Původní podoba Ivančeny pod Lysou horou v Beskydech.

Původní podoba Ivančeny pod Lysou horou v Beskydech. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Příběh Ivančeny – na jaře rozebrat, do října zase složit

  • 1
Kamenité kaskády s pietním místem. Takovou podobu by do října tohoto roku měla získat známá mohyla Ivančena pod Lysou horou. O rekonstrukci usiluje už několik let krajský Junák.

„Nevěřil jsem, kolik byrokratických překážek budeme muset překonat. Máme za sebou vyřizování spousty povolení a posudků, do kterých jsme investovali už skoro sto tisíc korun. Už kvůli tomu se nechceme vzdát a věříme, že nová mohyla bude stát do října. Oslavíme tak sedmdesáté výročí založení památníku,“ vysvětlil krajský místopředseda Junáku Kryštof Hyvnar a přiblížil význam mohyly:

„Jako dítě jsem byl často znechucen výstupy a zvyk pokládání kamenů jsem nechápal. Postupem času jsem ale přišel na to, že silný je nejen příběh zavražděných skautů. Neméně významný je i příběh samotné mohyly. Památník totiž odráží naši historii. Komunisty byl zakazován, v uvolněných šedesátých letech vyzdvihován a v normalizaci opět zavrhován. Lidé na Ivančenu v minulosti chodili i ze vzdoru vůči režimu.“

K výročí Ivančeny plánují skauti i vydání vzpomínkové knihy. „Nastíníme různé příběhy, které se k památníku vážou. Vznikla taky spousta mýtů, třeba že v mohyle je i kámen z Měsíce nebo že je zapsána na seznamu UNESCO. To ukazuje, že její význam je stále živý a lidé se o ni zajímají,“ popsal Hyvnar.

Mohyla Ivančena

Mohyla pod vrcholem Lysé hory vznikla 6. října 1946 na památku pěti skautů z 30. oddílu Junáka z Moravské Ostravy, které nacisté popravili 24. dubna 1945. Lidé k mohyle přicházejí a položením kamene si tragédii připomínají. Díky tomu se mohyla rozrostla do délky 18 metrů, vysoká je skoro 4 metry. Kvůli hrozbě zřícení usilují skauti o její rekonstrukci. Nový památník by měl být hotov do října 2016.

V dubnu by skauti měli vyjít naposledy k současné mohyle. V květnu pak začne její rozebírání. „Zorganizujeme několik brigád. Z rozebraných kamenů se pak bude skládat nová podoba mohyly,“ upřesnil místopředseda Junáku.

Nová verze mohyly má ale i mnoho odpůrců. Některým vadí razantní zásah, jiným se nelíbí plánované kaskády.

„Už jsem slyšel mnoho posměšných výrazů – jako třeba rýžová pole pod Lysou horou. Ale nemůžeme se zavděčit všem. Důležité je, že výsledný návrh zachovává původní myšlenku mohyly,“ popsal Hyvnar a přiblížil konečnou podobu památníku.

„Kameny se pod dohledem architektů naskládají volně do kaskád. Lidé budou moci dál přinášet kameny a mohylu postupně větvit. Jde nám tedy o to, abychom za dvacet let nestáli před hrozbou zborcení památníku jako nyní. Vytvoříme pevný základ, na kterém budeme moci stavět,“ dodal Hyvnar.