Jak dokládá snímek z roku 2003, úpravy říčních koryt na Bruntálsku probíhaly i pět let po katastrofální povodni. | foto: Archiv MF DNES

Povodně na Bruntálsku by i po 15 letech ničily majetek za miliardy

  • 15
Ani patnáct let od hrůzných povodní není Bruntálsko dost chráněno před velkou vodou. Povodí Odry netají, že kdyby se záplavy opakovaly, byly by následky pro okres opět katastrofické. Vyřešit to má hlavně přehrada. Mnozí s ní ale nesouhlasí.

Bojí se, když delší dobu vydatně prší. Děsí se vylití řeky, poškození majetku. Takové obavy prožívají mnozí z lidí žijících v povodí horní Opavy. Jsou oprávněné. Ani patnáct let od katastrofálních záplav, které ničivě zasáhly i Bruntálsko, totiž oblast stále nemá zajištěnu dostatečnou protipovodňovou ochranu.

Úpravy řek od povodní

Po katastrofálních povodních v červenci 1997 bylo nutné odstranit škody a obnovit vodní toky včetně jejich součástí jako třeba jezů. To si vyžádalo více než dvacet milionů korun.

Odstraňovat škody bylo nutné i po záplavách v letech 2006 a 2007. Povodí Odry zajistilo v letech 2003 až 2006 i preventivní opatření za celkem čtyřicet milionů korun, mezi nimi třeba úpravu Moravice v Břidličné, Opavy v Široké Nivě nebo ve Vrbně.

A zástupci Povodí Odry netají: "Dokud nebudou ukončena chystaná protipovodňová opatření na horní Opavě (tím klíčovým je stavba přehrady v Nových Heřminovech, pozn. red.), lze při průchodu povodně, jako byla ta v roce 1997, očekávat vznik škod v miliardách korun, protože by bylo postiženo celé území o rozloze kolem 2 600 hektarů a ohroženo přes 19 700 obyvatel."

Práce skončí po roce 2020

Plánovaná opatření na horní Opavě jsou přitom pořád ve fázi příprav. "Předpokládáme, že práce na prvních opatřeních začnou letos na podzim. Jde hlavně o revitalizaci řeky Opavy a stavbu hrází," zmiňují Břetislav Tureček a Lukáš Pavlas z Povodí Odry.

Příští rok by se podle nich měly začít stavět suché nádrže v povodí horní Opavy. Mají zajistit ochranu před erozí a přívalovými dešti. "Dokončení všech staveb, které zajistí protipovodňovou ochranu v povodí horní Opavy, včetně přehrady v Nových Heřminovech předpokládáme po roce 2020," dodávají představitelé Povodí Odry.

Ekologové chtějí napadnout schvalovací proces přehrady

Kritici stavby nádrže v Nových Heřminovech, mezi nimi obyvatelé obce, ale třeba i ekologové přitom tvrdí, že v povodí horní Opavy už některá protipovodňová opatření mohla dnes fungovat (o schválení přehrady ministerstvem čtěte zde).

"Protipovodňová opatření už dávno mohli zástupci Povodí Odry zajistit. Už teď mohly být zvýšeny hráze, vyčištěny toky a vytvořeny poldry. Podle mého názoru by to úplně stačilo," myslí si Vítězslava Erbenová z heřminovského sdružení Obava, které bojuje proti stavbě přehrady v Nových Heřminovech.

Podle Iva Dokoupila z Hnutí Duha Jeseníky se může plánovaný harmonogram stavby přehrady ještě docela výrazně změnit. Ekologové se totiž ve spolupráci s obcí Nové Heřminovy chystají u soudu napadnout studii EIA, která prověřila možné vlivy stavby přehrady na životní prostředí.

Následky záplav v roce 1997 byly katastrofální. Snímek ukazuje situaci v Široké
Následky záplav v roce 1997 byly katastrofální.
Holčovice na Bruntálsku po povodni v roce 1997.

Následky záplav v roce 1997 byly na Bruntálsku katastrofální.

Vadí jim mimo jiné, že nebrala v potaz jinou variantu protipovodňové ochrany území než tu, která počítá se stavbou přehrady. Podle investora - státu - je však EIA zcela v pořádku.

"Jsme připraveni studii EIA napadnout. Buď už teď, nebo až v rámci územního řízení. Každopádně to proces přípravy stavby přehrady může protáhnout o několik let," říká Ivo Dokoupil.

Zástupci Povodí Odry připomínají také další opatření proti velké vodě, která od povodní v roce 1997 na Bruntálsku zajistili. Třeba úpravu Moravice v Břidličné či Opavy v Široké Nivě a ve Vrbně pod Pradědem. Teď se chystá úprava Moravice ve Velké Štáhli a také třeba opatření na řece Opavě v Karlovicích-Zadní Vsi. Na něm se s Povodím Odry podílí obec za dotační podpory státu.