Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Případů chřipky ubylo, ale obětí je více. Zemřel i tříletý chlapec

  • 2
Nemocnice v Moravskoslezském kraji postupně ruší zákaz návštěv kvůli epidemii chřipky. Počty nemocných totiž klesly, ale vážných případů stále přibývá. I obětí – už jich je osm, mezi nimi také tříleté dítě.

Končí vlna chřipek? Zdá, že na severovýchodě republiky je na ústupu. Počty nemocných už druhý týden po sobě klesají.

„V tomto týdnu postihly infekce dýchacích cest 1 267 lidí z každé stovky tisíc obyvatel, což je o 7,8 procenta méně než v týdnu předešlém,“ říká krajská hygienička Helena Šebáková.

Nemocnice proto postupně ruší zákazy návštěv. Hygienici ale zatím před přílišným optimismem varují. „V našem kraji sice vlna chřipek ani jednou nepřekročila epidemický práh 1 700 nemocných na 100 tisíc obyvatel, ale zatím se nedá říci, že končí. Na poklesu počtu nemocných se totiž mohly podílet jarní prázdny, které měly hned po sobě dva nejlidnatějších okresy: Ostrava a Karviná,“ vysvětluje ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková.

Nikdo nebyl očkovaný

A upozorňuje i na fakt, že ačkoli počet nemocných lidí klesá, dál roste počet těžkých případů i úmrtí, a to především na typ chřipky typu A (H1N1), které se v minulosti říkalo prasečí nebo mexická.

Podle lékařů nikdo z postižených nebyl proti chřipce očkován, přitom poslední vakcína s tímto virem počítala a lidem tak mohla zachránit život.

„Od začátku výskytu chřipky jsme v kraji zaznamenali 35 těžkých průběhů nákazy, z toho osm pacientů zemřelo. Většinou šlo o seniory, kteří měli i jiná onemocnění. Ale v těžkém stavu se ocitly i mladší ročníky,“ říká Irena Martinková.

Průběh nemoci byl příliš rychlý

Jedním ze dvou pacientů, kteří zemřeli ve Fakultní nemocnici Ostrava, byl teprve tříletý chlapec. Minulé pondělí byl ještě ve školce. O dva dny později ho přijala nemocnice a týž den zemřel.

„Úmrtí na chřipku jsou u dětí vzácná. V tomto případě byl průběh nemoci netypický – příliš rychlý, s těžkým postižením srdce i mozku,“ popsal přednosta kliniky infekčního lékařství Luděk Rožnovský.

Fakultní nemocnice zatím hospitalizovala deset pacientů ve velmi těžkém až kritickém stavu. „Čtyři z nich máme stále v péči. Tři už jsou v doléčovací fázi, jeden je ale stále v umělém spánku, napojený na speciální dýchací přístroj,“ dodal mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

Fakultní nemocnice Ostrava jako první v regionu zrušila už před týdnem zákaz návštěv, který platil pro tamní oddělení ARO a hematoonkologii. V pátek oznámily zrušení zákazů další tři nemocnice: městská v Ostravě a obě krajská zařízení na Frýdecko-Místecku.

Většina nemocnicí otevírá návštěvám

„S okamžitou platností jsme zrušili zákaz návštěv na našich odděleních JIP a ARO,“ sdělil mluvčí Městské nemocnice Ostrava David Račák. Podotkl ale, že nachlazení lidé by si měli návštěvu příbuzných a známých rozmyslet. „Na metabolické jednotce intenzivní péče stále leží pacient s těžším průběhem chřipky,“ dodal.

„Vzhledem ke zlepšení epidemiologické situace jsou od soboty 5. března opět povoleny návštěvy na všech odděleních nemocnic ve Frýdku-Místku a v Třinci,“ uvedla také mluvčí obou krajských zařízení Jolana Filipová s tím, že návštěvní hodiny jsou každý den. „Žádáme ale všechny, aby byli ohleduplní a aby v případě příznaků chřipky či nachlazení návštěvu svých blízkých odložili. Chřipková a respirační onemocnění jsou sice na ústupu, nicméně stále se ještě vyskytují ve zvýšeném počtu a je naší povinností chránit zdraví pacientů i personálu,“ dodala Filipová.

Ze stejného důvodu zatím zákaz návštěv nezrušila Nemocnice Podlesí v Třinci, kde se od pacienta nakazilo v únoru pět zdravotních sester. „Všechny se léčily doma a čtyři už jsou zpátky v práci. Poslední se vrátí příští týden. Stále ale máme v péči dva pacienty ve vážném stavu. Virus chřipky už nemají, ale jsou v umělém spánku, napojení na mimotělní plicní ventilaci. Léčba těžkého průběhu nemoci u pacientů, kterým selhávají orgány, trvá běžně až sedm týdnů,“ líčí mluvčí společnosti Agel Radka Miloševská.