Jan Světlík před historickým obrazem Vítkovic.

Jan Světlík před historickým obrazem Vítkovic. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Překonali jsme letitou krizi, hlásí šéf holdingu Vítkovice Jan Světlík

  • 19
Když ostravský podnikatel Jan Světlík líčí hospodářské výsledky svého strojírenského holdingu Vítkovice za uplynulý rok, usmívá se, občas si mne dlaně a vyklouzne mu i citoslovce hurá. Ke spokojenosti má důvod. Hubená léta skončila.

Zatímco v roce 2013 měl holding čistý zisk jen 152 milionů korun, loni dosáhl částky 479 milionů korun.

„To je nárůst o 214 procent,“ pochvaluje si výsledek Jan Světlík. „Hlavně to ale znamená, že se nám konečně podařilo překonat téměř sedm let trvající krizi. I když mezitím byly náznaky oživení, dobré ekonomické výsledky se nastartovaly až ve druhém pololetí roku 2014 a plynule pokračují. Letos očekáváme čistý zisk 729 milionů korun,“ líčí.

Od krize ale prošla největší ryze česká strojírenská skupina velkou proměnou. V roce 2007 ji tvořilo šedesát různých společností s počtem 8,5 tisíce kmenových zaměstnanců. Letos už má jen 35 dceřinných firem a v nich 7,5 tisíce svých lidí.

Zaměstnanci Vítkovických strojíren se těší jistotu práce díky novým zakázkám.

„Pár firem jsme pustili. Loni například jednu v Polsku, kde 600 lidí ručně vyrábělo hasicí přístroje. Prodali jsme ji minoritnímu akcionáři, od kterého jsme současně odkoupili jinou část firmy,“ říká Světlík.

O přežití se už nebojuje

Prodeje ale nejsou podle něj hlavním důvodem nižšího počtu firem. „Mnohé dcery se sloučily. Našim cílem v letech 2012 až 2014 totiž byla taková změna organizační struktury celé skupiny, která by umožnila snížit náklady a zvýšit rentabilitu. A to se nám podařilo,“ míní.

Světlík argumentuje tím, že mezinárodní ukazatel výkonnosti EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) vzrostl z 845 milionů korun v roce 2013 na loňských 1,4 miliardy. Letos čeká skupina 1,8 miliardy při tržbách 19 miliard.

Našlápnuto má. Loňský rok se totiž vydařil i těm společnostem, které dříve bojovaly o přežití.

„Například Vítkovice Heavy Machinery i Vítkovice Hammering byly předloni ve ztrátě. Za rok 2014 si polepšily o více než 240 milionů korun a jsou v mírném zisku. Stejně tak Vítkovice Power Engineering. Předloni měla ztráty, loni mírný zisk. A třeba Hutní montáže, které se staly součástí skupiny krátce před krizí, byly předloni těsně nad nulou, ale loni už vydělaly 20 milionů čistého,“ říká mluvčí holdingu Eva Kijonková.

„V zisku EBITDA se rekordmanem loňského roku v naší skupině staly Vítkovice Heavy Machinery s nárůstem o 785 procent,“ dodal finanční ředitel VMG Martin Schauer.

Podle Jan Světlíka mohly být celkové výsledky skupiny ještě lepší, nebýt krachujících firem ostravského podnikatele Daneše Zátorského, ale také vynucených odpisů některých nevydařených transakcí z minulosti.

„Ve dvou Zátorského firmách, Job Air a VOKD, jsme měli podíly za 220 milionů korun. Loni jsme je odepsali. Dalších 250 milionů, které jsme definitivně odepsali, se týkalo finančních transakcí s bankami nebo nevyužitých opcí (opce je předplacené právo k uzavření smlouvy o nákupu či prodeji za předem danou cenu - pozn. red.). Kdyby těchto ztrát nebylo, náš zisk za loňský rok by nebyl 500 milionů, ale miliarda,“ netají Jan Světlík.

Vítkovice mají tisíce zakázek, přes 60 procent výroby exportují. Loni například dodaly přes 550 tun ocelových konstrukcí pro plášť novostavby uměleckého Broad Musea v centru amerického Los Angeles. A za rychlost si vysloužily bonus - finanční odměnu nad rámec smlouvy.

V Turecku skupina připojila k veřejné síti elektrárnu Yunus Emre.

Hutní montáže se pro změnu podílejí na stavbě elektrárny Kusile v Jižní Africe. Zájem o výrobky z vítkovické oceli teď navíc roste i proto, že válečná Ukrajina nedodává a čínské nebo indické zboží zdražuje se stoupajícím kurzem dolaru.