Ubytovna v Čujkovově ulici v Ostravě stále vyvolává mnoho emocí.

Ubytovna v Čujkovově ulici v Ostravě stále vyvolává mnoho emocí. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Hluk, krádeže, drogy. Potíže u ubytoven v Ostravě se zatím nedaří řešit

  • 31
Použité injekční stříkačky, krádeže, hluk, napadání kolemjdoucích. Lidé z okolí ubytoven pro sociálně slabé v Ostravě opakovaně upozorňují na těžké soužití s obyvateli zařízení. Stačí pak málo a situace se okamžitě vyhrotí.

Po úderech pěstmi a kopancích skončili v péči lékařů. Incident mezi dvěma bezdomovci a útočníky v blízkosti ubytovny na Čujkovově ulici v Ostravě-Zábřehu opět rozdmýchal vášně okolo soužití sociálně slabých s okolím.

"V pátek 10. ledna v 17:45 muž ročníku 1994 opakovaně kopal a napadal pěstmi dva muže ve věku čtyřicet a padesát let. Je podezřelý z výtržnictví a ublížení na zdraví," popsala napadení dvou bezdomovců ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Dům sváru. Ubytovna na Čujkovově ulici 40 v Ostravě-Zábřehu.

Po příjezdu policie na místo dorazila i záchranka. Ta oba muže odvezla do nemocnice. "Byli při vědomí, oba měli středně těžká zranění hlavy, jeden i horní končetiny," konstatoval mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Svědci incidentu mluví o brutálním útoku ze strany obyvatel místní ubytovny. To však policie vyloučila. "Ani samotní podezřelí, ani jejich příbuzní nejsou obyvateli ubytovny pro sociálně slabé," sdělila mluvčí Gabriela Holčáková. Vyšetřování dále pokračuje.

Případ však dokládá, že cokoliv se v okolí stane, viník je okamžitě jasný: lidé z ubytoven. "Nedivte se. Romové obtěžují i návštěvníky budovy G-Centrum v Čujkovově ulici. Ve spodní části jsou provozovny jako kavárny, květinářství a a trafiky, kterým se za dobu existence ubytovny snížily tržby, protože lidé mají strach do budovy vcházet," popisuje jeden z občanů. Z obav ale jméno zveřejnit nechce.

Ubytovny v regionu

Podle evidence úřadu práce, který vyplácí doplatky na bydlení, je v Moravskoslezském kraji přes 200 ubytoven pro sociálně slabé. Žije v nich necelých 140 tisíc lidí.

Jen v Ostravě je takových zařízení 45. V roce 2012 bylo na toto bydlení v kraji vyplaceno zhruba 425 milionů korun, během prvních devíti měsíců roku 2013 pak více než 477 milionů.

Podle místních také nejsou neobvyklé nálezy injekčních stříkaček či přímo pohled na aplikaci drog. To potvrzuje i policie.

"Jezdíme tam kvůli sběru injekčních stříkaček. K výskytu osob, tedy většímu srocení lidí, kteří se chovají hlučně, nás tam lidé volali od začátku prosince pětkrát," sdělila Dana Klišová z Městské policie Ostrava. Dodala ale, že nejde o extrémní statistiku.

Problémy jsou v okolí snad všech ubytoven

Potíže na Čujkovově vnímá i obvodní úřad. "Stížnosti byly hodně především na podzim, projednávalo se to i na zastupitelstvu. Teď už by tam měla být situace lepší," sdělil mluvčí obvodu Michael Kutty.

Rozjitřená atmosféra panuje v okolí většiny podobných ubytoven. Jen v Ostravě-Jih jich je čtrnáct a mají osm tisíc obyvatel.

"Drobné krádeže, problematické vztahy, hluk. Problémy jsou nejen přímo u ubytoven, ale také v blízkých obchodech, provozovnách a podobně. Na schůzkách policistů s vedením obvodu to zaznívá často," potvrdila mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková stejnou situaci v centrálním ostravském obvodu.

Ubytovna Předvoj v centru Karviné.

Úřady nemají moc možností. Slibně vypadající vlna kontrol ubytoven vyšuměla kvůli průtahům. "Stále neskončila správní řízení," uvedla Jana Pondělíčková.

Stejně tomu je i v Karviné, kde město zahájilo řízení o odstranění stavby s ubytovnou Předvoj kvůli chybějící dokumentaci. "Každá strana trvá na svém," řekla mluvčí radnice Šárka Swiderová.

Výjimečný krok v této oblasti chystá Havířov, tam už v půlce prosince zastupitelé odhlasovali odkup ubytoven Merkur a Impuls do majetku města. "Jednou z našich priorit je hledat řešení problému, který v okolí ubytoven trvá dlouhou dobu," sdělil tehdy primátor Zdeněk Osmanczyk. Průběh jednání zatím město komentovat nechce.