Vizualizace Dolní oblasti Vítkovic u plynojemu po plánované proměně.

Vizualizace Dolní oblasti Vítkovic u plynojemu po plánované proměně. | foto: AP atelier

Při unikátní přeměně Vítkovic zvednou plynojem obřími hevery o 13 metrů

  • 2
Historický plynojem ve Vítkovicích, který se v rámci proměny Dolní oblasti Vítkovic změní na multifunkční aulu, čeká unikátní stavební zásah. Dělníci ho totiž na obřích heverech zvednou do výšky zhruba o třináct metrů, začnou už v polovině ledna.

"Půjde o velmi náročnou operaci, při které bude zhruba čtyřicítka heverů zvedat zvon uvnitř plynojemu nahoru," vysvětlil architekt Josef Pleskot, který novou podobu plynojemu a dalších objektů v areálu Dolní oblasti Vítkovic navrhl.

"V dobách blahobytu byl plynojem ve stavu totálního naplnění vysoký 26 metrů. Dneska už si ten obrázek málokdo vybaví. Proto jsme si řekli, že musíme deklarovat určitou chuť k životu, tudíž vyzvedneme plynojem nahoru tak, jak tomu bývalo kdysi," dodal.

Vyzvednutí zvonu nebude záležitost jednoho dne, ale potrvá zhruba měsíc. "To proto, že zařízení je zdeformované, může se stát, že se bude zadrhávat. Takže i s těmito technologickými pauzami se dá předpokládat, že dráhu třinácti metrů, kterou se musí dostat nahoru, urazí přibližně za měsíc," řekl Pleskot s tím, že za hodinu se zvon zvedne asi o šest centimetrů.

Vizualizace Dolní oblasti Vítkovic u plynojemu po plánované proměně.Vizualizace Dolní oblasti Vítkovic u plynojemu po plánované proměně.

Dolní oblast Vítkovic se postupně proměňuje, součástí toho je i vyzvednutí zvonu plynojemu do někdejší maximální výšky. vizualizace: AP atelier

V konečné podobě bude plynojem namísto současných osmnácti metrů dosahovat více než třicetimetrové výšky. Světlo dovnitř bude pronikat skrze oboustranný světlík umístěný na vrcholu.

Vizualizace Dolní oblasti Vítkovic u plynojemu po plánované proměně.

Vizualizace Dolní oblasti Vítkovic po plánované proměně. vizualizace: AP atelier

Do přestavěného plynojemu se vejde zhruba 2 tisíce lidí

PŘESTAVBA PLYNOJEMU

Unikátní plynojem z roku 1921 je už několik let mimo provoz, pohyblivý zvon se nachází na nejnižší úrovni. Zásadní změna nastane poté, co dojde k jeho vyzdvižení do maximální polohy, čímž se stavbě vrátí její původní majestát, a získá i více než 110 tisíc metrů krychlových vnitřního prostoru. Poté se přemění v multifunkční aulu.

Sdružení Dolní oblast Vítkovic chce postupně obnovit celý areál Dolní oblasti Vítkovic. Má v něm vzniknout areál s vědeckými pracovišti, unikátní Svět techniky (více o něm čtěte zde), vysokoškolské centrum a možná i krajská vědecká knihovna. Dohromady vyjde projekt až na 60 miliard korun.

Následovat budou další úpravy, díky nimž se v historickém plynojemu z roku 1921 otevře multifunkční aula, do které se vejdou až dva tisíce lidí.

Významný prostor zaujme kongresový sál s kapacitou kolem 1 500 osob, konferenční místnost a malým jevištěm, jež pojme přibližně 500 osob, a v přízemí se bude nacházet veřejná kavárna a galerie výtvarného umění.

"Měly by to být jedny z největších výstavních prostor, které kdy v celém kraji byly. Chceme v nich prezentovat ty nejlepší projekty, které v Ostravě vznikají, a umělce, kteří v Ostravě tvoří," nastínil koncept budoucí provozovatel galerie Petr Pavliňák.

"Že si nás vybrali, je pro nás potěšitelné a zároveň i zavazující. Jsme si vědomi toho, že projekt Dolní oblasti Vítkovic je mimořádnou záležitostí - a proto i náš koncept by měl být mimořádný," dodal Pavliňák.

Galerie by se měla otevřít v roce 2012, o přeměnu se stará Sdružení Dolní oblast Vítkovic.