Těžba uhlí v OKD. Ilustrační snímek

Těžba uhlí v OKD. Ilustrační snímek | foto: NWR

Vláda dluhy za OKD platit nebude, vzkázal premiér Sobotka

  • 206
Po několika náznacích padlo první jasné NE k nabídkám věřitelů společnosti NWR. Premiér Bohuslav Sobotka při návštěvě Zlínského kraje odmítl, že by vláda platila dluhy společnosti OKD.

Pád společnosti OKD je blíž než dříve. Zatímco lhůta k jednání daná věřiteli skončí v sobotu 30. dubna, premiér Bohuslav Sobotka již nyní odmítl, že by vláda pomáhala splácet dluhy společnosti věřitelům.

„Nemůžeme za soukromé vlastníky řešit jejich dluhy. Prostě vláda takové dluhy platit nebude,“ řekl předseda vlády při návštěvě Zlínského kraje.

Podle Bohuslava Sobotky je měli majitelé těžební firmy řešit podstatně dříve.„Nemůžeme řešit situaci, která trvá už tři roky. Ceny uhlí jsou extrémně nízko, krachují společnosti, které těží černé uhlí po celém světě, země v Evropě úplně končí hlubinnou těžbu černého uhlí, protože se to ekonomicky řadu let nevyplácí. To je jeden z klíčových zdrojů problému OKD.“

Podobně jako premiér Sobotka se už dříve vyjádřil ministr průmyslu Jan Mládek nebo ministr financí Andrej Babiš.

„Nejlepší variantou je pro nás funkční OKD v konkurzu, kdy věřitelé a vlastníci nedostanou nic, odejdou a už se nikdy nevrátí. Oni dovedli společnost do stavu, v jakém dnes je,“ popsal jednu možnost, byť méně pravděpodobnou, ministr financí.

Premiérovo vyjádření je ale prvním jasným ne, které vláda směrem k věřitelům NWR vyslala.

Aby se vláda finančně podílela na záchraně OKD je hlavním požadavkem věřitelů společnosti NWR. Pokud se vláda nepřidá, chtějí poslat firmu do insolvence.

„Nebude-li nalezeno společné řešení během tohoto týdne, budou investoři muset kvůli úsporám nákladů a zachování zbývající likvidity přijmout závažná rozhodnutí,“ popsal v tiskové zprávě postoj skupiny věřitelů Ad Hoc Group její mediální zástupce Roman Pařík.

Zaměstnancům OKD jsou připraveni pomoci

Zástupci hornických odborů se slovy předsedy vlády Sobotky souhlasí. „Ani my nechceme, aby vláda platila dluhy soukromé společnosti. Pro nás je důležité, aby v případě problémů pomohla zaměstnancům OKD, a to jak v podobě zachování zaměstnanosti, tak při projednávání nové podoby hornických důchodů nebo v sociální oblasti,“ řekl šéf odborů ve společnosti OKD Jaromír Pytlík.

V tom jsou jak vláda, tak odboráři zajedno. Ministerský předseda vedle odmítnutí vládního příspěvku na snížení zadluženosti firmy potvrdil, že stát hledá možnosti, jak případné problémy horníků zmírnit. „Jsme připraveni pomáhat OKD v jakékoliv situaci, v jaké se v příštích týdnech či měsících ocitne, máme zájem na udržení zaměstnanosti v maximálním možném rozsahu a jsme připraveni pomoci všem, kteří budou muset z OKD odejít,“ dodal Sobotka.

Pokud do 30. dubna nenaleznou věřitelé firmy s vládou jiné řešení krize, je pravděpodobné, že OKD skončí v insolvenci. Nebude mít totiž finance. Věřitelé budou chtít vrátit půjčené peníze, které firma nemá. Neměla by tak ani na výplaty, energie a podobně. Konkurz by byl nevyhnutelný. Vláda si chce zajistit lepší podmínky urychlenou novelizací insolvenčního zákona. Ta by zajistila, že by stát mohl – v případě těžebních společností – ovlivňovat volbu insolvenčního správce, který bude o osudu firmy rozhodovat.

Souhlasíte s odmítavým postojem vlády platit dluhy OKD?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 4. května 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 3391
Ne
Ne 76
,