Pohled na výstavu Kdo na moje místo v městské galerii Plato v Ostravě. (29. prosince 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Pro novou výstavu v Ostravě hledali umělci inspiraci u Petra Bezruče

  • 0
Nové čtení Slezských písní Petra Bezruče inspirovalo vznik jedenácté výstavy v městské galerii Plato sídlící v bývalém plynojemu Gong v Dolní oblasti Vítkovice. Pod vyzývavým bezručovským názvem Kdo na moje místo se na ní představuje pětadvacet současných výtvarníků.

Na výstavě se objeví i taková jména nejznámějších autorů, jako jsou například Jan Merta, Viktor Kolář nebo Jiří Surůvka, Barbora Kleinhamplová a Sláva Sobotovičová.

„Byl jsem ohromen, jak vydatný, přesvědčivý a naléhavý ten text jako celek je, stejně jako jsou neuvěřitelně silné některé jednotlivé básně,“ říká kurátor výstavy Marek Pokorný.

I on sám si po letech opět přečetl Slezské písně. V Bezručově díle nachází paralelu k současnému umění.

„Díky zkušenosti s novou četbou Slezských písní jsem si řekl, že by stálo za to nějak jednotlivá témata v textu vepsat do půdorysu výstavy současného umění. V principu jsou v něm totiž obsaženy motivy a problémy, s nimiž se tak či onak potýká i dnešní umění,“ dodává Marek Pokorný.

Přečtěte si o výstavě více

Vystavené fotografie, audionahrávky, kresby nebo malby a videoart zachycují reakce současných autorů na různé formy útlaku, reflektují ožehavou otázku autorství, schopnost současného umění pracovat s alegorií.

Inspirace Petrem Bezručem je ale v řadě případů natolik volná, že by se mohla stát součástí i jiných vystav a témat, přesto pro Plato vznikla i „bezručovská“ díla na zakázku. Kurátoři výstavy Zbyněk Baladrán a Marek Pokorný vyzvali grafického designéra Petra Babáka, aby zpracoval vybrané básně ze Slezských písní.

„Babák vytvořil objekt stávající ze sedmi hovězích kostí a jednoho červeného míče. Dále Václav Kopecký speciálně pro tuto výstavu vytvořil sérii fotografií z Památníku Petra Bezruče v Opavě,“ říká mluvčí galerie Radka Feber.

Návštěvníci výstavy mohou vidět také film z 90. let minulého století natočený zesnulým Vítem Soukupem, ve kterém vystupují i ostravští výtvarní umělci jako Jiří Surůvka nebo Hana Puchová.

Mezi další vystavující umělce patří například letošní laureátka slovenské Ceny Oskára Čepana Jana Kapelová, Václav Stratil, Martin Zet, Dominik Lang či Jiří Skála, včetně představitelů současné ostravské scény, jako jsou malířka Hana Puchová a Jakub Adamec.

Výstava potrvá do 22. března a její součástí budou doprovodné programy, například scénické čtení hry Jana Balabána a Ivana Motýla Bezruč?!