Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: NWR

OKD hrozí další miliardový spor, tentokrát kvůli elektřině

  • 2
Další složitá právní bitva se rýsuje v insolvenčním řízení společnosti OKD. Vedle sporu o deset miliard, za které firma ručila londýnské CitiBank, chce přes miliardu korun také Veolia Průmyslové služby.

Fyzikální poučky týkající se elektřiny si nejspíš budou muset nastudovat právníci, kteří budou zastupovat insolvenčního správce společnosti OKD (případně těžební firmu samotnou) ve velmi pravděpodobném sporu se společností Veolia Průmyslové služby.

Ta totiž po OKD požaduje 1,2 miliardy korun za „nedodržení účiníku cos fí v rozsahu 0.95–1 v odběrných místech dlužníka“, jak firma uvádí ve své přihlášce pohledávky k insolvenčnímu soudu v Ostravě.

Účiník je veličina znázorňující poměr mezi činným a zdánlivým elektrickým výkonem u střídavého proudu a napětí. V podstatě tedy zachycuje rozdíl, který v síti vznikne v okamžiku, kdy se zapne například elektromotor či indukční spotřebič.

Insolvenční správce pohledávku odmítá

U domácností se tento problém neřeší, větší firmy však musejí rozdíly kompenzovat. V okamžiku, kdy je zapojeno více spotřebičů, musí udržet fázový posun v určité toleranci, k čemuž se používají různé způsoby a zařízení.

A tato zařízení využívaná ke kompenzaci účiníku – kompenzační jednotky – jsou jádrem sporu. „Zařízení vyrovnává rozdíl mezi proudem a napětím,“ popisuje Radomír Goňo, zástupce vedoucího katedry elektroenergetiky Vysoké školy báňské. „Pokud je rozdíl velký, dochází k velkým ztrátám elektrické energie.“

A právě za vyrovnávání těchto rozdílů Veolia naúčtovala těžební společnosti přes jednu miliardu korun. OKD i insolvenční správce Lee Louda však pohledávku odmítají, rozhodovat se bude 11. října při druhém přezkumu pohledávek.

„V rámci projektu rozdělení dlužníka přešel na společnost NWR Energy, dnes společnost Veolia Průmyslové služby, určitý majetek tvořící energetické hospodářství dlužníka,“ přibližuje Lee Louda důvody, proč pohledávku odmítá. „V rámci tohoto majetku však na společnost Veolia nepřešlo vlastnické právo k zařízení, které je používáno ke kompenzaci účiníku, protože kompenzační jednotky nebyly v projektu řádně označeny.“

To znamená, že podle OKD je firma stále majitelem kompenzačních jednotek a Veolia si nemůže tyto služby účtovat.

OKD tak nejspíš využívá chyby, která vznikla v okamžiku, kdy Zdeněk Bakala vyváděl z OKD všechno, co nesouviselo přímo s těžbou, byť šlo o tak důležité záležitosti, jako je část firmy zajišťující přísun energie.

Podobným způsobem se totiž firma zbavila bytů, pozemků i dalších realit. Peníze získané z prodeje se však v OKD dlouho neohřály a majitelé je spolu s dalšími aktivy převedli na jiné účty.

Společnost Veolia Průmyslové služby se k možnému sporu odmítla podrobněji vyjádřit. „Vzhledem k probíhajícím jednáním s OKD i věřitelským výborem, která se týkají zajištění dodávek energií pro OKD, a dále z důvodu nutnosti zachování obchodního tajemství, nemůžeme sdělovat bližší podmínky obchodní spolupráce,“ sdělila pouze ředitelka komunikace Marcela Dvořáková.