Vynucenou přeregistraci vnímá řada straníků ČSSD nelibě.

Vynucenou přeregistraci vnímá řada straníků ČSSD nelibě. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Přeregistrace připravila ostravskou ČSSD i o známé tváře

  • 3
Boj o moc v ostravské sociální demokracii, který vyústil až v nařízenou přeregistraci všech členů, má nepříjemnou dohru pro některé členy i stranu samotnou. V ČSSD skončil například i známý režisér Ivan Krejčí.

Řada lidí se rozhodla přeregistraci bojkotovat a ukončit tím členství. Někteří ale nestihli termín stanovený na 20. a 21. června, ani nepožádali o jeho odložení. Nebo se nedočkali volební komise, o jejíž příchod marně žádali kvůli imobilitě, jako třeba 97letý muž. Ve straně tak skončili dlouholetí členové v seniorském věku, ale i bývalí zastupitelé či veřejně známé osobnosti.

Asi nejznámějším Ostravanem, který „prošvihl“ přeregistraci, je režisér a předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivan Krejčí.

Po poslaneckých volbách v roce 2002 režisér Ivan Krejčí (vlevo) coby volební manažer oslavoval společně s Lubomírem Zaorálkem. Po patnácti letech přišel o členství ve straně.

„Byl v cizině, proto se nemohl dostavit k přeregistraci. Prý o termínu ani nevěděl, proto nežádal o náhradní,“ říká sociální demokrat, podle kterého tím Krejčí přišel o členství ve straně, a pokud chce pokračovat, musí znovu požádat o vstup.

Ivan Krejčí sice MF DNES potvrdil, že v této chvíli není členem strany, ale okolnosti neupřesnil. „Nechci to komentovat,“ řekl pouze.

Na otázku, zda se chystá podat přihlášku do ČSSD se žádostí o členství, ale odpověděl bez zaváhání. „Nebudu znovu žádat.“ Důvody však opět rozvádět nechtěl.

Odchody ČSSD rozhodně neprospějí, říkají někteří lidé

Mnozí současní sociální demokraté míní, že Krejčího stejně jako dalších asi dvě stě Ostravanů odradila od setrvání v ČSSD špatná situace nejen v Ostravě, ale i v celé straně, jejíž preference klesají.

„Mrzí mě, že Ivan Krejčí kvůli přeregistraci skončil. Přišli jsme o významnou osobnost, což je škoda samo o sobě. Navíc se domnívám, že člověk, který se stýká se spoustou dalších lidí, si důvody nenechá pro sebe. Ale i kdyby ano, už svým odchodem ze strany ovlivní některé naše členy i nečleny, tedy voliče. Rozhodně nám to neprospěje, zvlášť před blížícími se parlamentními volbami,“ líčí muž, který do přeregistrace řídil jednu místní ostravskou organizaci ČSSD a zřejmě se opět stane jejím předsedou. Už proto si nepřeje zveřejnit jméno.

Naopak Vladimír Majer, který byl dosud předsedou místní organizace ČSSD v Radvanicích a Bartovicích, se nebojí sdělit svůj názor veřejně. Do stranické funkce se totiž nevrátí. „Rozhodl jsem se k přeregistraci nejít. Proto už nejsem členem ČSSD,“ říká 57letý podnikatel.

„Pro předsednictvo strany jsou důležitější funkcionáři“

Ve straně byl 20 let, v minulosti byl zastupitelem i radním obvodu.

Důvod pro odchod je podle něj prostý. „Na podzimní konferenci většina řádně zvolených delegátů odvolala část okresního výkonného výboru v čele s tehdejším předsedou Lumírem Palyzou. Poté se konaly další dvě konference, z toho jedna nebyla uznaná, které dopadly stejně. Když předsednictvo strany zjistilo, že členská základna v Ostravě nechce jím schválené vedení, rozhodlo se ji obměnit. A toho jsem se odmítl účastnit,“ vysvětluje.

Podotkl, že jeho podporu měla nová ostravská předsedkyně Jana Vajdíková. „Je mladá, agilní, schopná dělat změny. Ale pro současné vedení ČSSD jsou důležitější funkcionáři, kteří zkazili už dvoje volby, než členská základna a její názor,“ dodal už bývalý člen strany Majer.

Přeregistraci bojkotoval i bývalý porubský zastupitel za ČSSD Tomáš Burda. „Rozhodl jsem se tak kvůli tomu, co předvádí krajský předseda Miroslav Novák,“ netají se.