,5 milionu korun.

"Je to standardní hypotéka na pětadvacet let, o které se člověk nerozhoduje podle aktuálního zaměstnání. Vzal jsem si ji asi o dva roky dřív, než jsem se stal poslancem," řekl Zbyněk Stanjura.

To hejtman kraje a senátor Jaroslav Palas z ČSSD patří mezi veřejné funkcionáře s největšími přiznanými příjmy. Loni bral čtyři platy. Dělal senátora, hejtmana a zasedal v dozorčí radě Českých drah a dceřiné firmy ČEZ v Bulharsku. Vydělal celkem 2,6 milionu korun.

Co také přiznali poslanci

Zbyněk Stanjura (ODS) - ke konci roku mu zbývalo splatit z hypotéky 5,5 milionu korun

Ludmila Bubeníková (TOP 09) - nakoupila státní dluhopisy za dvě stě tisíc korun

Adam Rykala (ČSSD) - loni si koupil zahradu za 800 tisíc korun

Kateřina Konečná (KSČM) - pronajímala byt v Novém Jičíně

Ladislav Velebný (ČSSD) - nabízel ubytování v soukromí

Mezi poslance, kteří přiznali několika set tisícové půjčky, patří třeba Jana Drastichová z Věcí veřejných, které ke konci loňského roku scházelo doplatit 585 tisíc leasingové společnosti.

Ladislav Šincl z ČSSD loni dlužil zhruba dva a půl milionu korun, sociální demokratka Dana Váhalová zase přiznala splácení hypotéky, stavebního spoření a kontokorentního úvěru.

Kočí dostala šátek od Bárty

Někteří z poslanců přiznali i netradiční dary. Kristýna Kočí (nezař.) například loni dostala tělový krém či šátek Hermés za patnáct tisíc, který jí věnoval Vít Bárta. Igor Svoják z ODS obdržel třeba hokejku za dva tisíce nebo psací pero za dvacet tisíc korun.

"Dárky jsem dostal od přátel k pětačtyřicátým narozeninám," zdůvodnil to poslanec, který loni za členství ve statutárních orgánech firem inkasoval zhruba 680 tisíc korun.

Podívat se do čestných prohlášení politiků může kdokoli, ve většině případů ale kvůli tomu musí zajít na úřad, kam veřejní funkcionáři svá prohlášení podávají.

"V dnešní době by možná bylo lepší, kdyby čestná prohlášení byla volně dostupná na internetu," připustil Igor Svoják.

Chyby v přiznáních úřady samy neřeší

Podle Lenky Petrákové ze sdružení Oživení má ale nynější způsob přiznávaní majetku veřejných funkcionářů mezery. Zástupci sdružení loni prošli čestná prohlášení 483 funkcionářů působících v České republice. U 122 z nich dali podnět k prošetření přestupku.

Mezi nejčastější prohřešky přitom patřilo porušení povinnosti uvést přesně, úplně a pravdivě informace o vykonávaných činnostech. Největší procento funkcionářů, v jejichž oznámeních členové sdružení našli chyby, bylo právě z Moravskoslezského kraje. Potíž přitom je, že bez podnětu zvenčí možné prohřešky veřejných činitelů nikdo neřeší a ač podle zákona mohou politici za prohřešek dostat pokutu až 50 tisíc korun, skutečné sankce jsou minimální.