Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Jmelí zničilo tisíce stromů a keřů, zastavit ho má nový postřik

  • 10
Zatímco v Moravskoslezském kraji jmelí parazituje na značném množství stromů, třeba v Čechách se vyskytuje pouze ojediněle. Proč tomu tak je, netuší ani odborníci, podle kterých se situace stále zhoršuje.

Uschne, odumře a musí se pokácet, aby neohrožoval okolí. Takový byl konec mnoha stromů a keřů v Moravskoslezském kraji po napadení jmelím.

Proti cizopasníkovi, kterému se v regionu hojně daří, zkouší některá města nově bojovat chemickými postřiky. Například v Třinci za něj zaplatí přes sto tisíc korun.

„Situace je u nás velmi vážná. Tato rostlina v posledních letech napadá stále více dřevin různých druhů. Ořezy jmelí se ukázaly jako pouze dočasné řešení. Proto jsme se zapojili do zkušebního projektu, v rámci kterého bude ošetřeno 30 stromů třemi způsoby aplikace účinné látky, která by měla zajistit zavadnutí keříků,“ popsala Halina Lisztwan z odboru životního prostředí a zemědělství.

Město v těchto dnech nechává ošetřit stromy na Jablunkovské ulici, v parku na Kanadě a nebo vzrostlou lípu v Dolní Líštné. Postřiky jsou plošné i detailní, kdy se látka aplikuje přímo na keříky.

„Nesmí se provádět za mrazu, ale zase se to musí stihnout před začátkem rašení listů. Třetí typ ošetření, kdy jsou jednotlivé keříky v rámci zdravotního řezu odřezány a funkční látka je aplikována přímo na „pařízky“, potrvá zřejmě až do června. Cena projektu je kolem 110 tisíc korun. Výsledky bychom mohli znát ještě v tomto vegetačním období,“ pokračovala Lisztwan.

Co je jmelí

  • Stálezelený poloparazitický keřík.
  • Místo kořenů zapouští do větví specializované orgány, kterými se dostává do cév hostitele a odebírá mu vodu a minerální látky.
  • Plodem je bobule, která je při rozmáčknutí velmi lepivá. To umožňuje semenům snadné přichycení na větve hostitelského stromu.
  • Hostitelem jsou obvykle stromy, ať už listnaté (lípa, javor, topol, akát), ale i jehličnaté (borovice, jedle).
  • Při prořezávání se trs musí odřezat co nejdál od místa vyrůstání, pouhé vylamování nestačí.

Pro chemické ošetření se rozhodli i ve Frýdku-Místku a vytipovali 17 okrasných jabloní v zámecké Štěpnici a 8 vzrostlých stromů v Komenského parku. A postřik zkoušejí také ve Frenštátě pod Radhoštěm.

„Možnosti chemické ochrany jsou prozatím omezené. Užitím běžných systémových herbicidů by došlo k poškození samotných dřevin. V případě, že se postřik osvědčí, budeme uvažovat o ošetření památných stromů a významných alejí ve městě,“ sdělila vedoucí odboru životního prostředí Eva Spurná.

Jmelí se podle odborníků daří v celém kraji. „Proč tomu tak je, stoprocentně nevíme. Jisté je, že jej roznášejí bobuložraví ptáci. Proč ale více na Moravě a jen velmi okrajově v Čechách, je zatím záhadou. Jmelí se vyskytuje v celém regionu s výjimkou Rýmařovska a severní části Bruntálska. Nejvíc ho je na solitérních stromech v krajině, v alejích či sadech. V lese se dosud vyskytovalo jen omezeně na okrajích, ale postupně proniká i dovnitř porostů. Napadeny jsou desetitisíce stromů téměř všech druhů, a to jak listnáče, tak jehličnany,“ přiblížila dendroložka Eva Mračanská z Agentury ochrany přírody a krajiny.

V těchto dnech je také ideální čas na vyřezávání jmelí. „Důležité je odřezat trs i s tenkou větví, co nejdál od místa vyrůstání. Pouhé vylamování nestačí,“ popsala Mračanská.

Některé napadené stromy už však zachránit nelze. „V lednu letošního roku jsme museli nechat vykácet deset mohutných lip kolem starého hřbitova. Jmelí stromy úplně vysálo a lípy uschly. Ještě letos chceme vysadit stromy nové,“ uvedla Libuše Volná z příborské radnice. Tady zatím chemické ošetření zvažují. „Víme, že se tato metoda zkouší, a zřejmě si počkáme, jak se osvědčí jinde,“ doplnila Volná.