Privatizační smlouva OKD se musí zkontrolovat, shodl se Zeman s odbory

  • 289
Důsledné prověření všeho, k čemu se vlastníci OKD při privatizaci těžební společnosti zavázali, a snaha o prodloužení provozu Dolu Paskov nejméně do roku 2016. To jsou nejdůležitější výsledky jednání prezidenta Miloše Zemana s hornickými odbory v Karviné.

Zeman projíždí od úterý Moravskoslezským krajem, středa byla vyhrazena Karvinsku a zejména jednání o problémech v hornictví. Proto měl prezident zájem i o setkání s hornickými odboráři.

Schůzka trvala přibližně hodinu a oproti původnímu harmonogramu se o zhruba čtvrt hodiny protáhla. Zeman poté novinářům sdělil, ať si jeho komentář k jednání poslechnou na mítinku s občany na Masarykově náměstí, případně se zeptají odborářů.  "Mám řešení i pro Paskov," zmínil prezident lidem, ale konkrétnější už nebyl.

Důl nezasypat, jen zakonzervovat

Odboráři neskrývali z jednání potěšení, s prezidentem si prý notovali. "Bylo znát, že se o problematiku zajímá a rozumí jí," uvedli šéf odborů OKD Jaromír Pytlík a Jan Sábel, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví.

Hovořilo se i o Dolu Paskov, který vlastníci chtějí kvůli ztrátovosti na konci příštího roku zavřít. Jak uvedli odboráři, Zeman je přesvědčen, že jeho provoz lze prodloužit nejméně do roku 2016.

Miloš Zeman k situaci v OKD: Bakala sliboval, ale sliby nesplnil:

Stát prý navíc má možnosti, jak prodloužení životnosti dolu prosadit. Odboráři zdůrazňovali, že by bylo nemístné při případném ukončení těžby zasypávat důl. "Určitě to nebude o zasypání, určitě to bude minimálně o konzervaci, ale říkám - prvořadé je tento důl zachovat, aby se těžilo dále," uvedl Jaromír Pytlík. Hluboko pod povrchem totiž stále leží asi dvacet milionů tun uhlí.

Mluvčí OKD Marek Síbrt ČTK řekl, že likvidace Dolu Paskov by stála více než miliardu korun, větší část by z toho připadla na sociální program pro zaměstnance. "Náklady na udržování dolu v konzervačním režimu by byly v řádech několika set milionů korun ročně. Kvalifikovaný odhad je 300 milionů," uvedl Síbrt.

Bakala prý přijede po volbách

Zeman zopakoval, aby společnost NWR, která ovládá OKD, převedla přibližně čtyřicet tisíc bývalých bytů OKD do majetku státu a z jejich prodeje by se platila další těžba, případně rekvalifikace havířů.

Jednající se také shodli, že je nutné důkladné prověření privatizační smlouvy OKD, zda vlastník plní vše, k čemu se zavázal. "A určitě už dneska je jasné, že některé body by se daly využít v určitém procesu, eventuálně i soudním," konstatoval Sábel.

Vyřešení situace by mohl napomoci i spolumajitel OKD, miliardář Zdeněk Bakala. Podle odborů by mohl do regionu dorazit ještě letos. "Máme informace, že přijede snad někdy po volbách," řekl odborový předák Dolu Paskov Rostislav Palička, který je přesvědčen, že zavření Dolu Paskov je nesmyslné. "není pravdou, že v posledních letech stále prodělával. Navíc ceny uhlí se zvedají," dodal Palička.

Stávková pohotovost? Stávka? Vše je možné

OKD se nachází ve velmi složité situaci. Prodělává stovky milionů ročně, zaměstnanci navíc dosud se zaměstnavatelem neuzavřeli kolektivní smlouvu do roku 2018.

Zatímco OKD chce snížit personální náklady o dvacet procent, odboráři souhlasili se snížením mzdy jen o sedm procent. Po několika neúspěšných kolech jednání by měl v nejbližší době rozhodnout mediátor. Pře však může skončit až u soudu.

Atmosféra mezi zaměstnanci OKD je podle odboráře Jaromíra Pytlíka v tuto chvíli špatná.

"My jsme teď ve čtrnáctidenním období, kdy čekáme, kdy zprostředkovatel podá návrh na řešení kolektivní smlouvy. Ty termíny se pohybují někde do jednadvacátého, kdy se to musí vyřešit. A pokud se nedohodneme, je otevřený prostor pro to, abychom vyhlásili například stávkovou pohotovost, stávku a podobně," naznačil Pytlík možný vývoj.

,