Povodně v květnu 2010 v bohumínské místní části Pudlov

Povodně v květnu 2010 v bohumínské místní části Pudlov | foto: Adolf Horsinka

Bohumín ochrání protipovodňová hráz za více než čtvrt miliardy korun

  • 0
V roce 2020 by mohl být Bohumín chráněn před stoletou vodou. Město, které bylo v posledních dvaceti letech vyplaveno hned několikrát, se tak konečně dočká ochrany.

K dokončení ochrany Bohumína před velkou vodou schází necelé tři kilometry dlouhá hráz a dvousetmetrová protipovodňová zeď.

„Připravujeme opatření, které ochrání zastavěnou část města Bohumín, konkrétně místní části Vrbice, Pudlov a Starý Bohumín. Hráz na tocích Odra a Orlovská Stružka by měla místní chránit před stoletou vodou,“ popsal mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.

Povodí Odry chce začít stavět do dvou let a počítá rovněž s opravami mostů a přeložkami inženýrských sítí. „S výstavbou by se mělo začít v září 2018. Předpokládané náklady jsou 292 milionů korun,“ uvedl mluvčí vodohospodářů.

Na přípravě stavby se podílí také bohumínská radnice, která na přípravné práce uvolnila několik milionů korun. „Je to poslední chybějící část protipovodňové ochrany Bohumína, kterou ještě schází vybudovat. Na přípravě stavby jsme se proto podíleli čtyřmi miliony korun a pomáhat budeme také nadále, například při výkupech zbývajících pozemků,“ vysvětlila Lucie Kolková, mluvčí bohumínské radnice.

Hotovo má být v roce 2020

Většina pozemků pod plánovaným valem už byla od majitelů vykoupena za přibližně dvacet milionů korun. Do zahájení stavby pak ještě musí investor vykoupit pozemky za další dva miliony korun. „Hlavní práce by měly být provedeny během tří stavebních sezon a ukončení celé stavby předpokládáme v srpnu roku 2020,“ doplnil informace mluvčí Povodí Odry.

Vedle potřebných povolení vodohospodářský podnik v současnosti požádal o vydání územního rozhodnutí a ještě se čeká na peníze. Společnost Povodí Odry totiž počítá, že by část nákladů pokryla z evropských fondů. „Vše bude záviset na majetkoprávním jednání s vlastníky dotčených pozemků v Bohumíně a na finančním zajištění stavby,“ zmínil mluvčí.

Olešná pojme mnohem více dešťové vody

Pro Povodí Odry to ovšem není jediná stavba v objemu stovek milionů korun. V běhu jsou hned dvě velké opravy přehrad. Beskydskou údolní přehradu Šance podnik vylepšuje za téměř 440 milionů korun.

Údolní nádrž Šance.

Podstatně levnější je pak odtěžení nánosů bahna z přehradní nádrže Olešná u Frýdku-Místku, které vyjde na 50 milionů korun. Díky tomu se sníží rizika povodní v povodí řeky Ostravice, protože vytěžením usazenin ze dna Olešné se značně zvýší kapacita přehrady a ta pak při dlouhotrvajících deštích pojme mnohem více vody.

U přehrady Šance pak Povodí Odry rozšiřuje přepadový kanál. Úpravy terénu navíc sníží možnost sesuvu kopce v Řečici. Oproti původnímu záměru ovšem došlo ke změně plánu. Kamení vytěženého při odlehčování kopce v místě možného sesuvu totiž nebylo takové množství, jak projektanti spočítali.

Povodí Odry proto muselo rozšířit celkovou plochu, z níž se kámen těžil. Cena, která se díky elektronické aukci snížila z původních 735 milionů korun na výsledných 440 milionů, se tím ale nijak nezmění. „Obě akce zatím běží podle harmonogramu. Opravy přehrady Šance v roce 2018 i odtěžení usazenin z přehrady Olešná v příštím roce by proto měly pravděpodobně skončit podle plánu,“ dodal Čestmír Vlček.